FIM EWC 8hours Slovakiaring 2018
18.05.2018

Uplynulý víkend (12. 5. 2018) mali diváci možnosť zhliadnuť na Slovakiaringu 8 hodinové vytrvalostné preteky majstrovstiev sveta, ktoré sa idú v rámci seriálu FIM World Endurance Championship. Najznámejším a legendárnym pretekom seriálu je 24 hodín vo francúzskom Le Mans a Bol d’Or, ale nechýbajú ani veľmi populárne trate ako nemecký Oschersleben, japonská Suzuka a práve náš Slovakiaring, kde sa jazdia 8 hodinové preteky.
 

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Štart závodu bol v sobotu 12. mája o 12:30, kde na „rošt” nastúpilo celkovo 34 posádok, medzi ktorými nemohli chýbať ani slovenskí a českí zástupcovia tejto, v našich končinách čoraz viac obľúbenej, športovej disciplíny.
 

Medzi stálice, ktoré už niekoľko rokov štartujú v tomto seriály, patrí slovenský MACO racing jazdiaci na motocykloch Yamaha. Tí sa rozhodli na tento závod postaviť hneď 2 tímy. Permanentný tím s motocyklom čislo 14 (Anthony Dos Santos, Louis Bulle, Alex Plancassagne), ktorý pravidelne bojuje o popredné pozície a patrí medzi najlepšie súkromné tímy šampionátu a motocykel s čislom v zložení Slovákov Tomáš SvitokRadoslav Dulík a Čech David Ouředníček. Na tento smolný víkend bude určite chcieť majiteľ tímu Martin „Maco“ Kuzma čo najrýchlejšie zabudnúť, keď posádka s číslom 14 pre technickú poruchu stratila príliš veľa času v boxe a prepadla sa tak na chvost štartového poľa. Posádka s číslom 6 závod pre poruchu motora ani nedokončila.

Ďalším tímom bol v posledných 2 rokoch čoraz lepšie bojujúci český MERCURY racing s čislom 21 jazdiaci na BMW. Tím okolo Viktora Nosse prišiel na Slovakiaring, dalo by sa povedať s rodinou posádkou, kde Karla Haniku dopĺňali bratia Jakub a Matěj Smrž. Vďaka tejto vyrovnanej trojici jazdcov a rýchlou prácou pri zastávkach v boxoch si mohli po preteku na svoje konto pripísať výborné 6. miesto.

Ďalší český tím štartujúci na BMWa číslom 93bol pod slovenskou licenciou jazdiaci  Exteria Eko Racing tím, kde sa už pri voľných tréningoch zranil jazdec Míra Popov a musel byť prevezený do nemocnice. Tím sa rozhodol „zo zálohy“ povolať Tomáša Zajíca a doplnil tak už v Le Mans štartujúcu dvojicu Ladislava Chmelíka a Bulhara Martina Choya.

Jediným rýdzo slovenským tímom bol Motomaxx racing, ktorý štartuje len výlučne na tomto domácom podujatí. Oproti minulému roku došlo k malej zmene na jazdeckej pozícii, kde k dvojici jazdcov v zložení Vlado Ruža a Juraj Knezovič pribudol tento rok Peter Duchyňa. Jazdci sedlali opäť tak ako už aj v minulom roku motocykel Kawasaki s čislom 71 a tak isto aj tentoraz to nemali vôbec jednoduché. Počas celého závodu sa im nevyhýbali rôzne technické problémy väčšieho či menšieho charakteru, ktoré boli navyše zavŕšené ľahším pádom. Aj napriek všetkým komplikáciám sa vďaka skvelej práci mechanikov a jazdcov, ktorí podali stabilný výkon, podarilo závod úspešne dokončiť.

Celej tejto česko-slovenskej plejáde tímov a jazdcov sekundovali ďalší Slováci Jaro Černý (Team LRP Poland BMW) a Jakub Jantulík (Team GP Moto Kawasaki).


Na stupne víťazov po 224 kolách a 5922 odjazdených kilometroch vystúpil tím YART Yamaha (Broc Parkes, Marvin Fritz, Max Neukirchner) a doplnil ich na druhom mieste tím GMT94 Yamaha (Mike Di Meglio, Niccolo Canepa, David Checa) a na treťom F.C.C. TSR Honda France (Freddy Foray, Alan Techer, Joshua Hook).

Na ďalší 8 hodinový závod sa môžu diváci tešiť už o necelý mesiac 7.-10.06.2018 na nemeckom Oschersleben, kde sa popri FIM EWC predstaví aj nemecký majstrák IDM.

Text a foto: Peter Ruža
18. 5. 2018 

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.