MX OPEN Myjava 2019 - ofiko report a foto Pavel Horák
04.05.2019

Myjava 1. 5. 2019: Prvomájový motokros na Myjave je už viac ako 50 ročnou tradíciou a preto niet divu, že diváci obliehajú každý meter štvorcový okolo trate. Takáto fanúšikovská základňa a aj výborná poloha blízko českých hraníc láka množstvo kvalitných jazdcov z oboch republík. Organizátori z OZ Slovakia motocross action si dali záležať na perfektne pripravenej trati s novými prvkami a skokmi, odmenou im boli plné rampy vo všetkých jazdách a divákmi preplnený areál. Tak ako aj na prvom podujatí vo Veľkých Uherciach, aj teraz nenechal Rakúšan Lukas Neurauter (AT) z Osička MX teamu nikoho na pochybách, že v MX OPEN aj v superfinále je najrýchlejší. Po smole z prvého podujatia si napravil chuť Martin Krč (CZE) v MX2 a medzi Juniormi sa darilo Samuelovi Strukovi (SVK) z Mitterback Racing teamu a Martinovi Venhodovi (CZE) z teamu Motokrosovaskola.cz.

Holeshoty na Myjave

Vecné aj finančné ceny za najrýchlejšie štarty vo všetkých finálových jazdách aj v superfinále
rozdával oficiálny sponzor holeshotov, 711 Shop Zone – onlineshop a predajňa v Hornej Strede. V spoločných rozjazdách kategórii MX OPEN a MX2 to boli tesné holeshoty medzi Lukasom Neurauterom a Martinom Michekom (CZE), a každý z nich si zobral po jednom. U Juniorov sa bliskol najprv Jaroslav Dubóczi (SVK) z Ford Szilcar Racing teamu a potom Jiří Matejec (CZE) z HT group. Superfinálový holeshot ukoristil opäť Martin Michek.

MX OPEN a MX2

Každý, kto si nenechal ujsť kráľovskú MX OPEN spoločne s MX2, si užil krásne súboje od prvých sekúnd na trati. Najprv sa bojovalo o holeshot a potom o umiestnenie, čo v nabitej štartovke skvelými jazdcami vôbec nebolo jednoduché. V prvej jazde po Michekovom holeshote ho Neurauter zosadil z vedenia po prvom kole a už pred seba nikoho nepustil. Zaujímavé drámy sa odohrávali za jeho chrbtom. Michek mal čo robiť s neustále dobiedzajúcim Tomášom Šimkom (SVK) z PB racing, nakoniec mu podľahol a ku koncu sa pred neho na tretie miesto dostal aj Filip Neugebauer (CZE) z Osička MX teamu. Druhá jazda bola pre Neuratera ešte definitívnejšia keď si vedenie držal od padnutia rampy. Skvelú formu potvrdil aj v druhej jazde Tomáš Šimko, ktorý odolal nátlaku Filipa Neugebauer a vzal si druhé miesto. Konečné poradie kategórie MX OPEN vyzeralo teda takto: Lukas Neurauter na prvom, Tomáš Šimko na druhom a Filip Neugabauer na treťom mieste.

Kategória MX2 patrila Martinovi Krčovi (CZE)
, ktorý vyhral obidve finálové jazdy. Na svojom motocykli dokázal konkurovať aj jazdcom z MX OPEN, absolútne sa držal okolo prvej šestky. Druhým v cieli v oboch rozjazdách bol Šimon Jošt (SVK) z Osička MX teamu a tretí Jonáš Nedvěď (CZE). 13 najrýchlejších pretekárov z oboch kategórii postúpilo do záverečného Superfinále.

Juniori MX2 a MX125

Juniori na silnejších strojoch MX2 Junior
si svoje sily zmerali v dvoch finálových jazdách kde to na celkové prvenstvo vyšlo Samuelovi Strukovi (SVK) z Mitterback Racing teamu. Aj napriek menej vydarenej prvej finálovej jazde, kde odštartoval až ako štvrtý a k tomu sa pridružil aj pád, v druhej jazde už nič nenechal na náhodu. Jeho konkurent Adam Dušek (CZE) z BR Racing mal síce víťazstvo za prvú jazdu, ale na konci dňa má väčšiu váhu tá druhá, a tak sa musel uspokojiť s celkovo druhým miestom. Tretí bol Jiří Matějec (CZE) z HT group. Z MX2 Junior postúpili do superfinále prví deviati.

Juniori na 125kách
mali prvú trojku v prvej aj v druhej jazde úplne zhodnú a celú českú. Zvíťazil Martin Venhoda (CZE) z Motokrosovaskola.cz, druhé miesto obsadil Tomáš Svirák (CZE) z Motosport Chýnov v AČR, a tretie Patrik Příhoda (CZE). Prvá pätica postúpila do superfinále.

Superfinále

V Myjave sa v Superfinále stretli tí najrýchlejší naprieč triedami. Prvá päťka mala zaujímavé zloženie, keď zvíťazil Lukas Neurauter (MX OPEN), druhý bol Martin Michek (MX OPEN), tretie miesto vzal Petr Bartoš (MX OPEN), štvrté Šimon Jošt (MX2) a prvú päťku uzatvoril Jonáš Nedvěď (MX2). Najrýchlejším Juniorom bol Adam Dušek (MX2 Junior), ktorý sa udržal na 7. mieste.

O čom je Superfinále? 40 najlepších pretekárov naprieč triedami dostáva možnosť zmerať si sily spoločne na jednom štarte. Zatiaľ čo bežne jazdia rozdelení podľa kubatúry či veku, na záver každého podujatia MX OPEN, si ich diváci pozrú spoločne v jednej jazde trvajúcej 15 minút plus dve kolá. Každý pretekár, ktorý sa sem dostane, získa finančnú odmenu vo výške štartovného na preteky a prvých 15 najrýchlejších aj čosi navyše. Ďalej aj možnosť získať ďalších 50€ za holeshot a bodovať do rebríčka, v ktorom hlavnou cenou je automobil FORD Focus.

Veteráni MX4 a MX4+

V Myjave jazdili v rámci seriálu MX OPEN aj veteráni, ktorí sú rozdelení do dvoch kategórii podľa veku. Veteráni od 40 do 50 rokov sú kategórii MX4 a nad túto hranicu sú v MX4+. Martin Žerava (CZE) z KRTZ Motorsport zvíťazil v MX4 a Roman Majer (CZE) v MX4+.

Tretie podujatie z kalendára seriálu MX OPEN bude vo Sverepci 9. 6. 2019

Národné Kros centrum Sverepec
bude začiatkom júna hostiteľom ďalšieho podujatia MX OPEN. Bude to pomyselný stred sezóny a preto netreba zaspať na vavrínoch. Na začiatku leta sa stretneme na klasickej prírodnej trati areálu NKC, ktorá si pamätá slávnu históriu slovenského motokrosu aj endura. Tešíme sa na vás.