15.08.2019
Letošní sezóna mezinárodního mistrovství české republiky silničních závodů motocyklů na přírodních okruzích skončila pro většinu tříd na začátku července v Těrlicku, nicméně závodů na přírodních tratích je mnohem více. O nadcházejícím víkendu se můžeme těšit na Českou Tourist Trophy v Hořicích, kde se kromě přeboru ČR zároveň představí evropská špička ze šampionátu IRRC.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

V rámci závodů na přírodních okruzích se pod záštitou Autoklubu České republiky jedou tři šampionáty. Jde o SZM (silniční závody motocyklů) mezinárodní mistrovství ČR na přírodních okruzích, SZM Přebor České republiky Klasik a SZM Přebor ČR jízd pravidelnosti historických závodních motocyklů (JPHZM).

 

Poslední závodní podnik MMČR se odjel na začátku července v Těrlicku, takže již známe mistry většiny tříd. Závody dvou dalších zmíněných šampionátů pokračují dál a hned jeden další podnik se jede tento víkend od 17. do 18. srpna 2019 v Hořicích, kde se koná česká Tourist Trophy. Při ní se představí mezinárodní road racingový šampionát (IRRC) s evropskou špičkou závodníků na přírodních tratích, se kterými navíc pojede spousta dalších českých jezdců na divokou kartu. Právě těch, kterým už český šampionát skončil a mohou si proto užít další závod navíc, navíc v dobré konkurenci.

 

Přebor ČR SZM Klasik

Závody přeboru České republiky SZM Klasik měly v letošní sezóně čtyři podniky, ale po zrušeném Hradci Králové jezdce čekají poslední závody při Tourist Trophy v Hořicích. Rychlostní klasici se nám představili ve Starém Městě a v Radvanicích, kdy nám předvedli pěkné a vyrovnané závody. To se odráží i v průběžném hodnocení, kde je vše otevřené a o letošních celkových vítězích se rozhodne v Hořicích, takže se máme na co těšit. Zajímavostí je účast Švýcara Rolfa Blattera, který v Hořicích sedmkrát vyhrál, takže patří mezi neúspěšnější jezdce a nyní oslaví 40 let od své první výhry.

 

Volný závod JPHZM side

Velkým zpestřením každého závodního víkendu jsou závody sidecar. Ty u nás jezdí na pravidelnost a posledním závodem byl Nepomucký trojúhelník, který se konal na konci července. V Hořicích se jako tradičně také přestaví sidecary, ale půjde o volný závod a zároveň jediný, který se pojede na pravidelnost.

 

IRRC Superbike a Supersport

Hořický okruh je již několik let pravidelně zařazován do závodů mezinárodního road racingového šampionátu IRRC. Mezi jezdci je oblíbený a díky květnovým závodům 300 zatáček Gustava Havla mohou trať lépe poznat, což se letos potvrdilo, protože už v květnu byla zahraniční účast ve dvou nejsilnějších třídách hojná.

Pohled na letošní startovní listiny je skvělou pozvánkou na závody v Hořicích, protože obsahují výborné závodníky z IRRC, které doplňují naši jezdci startující na divoké karty. Ve třídě Superbike máme díky tomu přihlášený 33 závodníků a v Supersportech 36 jezdců.

 

Kompletní startovní listiny na Českou TT a IRRC Hořice 2019 naleznete ZDE.

 

Doprovodný program

K závodům v Hořicích již neodmyslitelně patří Museum Czech Road Racing, které sídlí v hořickém zámku na náměstí a bylo slavnostně otevřeno vloni. Museum se také postará o doprovodný program, kdy v pátek 16. srpna proběhne na nádvoří zámku tradiční autogramiáda. Tu zahájí v 15:30 bývalí závodníci a v 16:00 je doplní jezdci ČTT a IRRC.

