Rally Sweden 2017 - foto Kamil Mach
19.02.2017

Ve dnech 9.-12. února se konal další, již 65. ročník Rally Sweden 2017. Oproti loňskému ročníku, kdy bylo kvůli nedostatku sněhu ještě před samotným začátkem zrušeno 8 RZ, se letos zrušila jediná RZ, a to v důsledku překročení limitu průměrné rychlosti 130km/h během prvního průjezdu, který překročily všechny posádky jedoucí v současných vozech WRC.

autaAuta

Ve čtvrtek jezdce čekal slavnostní start a večer superspeciálka v Karlstadu, která již tradičně zahajuje Švédskou rally. V pátek na posádky čekalo bezmála 146 závodních kilometrů, s kterými se nejlépe popral Thierry Neuville navigovaný Nicolasem Gilsoulem, jimž se podařilo vyhrát 5 ze 7 pátečních RZ a na konci první etapy měli náskok 24 vteřin.

V sobotu
bylo připraveno taktéž 7 RZ, z nichž druhý průjezd RZ Knon byl zrušen. V důsledku toho se museli jezdci poprat se 6 RZ s celkovou délkou necelých 94 km. Do poslední RZ sobotní etapy se na prvních třech místech nic neměnilo. První byla posádka Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul, druzí Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila a na třetím místě se držela posádka Ott Tänak/Martin Järveoja. Poslední sobotní RZ byla podruhé superspeciálka v Karlstadu, která se stala osudnou posádce Thierry Neuville-Nicolas Gilsoul, kteří zde trefili bariéru, poškodili svůj vůz a byli nuceni odstoupit z průběžného prvního místa s náskokem necelých 45 vteřin na druhou posádku. Sobotní etapu tedy dokončil na prvním místě Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila a na třetí místo průběžně poskočil čtyřnásobný mistr světa Sébastien Ogier/Julien Ingrassia. Rozdíly mezi prvními třemi posádkami slibovaly na závěrečnou etapu velké souboje, mezi první a druhou posádkou byl rozdíl pouhých 3,8 vteřin a třetí pak 16,6 vteřin.

V závěrečné nedělní RZ
byly připraveny 2 RZ, z nichž jedna se jela dvakrát a celková délka byla bezmála 59 kilometrů. Všechny tři RZ se podařilo vyhrát průběžně první posádce Jari-Matti Latvala/Miikka Anttila, která si po nepovedené loňské sezóně spravila chuť a dojela si pro vítězství ve Švédské rally a také pro maximální počet bonusových bodů z Power Stage. Vítězství je o to cennější, že se jim podařilo dojet pro výhru s Toyotou Yaris WRC, která byla před začátkem letošního WRC šampionátu pravděpodobně nejvíce podceňovaným vozem. V cíli poslední RZ se nezměnilo ani pořadí na druhém a třetím místě. Druzí dojeli Ott Tänak/Martin Järveoja a na třetím místě skončili Sébastien Ogier/Julien Ingrassia, oba s vozem Ford Fiesta WRC '17.

Další podnik šampionátu WRC se koná 9.-12. března 2017 v Mexiku.