06.06.2019
Ve Šternberku se o uplynulém víkendu jel již 39. ročník slavného závodu automobilů do vrchu – Ecce Homo, jehož výsledky se započítávají do hodnocení seriálu Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu 2019. Přejímkami prošlo celkem 143 jezdců se soudobými vozy. Mezi nimi, ale tentokrát v zúžené sestavě, byli i tři jezdci Liqui Moly Racing Teamu – Marek Rybníček s vozem McLaren F1 EVO, Martin Jerman s Lamborghini Gallardo GT 3 a Jiří Špalek na voze Norma M20 F Evo.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Po sobotních dvou tréninkových jízdách vládla v týmu spokojenost. Marek Rybníček zajel na trati dlouhé 7,8 km nejdříve čas 3:11,29 min a posléze se ve druhé jízdě zlepšil na 3:04,84 min., což znamenalo patnácté místo v absolutním pořadí a první místo ve skupině E2-SH a také ve třídě do 3000 ccm. Tento čas dával předpoklad pro nedělní závod, že by mohl Marek Rybníček ohrožovat dosud platný traťový rekord o který se v roce 2011 postaral legendární Georg Plasa s vozem BMW 134 Judd a jeho hodnota je 3:02,19.


Nedělní závod však nezačal pro Marka Rybníčka zrovna nejlépe. Za ideálního počasí, ale po drobných technických problémech, dosáhl v první jízdě čas 3:06,72 min., což představovalo zhoršení o téměř dvě sekundy oproti druhé sobotní tréninkové jízdě. A bohužel ani ve druhé závodní jízdě se díky přetrvávajícím problémům s vozem nepodařilo čas z první jízdy vylepšit. Přesto si Marek vyjel za celkový čas 6:14,48 min. pěkné celkové patnácté místo v absolutním hodnocení Mistrovství Evropy a jasně ovládl třídu E2SH, když v součtu obou jízd zvítězil s náskokem více jak 4. vteřin před Danem Michlem, který startoval s vozem Lotus Elise. Za vítězství ve skupině E2-SH si připsal 25 bodů do hodnocení Mistrovství Evropy a po pěti odjetých závodech má celkem 50 bodů a patří mu devátá pozice v kategorii 2. Body získal také do hodnocení Liqui Moly Mistrovství ČR a to v absolutním pořadí za sedmé místo čtyři body, celkem jich má na svém kontě 59 a je na druhém místě za vedoucím jezdcem Milošem Benešem, který si vyjel celkem 83 bodů. Zde je nutné podotknou, že prioritou pro letošní rok je pro Marka Rybníčka účast v seriálu Mistrovství Evropy. "S výsledky jako takovými jsem nadmíru spokojený, jen mě trošku mrzí, že se mi nepodařilo více přiblížit k Plasovu rekordu. V trénincích vše fungovalo výborně a vypadalo to, že bych se mohl k traťovému rekordu hodně přiblížit. Bohužel v první závodní jízdě začala technika trošku zlobit a ve druhé jízdě těsně před cílem ztratil motor výkon a já byl vlastně rád, že jsem závod vůbec dokončil. Teď nás čeká práce nad identifikaci závady a její opravou, tak abychom za čtrnáct dní odjížděli do Německa na další závod Mistrovství Evropy připraveni na sto procent. Chtěl bych touto cestou ještě poděkovat organizátorům za výborně připravené závody a perfektní zvládnutí situací, které pronásledovaly nedělní závod. Vždy dokázali dostat trať do perfektní kondice, aby nám jezdcům umožnili závodit naplno, ale zároveň na bezpečné trati. Ještě jednou díky," zhodnotil svoje účinkování na letošním ročníku Ecce Homo Marek Rybníček.
 

Druhým zástupcem Liqui Moly Racing Teamu, který zasáhl do bojů o evropské vavříny ve Šternberku, byl Martin Jerman startující se svým vozem Lamborghini Gallardo GT3 ve skupině GT. V sobotních tréninkových jízdách dosáhl v první jízdě času 3:38,74 min., ve druhé jízdě se i on zrychlil, když zajel 3:35,86 min. a patřilo mu druhé místo ve skupině a stejně tak i ve třídě GT nad 3000 ccm.


Nedělní závodní program však nebyl pro Martina Jermana procházkou růžovou zahradou. Nakonec se mu podařilo zajet lepší časy než v tréninkových jízdách. Jeho výsledný čas po dvou odjetých jízdách byl 7:10,36 min. (první jízda za 3:33,32 min., druhá 3:37,04 min.) a znamenalo to druhé místo ve skupině vozů GT za vítězným Slovákem Jánem Miloněm. Jerman za toto umístění získal 9 bodů do klasifikace evropského šampionátu a je na dvacátém osmém místě. Přesto nebyl s výsledky spokojený. "Od tréninků stále bojujeme s problémem s výkonem motoru našeho Lamborghini Gallarda a zatím se nám nepodařilo závadu odstranit. Přestože Miloň jede s vozem o dvě generace mladším, než jakým disponujeme my, je tam mezi námi hrozný časový rozdíl. Do Glasbachu na tom musíme zapracovat, abychom se k němu více přiblížili."
 

Po technických problémech při úvodním závodě sezóny na Masarykově okruhu v Brně se podařilo zprovoznit Normu M20F EVO na vrchol domácího závodu automobilů do vrchu Jiřímu Špalkovi. První tréninková jízda byla trochu na rozkoukání za 3:13,72 min., ve druhé za to Jirka Špalek vzal a byl z toho čas 3:09,85 min., celkově sedmnáctá pozice absolutně a v nabité třídě E2-SC do 3000 ccm sedmá příčka.

Hned v úvodní nedělní závodní jízdě došlo k závadě na motoru a opětovnému zahoření, stejně jako při brněnském závodě. Výsledkem bylo téměř hodinové odstraňování olejových stop na závodní trati a následně i odvoz nepojízdného vozu do parkoviště závodních strojů. Takový návrat na závodní trať, si jistě smolař Jirka Špalek nepředstavoval. "V letošní sezóně mě provází obrovská smůla. Dva závody, dvě podobné závady, ale tentokrát s podstatně fatálnějšími následky. Bude chvilku trvat, než se nám podaří dát Normu do provozuschopného stavu. Teď si dám nejspíš delší oddych od závodění a uvidíme, co bude dál," řekl smutně po závodech Jirka Špalek.
 

Dalším závodem, kde se představí zástupci Liqui Moly Racing Teamu, bude závod v německém Glasbachu, který se pojede o víkendu 14. až 16. června 2019. Do Německa pojedou změřit svoje síly s evropskou konkurencí Marek Rybníček a Martin Jerman.

Tisková zpráva LIQUI MOLY RACING TEAM
6. 6. 2019
 

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.