37. Kowax Valašská Rally ValMez 2018
26.03.2018

Novou rally sezónu odstartovala 37. KOWEX Valašská rally ValMez 2018, která se konala 23.-25. března. Poměřit síly přijelo na úvodní rally této sezóny 79 posádek, mezi kterými byly také dvě posádky továrního týmu Škoda Motorsport. Během zimní přestávky posádky změnily nejen design svých vozů, ale někteří závodníci také samotný vůz. Mezi nimi byli například posádky Kopáček/Rendlová a Mareš/Hloušek. Obě posádky přesedlaly do vozu kategorie R5 a jejich srovnání bylo po celou rally jedním z hlavních témat.

autaAuta

Pro letošní rok pořadatelé připravili několik změn, včetně nové městské RZ, která se konala v samotném Valašském Meziřící. V pátek byli na programu přejímky a slavnostní start. V sobotu bylo na programu 7 průjezdů rychlostními zkouškami o celkové délce bez mála 84km. Po sobotní etapě byla na průběžném prvním místě posádka obhajující mistrovský titul Jan Kopecký navigován Pavlem Dreslerem, kterým se povedlo vyhrát všechny RZ a do nedělní etapy si vezli náskok přes 29 vteřin.

Pro nedělní etapu bylo připraveno 8 průjezdů o celkové délce přesahující 90 ostrých kilometrů. Úvodní RZ Hukvaldy byla nakonec anulována z důvodu špatně umístěného letmého cíle Nejlépe si s panujícími podmínkami dokázali poradit největší favorité Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem s továrním vozem Škoda Fabia R5. Do poslední RZ bojovali o druhé místo Václav Pech navigován Petrem Uhlem a druhá tovární posádka Škody Motorsport Ole Christian Veiby a Stig Rune Skjærmoen, kteří na Valašsce testovali na nadcházející podnik WRC Tour de Corse, kde budou bojovat o body do šampionátu WRC 2. V předposlední RZ měla norská posádka náskok na Pecha s Uhlem půl vteřiny, v poslední RZ ovšem udělali chybu, přetočili se, a tak si pro druhé místo dojela posádka Václav Pech a Petr Uhel s Fordem Fiesta R5 a třetí skončila již zmiňovaná norská dvojice Veiby/ Skjærmoen.

Náročnost 37. Kowax Valašská Rally ValMez 2018 dokazuje fakt, že cíl nespatřilo bezmála 30 posádek. Zmíněná dvojice Kopáček/Rendlová a Mareš/Hloušek během celé rally ukazovali velmi vyrovnané souboje. Filip Mareš s Janem Hlouškem dojeli při první rally s vozem kategorie R5 na krásném 8. místě. Posádka Václav Kopáček s Barborou Rendlovou rally dokončila na místě 9. se ztrátou pouhých 5,4 vteřiny na Mareše s Hlouškem. Doufejme, že budou takto těsné souboje nejen mezi těmito posádkami probíhat i v dalších závodech MMČR v rally.

Přesvědčit se o tom budeme moct 20. - 21. dubna, kdy se bude konat 53. Rallye Šumava Klatovy 2018.