24.05.2019
Na 5. GP Ukrajiny v Kyjevě triumfovala nizozemsko-lotyšská dvojice Bax-Stupelis. Po rozhodných vítězstvích se zaslouženě radovala na prvním stupínku pódia. A bylo proč. Znovu vedou celý světový šampionát! Jejich rivalové, úřadující mistři světa Vanluchene-van den Bogaart, totiž měli v první jízdě crash, který je připravil o lepší umístění. Skončili jako čtvrtí. Na stupně se tak dostali Varik-Daiders a Hermans-Musset. Jediná česká posádka, bratři Hrochové, si vyjela 12. místo!
sidecarcrossSidecarcross

I na nedělní závody GP zůstávalo slunečno s jasnou oblohou. Počasí tak velmi přispělo, že motoareál Bucha u Kyjeva navštívilo množství diváků, odhadem kolem 5.000. Čekali je nejen závody světové sajdkárkrosové a quadcrossové špičky, ale také přídavné akce pro ně a hojné občerstvení s širokou paletou jídel všeho druhu. Před samotnými závody se konal tradiční slavnostní ceremoniál, který uvedla nejdříve skupina bubeníků něžného pohlaví a také gymnastky se svým představením. Po nich již následovalo vyvolání všech světových posádek a vystoupení i hlavních pořadatelů. Zazněla ukrajinská hymna a GP mohla vypuknout.

PRVNÍ JÍZDA: Bax-Stupelis si pohlídali vítězství

Holeshot si po startu vyjel Dierckens a na chvíli se ujal vedení. Ze zádu na něj ovšem neúprosně tlačili zvučná esa. Nejdříve se ho snažil předjet Vanluchene, ale v zápalu boje udělal chybu na roletách a převrhl se. Potom se do role pronásledovatele pasovali Hermans a Bax. Sílícímu tlaku Dierckens podlehl. Nejprve ho udolal Hermans a později Bax. Tito dva pak sváděli napínavou bitvu o čelo, ze které vítězně vyšel Bax. Až do konce si svou výsadní pozici pohlídal. Za Baxe a Hermanse se nakonec dopracoval Varik. Dierckens skončil jako čtvrtý. Dařilo se i Vanluchenemu, který stáhl obrovskou ztrátu z úvodu, kdy měl crash a dojel jako pátý.

Na bohatý vak bodů dosáhli i bratři Hrochové, kteří se v náročných písčitých podmínkách houževnatě prali. Ze startovního žebříku vyráželi jako čtrnáctí. K závěru si polepšili ještě o jednu pozici, na které projeli cílem. Český mitfára Zatloukal s německým pilotem skončil o dvě příčky za nimi.

Do závodu nenaskočil jeden z favoritů, a to Giraud z Francie. Příčinou bylo zranění ruky ze sobotní kvalifikace.

Výsledky:
1. Bax-Stupelis, 2. Hermans-Musset, 3. Varik-Daiders, 4. Dierckens-Bax, 5. Vanluchene-van den Bogaart, … 13. Hrochové, 15. Peter-Zatloukal

DRUHÁ JÍZDA: Bax dokonal triumf!

Do druhé jízdy vlétl Bax jako uragán a od počátku se ujal vedení. Pevně držel otěže a suverénní jízdou se každým kolem přibližoval k triumfu. Dával si však pozor na Vanluchena v zádech, který jako jediný mu mohl přidělat starosti. Dravou a bezchybnou jízdou mu však nedal šanci a postupně se mu vzdaloval víc a víc. Do cíle tak i dorazili. Třetí za nimi se objevil skvěle jedoucí Varik a na čtvrté se prodral po stíhací jízdě Hermans.

Se smůlou bojovala jediná česká posádka v poli, bratři Hrochové. „Ve druhém závodě byl start o trochu lepší. Bohužel dvanáct minut před koncem nám na jednom ze skoku odletělo víčko od chladiče. Museli jsme ze 13. místa do depa mechaniků. Provizorně jsme chladič zalepili a drželo to asi tři kola. Pak následovala další zastávka v depu. Do cíle jsme dojeli až jako patnáctí,“ objasňovali příčinu poklesu bratři Hrochové.

V lepší situaci byli Peter-Zatloukal, kteří se pohybovali v pořadí nad nimi. Cílem nakonec proletěli jako dvanáctí. „Jsme velmi spokojení. Jízda nebyla ideální, ale přizpůsobili jsme ji podmínkám na trati a počasí, které dnes panovalo,“ sděloval Míra Zatloukal.

Výsledky 2. jízdy:
1. Bax-Stupelis, 2. Vanluchene-van den Bogaart, 3. Varik-Daiders, 4. Hermans-Musset, 5. Brown-Chamberlain, … 12. Peter-Zatloukal, … 15. Hrochové

CELKOVĚ GP UKRA:
1. Bax-Stupelis (50 b.), 2. Varik-Daiders (40 b.), 3. Hermans-Musset (40 b.), 4. Vanluchene-van den Bogaart (38 b.), … 11. Peter-Zatloukal (15 b.), 12. Hrochové (14 b.)

ME quad: Poláček druhý!!!

Vedle MS sajdkár se odehrával na ukrajinské trati Bucha nedaleko Kyjeva také závod ME quad s top jezdci. Mezi nimi soupeřili i dva čeští quadcrossaři Poláček a Kostelecký. Nevedli si špatně. Poláček na sebe strhnul pozornost již v první jízdě, kdy po skvělém výkonu skončil jako druhý! Evropské podium bylo na dosah. Bohužel v druhé jízdě se souběhem okolností nezadařilo a Zdeněk dojel jako sedmý. V celkovém pořadí mu tak patřila pořád skvělá 4. příčka. S náročnou tratí, která byla místy velmi rozbitá se pral i Kostelecký, který vždy uzavíral top10.