30.06.2019
Na pátém podniku MMČR side a quad v Dobřanech u Plzně v sobotu 29.6.2019 se děly divy. Po dlouhé debatě si jezdci sami zrušili závod! Aby ale úsilí pořadatelů, přítomnost České televize a také přiliv diváků nepřišel v niveč, odjel se alespoň volný závod quad a side z řad nadšenců a opravdových srdcařů!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Před začátkem sezony se zvedla vlna nevole na nízký počet závodů MMČR side a quad. Aby se vyhovělo přáním jezdců, hledal se další pořadatel, který by sajdkáry a čtyřkolky uspořádal. Nutno podotknout, že to není nic lehkého, protože o tyto dvě disciplíny není žádný zájem, což si mnozí vůbec neuvědomují. Proto se také stále jezdí na stejných tratí. Nakonec se přihlásili činovníci z Dobřan a v nabitém kalendáři side a quad se našel volný termín.

Od přiklepnutí pořádání závodu Dobřanům místní pořadatelé vyvinuli nemalé úsilí a práce, aby jejich trať i zázemí splňovaly parametry republiky. Věnovali tomu x hodin po svém zaměstnání a opravdu odvedli značný kus práce. Nehledě na to, kolik to stálo financí. Těšili se na přivítání českého mistráku.

Bohužel letos naši zemi znovu sužují tropické teploty a sucho, což nevěstí nic dobrého pro zvládnutí míry prašnosti. Volné tréninky se odjely. Po nich se ale strhla dlouhá debata jezdců s pořadatelem i činovníky AČR pro vysokou prašnost v 1/4 trati. Program se posouval, aby pořadatel měl čas na úpravu nebezpečné části a její pořádné nakropení. I přes jejich tříhodinovou snahu se názory jezdců moc nezměnily. Nakonec se vylosovali dva zástupci z řad jezdců side a quad, aby trať naposledy sjeli a zkontrolovali. Na základě jejich názoru se mistrák zrušil!

Delegovaní činovníci AČR ze jury přihlédli k úsilí pořadatelů, přílivu diváků a přítomnosti České televize, že vyhlásili alespoň volný závod side a quad pro jezdce, kteří by měli zájem.


VOLNÝ ZÁVOD:

První se na startovní rošt poskládali čtyřkolkáři. O prvenství v obou jízdách se přetahovali Adam Tuček a Jakub Stemon. V lídra se ale přeci jenom vyprofiloval Adam, který podal vynikající výkon, a obě jízdy vyhrál. Jakub okupoval vždy druhé místo. S rozestupem za nimi je pak stíhal Michal Seňko. Velkou chuť do závodění měl i Jan Zácha a na jeho jízdě to bylo znát, jak se vrhal do každého skoku. I přes nízkou účast předvedli divákům pěkné závodění a souboje. Zejména bitva o čelo se musela líbit!

CELKOVĚ:
1. Tuček (50 b.), 2. Stemon (44 b.), 3. Seňko (40 b.), 4. Zácha (36 b.)


V druhém sledu pak vždy nastupovali sajdkárkrosaři, kde jeli sloučené třídy přeboru a republiky. Nakonec byl startovní rošt plný jako tradičně. Sešlo se na něm 17 nadšených srdcařů, včetně 76 letého Willi Liebla, kteří připravili divákům opravdovou podívanou. Přeborníci se zase mohli popasovat s jezdci z republiky.

Do první jízdy vletěl jako uragán Jiroušek a získal holeshot. Favorizovaný Černý začínal až o několik příček za ním. Po pár kolech se však přeci jen dopracoval na vytoužené místo. Asi od 3. kola už se hnal na čele, na kterém setrval až do konce. Za ním se posléze poskládali Herclíkové a Pokorný-Čiko. Pořadí dále ovládli rakousko-německé týmy. Z přeboru se zase vytáhli Tyrk-Krejčí, kteří se dokonce dokázali udržet před aktuálně vedoucím jezdcem přeboru Polívkou. Třetí za nimi se objevil veteránista Hutira, který předvedl jízdu hodnou mistra.

Druhá rozjížďka se už jela v režii dvojice Černý-Musil. Ta se chopila po holeshotu vedení a už si ho nenechal vzít. Všem poodjela a pak už si hlídala bezpečný půlminutový náskok. Místa za nimi změnila oproti první jízdě „majitele“. Pokorný přidal a druhý flek před Herclíky si nenechal vzít. Velmi se vedlo i čtvrtému Winklerovi. Skončil dokonce před nestárnoucí rakouskou legendou Wangerem. Přebor pak jasně ovládl Polívka před Hutirou a Fundou.

CELKOVĚ:
MMČR
1. Černý-Musil (50 b.), 2. Pokorný-Čiko (42 b.), 3. Herclíkové (42 b.), 4. Winkler-Buschmann (34 b.), 5. Wanger-Richter (34 b.), 6. Umgeher-Rottensteiner (30 b.), 7. Liebl-Pinta (28 b.)

PŘEBOR:
1. Polívka-Rota (47 b.), 2. Hutira-Plhák (42 b.), 3. Tyrk-Krejčí (41 b.), 4. Funda-Vyšata (36 b.), 5. Mach-Zoubek (33 b.), 6. Tyrkové (29 b.), 7. Štědronský-Hrachovec (18 b.), 8. Jiroušek-Diot (13 b.), 9. Kučera-Bodeček (12 b.), 10. Tobiáš-Rochla (11 b.)Startující srdcaři jen dokázali, že se závodit v pohodě dalo a míra nebezpečí byla jako na každém závodě republiky. Vše, co se v Dobřanech událo, od chovaní některých jedinců po zrušení závodů, bude černou kaňkou na letošní sezoně a nepříznivý precedens pro pořádání příštích závodů.


Na závěr bych chtěl poděkovat pořadatelům za jejich nesmírné úsilí a snahu, také všem jezdcům, kteří šli do volného závodu, ale i divákům a sponzorům, kteří vydrželi! Za to vše si vyslouží největší ocenění. Ještě jednou díky!

Další závody MMČR side a quad budou následovat až po letních prázdninách.Text a foto: Josef Hejnal

30.6.2019

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.