09.06.2019
V neděli 9.6.2019 se v estonském Kivioli odehrával další díl o světové body do tabulky seriálu MS sajdkár. Velkou cenu Estonska opanovali po doubl vítězství Hermans-Musset, které na pódium doprovodili největší favorité na titul – druzí Vanluchene a třetí Bax. České posádky si pak přivážejí slušný počet bodů. Kolenčík po trablech nakonec v druhé jízdě exceloval a skončil v top10. Bratři Boukalové dojeli 19. a 17. Německo-česká dvojice Peter-Zatloukal pak obsadila dvakrát 16. místo.
sidecarcrossSidecarcross

Po noční bouřce s deštěm se na závody GP velmi vyčasilo. Již ranní trénink napověděl něco o rozložení sil. Sebevědomí do jízd nabil zejména Hermans, který zajel nejlepší čas. Jeho povzbuzení pak bylo v odpoledních jízdách znát. Poté proběhla ještě slavnostní ceremonie s autogramiádou těch nejlepších.

PRVNÍ JÍZDA: Hermans vítězí style-start cíl!

Horké chvilky s motorem zažíval Giraud na startovní čáře, kdy mu motocykl vypověděl poslušnost. Závodní chumel přesto odstartoval. Do vedení se dral Varik, ale z první zatáčky již vyjížděl první Hermans. Od té chvíle započala jeho triumfální jízda, na kterou se snažili naladit Sanders, Dierckens a Bax. Až ze šestého místa vyrážel Vanluchene. České posádky začínaly z druhé řady kolem top15.

Hermans se mezitím upevnil na čele. Za jeho zády neustávaly boje. Na druhé se nakonec propracoval Bax a v průběhu je dohnal i Vanluchene. Jejich pořadí pak platilo až do konce.

Slibně si závod rozjeli i Kolenčík-Hejhal, kteří operovali kolem 14. místo. Bohužel technická závada na zadní brzdě i malý střet je připravil o bodové umístění, že skončili až jako dvacátísedmí. Lépe se dařilo dvojici Peter-Zatloukal. Ti zabojovali a nakonec jim jejich úsilí vyneslo krásné 16. místo. Na body dosáhli i Boukalové, kterým se podařilo prosmýknout do top20 a obsadili bodované 19. místo.

Výsledky:
1. Hermans-Musset, 2. Bax-Stupelis, 3. Vanluchene-van den Bogaart, 4. Dierckens-Bax, 5. Sanders-Kunnas, … 16. Peter-Zatloukal, 19. Boukalové, 27. Kolenčík-Hejhal

DRUHÁ JÍZDA: Kolenčík-Hejhal v top10!

Holeshot v druhé jízdě získal Dierckens a upaloval na čele před Brownem a Sandersem. Naopak start se nepovedl favoritovi Baxovi, který vyrážel až z hloubi pole. Podobně na tom byl i Giraud. Mezitím se závodní pole třídilo. Vedoucímu Dierckensovi rostli tvrdí soupeři. Po několika kolech mu již dýchal na záda Hermans, který ho z vysněné pozice odsunul. Pak už Hermans letěl pro estonský double. Naopak Dierckens nemohl polevovat, jelikož se na něj zavěsil Vanluchene. Po tvrdé bitvě nakonec podlehl i jemu. Třetí příčku si již pohlídal. V závěru pak za ním už jezdil i Bax, který stáhnul postartovní ztrátu. Na konečné pořadí to už vliv nemělo.

Oko českého diváka taktéž zaplanulo, jelikož popředím výše se úspěšně probíjeli Kolenčík-Hejhal. Na technicky náročné a členité trati se jim nadmíru vedlo. Konečně mohli ukázat také svoji sílu. Z druhé řady po startu to nakonec vyhnal na skvělé 10. místo! Bojovali jako lvi. O několik příček pod nimi pak zápolili Peter-Zatloukal, kterým se podařilo se zařadit za hranici top15. V cílovém prostoru se pak za nimi objevili bratři Boukalové. Své 19. místo z předchozí jízdy si vylepšili o dvě příčky. Druhá jízda tak byla pro české barvy velmi úspěšná!

Výsledky:
1. Hermans-Musset, 2. Vanluchene-van den Bogaart, 3. Dierckens-Bax, 4. Bax-Stupelis, 5. Sanders-Kunnas, … 10. Kolenčík-Hejhal, 16. Peter-Zatloukal, 17. Boukalové

Celkově:
1. Hermans-Musset (50 b.), 2. Vanluchene-van den Bogaart (42 b.), 3. Bax-Stupelis (40 b.), 15. Kolenčík-Hejhal (11 b.), 17. Peter-Zatloukal (10 b), 20. Boukalové (6 b.)

Po slunné a motorismem naplněné GP Estonska si dáme na měsíc od MS sajdkár oddych. Až na začátku července se kola světových sajdkár roztočí v nizozemském Markelu.