 

Museum bude mít během závodního víkendu upravenou návštěvní dobu, která bude v pátek, sobotu a neděli od 9:00 do 19:00 a v pondělí od 9:00 do 12:00. Letos tu nově můžete obdivovat expozici ve dvou patrech, děti si užijí hru a zakoupit můžete spoustu suvenýrů a knih spjatých s historií motocyklových závodů u nás.

 

Vstupné pro diváky:

  • dospělí: sobota 150 Kč, neděle 300 Kč, pá so ne 350 Kč
  • děti: 50 Kč / den
  • paddock: neděle 150 Kč, pá so ne 300 Kč
  • program: 50 Kč
  • zlatá vstupenka= trať pá so ne paddock: 550 Kč
  •  

Více informací k ČTT a IRRC Hořice na WEBU AMK Hořice.

 

Mezinárodní mistrovství ČR SZM na přírodních okruzích

Mezinárodní mistrovství ČR SZM na přírodní okruzích mělo v letošní sezóně vypsáno celkem sedm závodních podniků. Během sezóny musely být zrušeny závody v Hradci Králové kvůli rozbourání části závodní trati. Poslední závodní podnik, který se jede při Alpe Adria v Mostě, je vypsán jen pro kategorii Supermono, takže pro ostatní třídy skončil šampionát při závodech Havířovského Zlatého Kahance v Těrlicku.

 

Závody v Těrlicku byly ovlivněny nepřízní počasí, kdy celý víkend pršelo a jen chvílemi byla trať suchá. V neděli do osudu závodů zasáhly další nezvyklé okolnosti, kvůli kterým harmonogram nabral velké zpoždění. Nakonec musely být poslední dva závody třídy Supertwin Supermono a nad 600 ccm zrušeny. Hlavně jezdci třídy Supertwin přišli o druhý závod v řadě, protože byl jejich závod zrušen i v předchozích Radvanicích, kde byl zrušen také závod třídy do 600 ccm. To bohužel značně ovlivnilo kompletní hodnocení těchto tříd, protože už jezdci nemohli zasáhnout do zlepšení svých pozic.

 

Během závodního víkendu v Těrlicku si také odbyla svou premiéru bezpečností komise, která vznikla po tragické události při závodech v Radvanicích. Bezpečností komise během víkendu kontrolovala zabezpečení trati a fungovat bude při všech závodech na přírodních tratích.

 

Závody na Slovakiaringu

V rámci kalendáře závodů SZM na závodních okruzích je posledním závodním podnikem Slovakiaring. Zde jsou vypsány třídy pravidelně účastnící se závodů na závodních okruzích v rámci mezinárodního šampionátu Alpe Adria, ale je tu navíc také vypsána kategorie 125SP GP Moto3. Na základě několika dotazů od jezdců, kam se tento závod bude počítat, přichází vysvětlení od předsedky komise SZM Matěje Smrže.

 

Matěj Smrž - předseda komise SZM

"Po závodech v Těrlicku přišlo od jezdců i široké veřejnosti několik dotazů na závody na Slovakiaringu pro třídu 125 SP GP Moto3, který je vypsán v rámci kalendáře MMČR SZM na závodních okruzích. Každý si tam může přijet zazávodit, ale body se do MMČR SZM na přírodních okruzích nepočítají. Tento podnik je vypsaný Slovenskou federací, umožňuje start „stopětadvacítek,“ ale do přírody body počítat nebudeme a nebylo to tak ani vypsáno před začátkem sezóny. Nebylo by to fér vůči jezdcům, pro které je start v zahraničí finančně neřešitelný, jelikož jezdec musí mít mezinárodní licenci a k tomu adekvátní pojištění. Je to ale i tak výborná příležitost, jak si jezdci mohou vyzkoušet tyto závodní speciály na dalším uzavřeném okruhu, když první je Jarní cena v Brně. Jelikož se v Mostě při Alpe Adria jede už veliké množství kubatur, pro jiné třídy něž Supermono tam není prostor a to také jen díky tomu, že se tato třída jede jako Evropský šampionát.“

 

TZ Autoklubu ČR

Foto: Eva Koňáková

15.8.2019

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.