Na KP v Klukách závodili jezdci mistrovství světa
17.06.2020

V sobotu, 14. června se uskutečnil úvodní závod jihočeského KP v motokrosu v Klukách u Písku. Již v sobotu večer bylo depo nezvykle zaplněno závodníky, dlouhá nucená pauza dala znát, že motokrosařům závody už moc chyběly. Součástí závodu byl i přebor VVL Cup. Celkem se na startu objevilo 218 jezdců z Čech, Rakouska, Německa a Belgie! Součástí reportu je i fotogalerie!

Pořadatelem závodu byl klub MS Kluky a za přípravu podniku si zasluhují velkou pochvalu, v Klukách se zkrátka každý rok do trati i zázemí investuje. Závodu přihlížela téměř tisícovka spokojených diváků, především ve třídách MX1 a MX2 mohli vidět jezdce světové úrovně! Svou návštěvou tento závod poctil i prezident Autoklubu ČR Dr. Jan Šťovíček. Není tajemstvím, že se díky své přičinlivosti budou agilní kloučtí pořadatelé v budoucnu ucházet též o závody MMČR Junior.

Ve třídě nejmladších jezdců, tedy 50ccm, kteří jeli na zkrácené trati, kde nebyly žádné větší výjezdy ani nebezpečné skoky, zvítězil plným ziskem bodů devítiletý Jan Milota z VVL – Motokros klubu v AČR před o rok mladším Sebastiánem Pacovským z Malšovic.  Ve třídě 65ccm se stal vítězem nejmladší jezdec této kategorie, teprve desetiletý Moritz Ernecker z Motosportu Chýnov. Tato třída byla součástí kategorie 85ccm, kde vyhrál jeho starší bratr Max Ernecker, který byl den předtím bronzový na MMČR Junior v Jiníně, před Dominikem Kučeříkem a Rakušanem Alexandrem Bognerem (všichni Motosport Chýnov).

Mezi jezdci třídy Hobby MX2 se prali o vítězství Dominik Vaněk z Votic s Lukášem Matějíkem z SMS Střední Čechy. Nakonec až lepší druhá jízda  hovořila ve prospěch čtrnáctiletého Dominika Vaňka. S téměř desetibodovou ztrátou to vyšlo na bronzový stupínek Davidu Mužíkovi z Motosportu Chýnov, zajímavostí je i čtvrté místo závodnice Aliny Barthel z Rakouska. V kategorii Hobby MX1 se stal zaslouženým vítězem Jakub Vrňák z Neveklova, za ním už to bylo bodově velice vyrovnané. Druhé místo si nakonec do Rakouska odvezl Christoph Löffler z Motosportu Chýnov před třetím Michalem Chocholouškem z týmu RE-MX Racing.

Nejpočetněji obsazenou třídou byli tradičně Veteráni. Zde prokázal nejlepší výkon a hlavně fyzičku Vladislav Mužík z Motosportu Chýnov před svým týmovým kolegou Adolfem strakou. Třetí příčka nakonec patřila loni bronzovému muži této třídy v MMČR Janu Hůdovi z týmu 4C Racing. Zvlášť hodnocené jezdce nad 50 let opanoval nenápadný Zdeněk Svoboda z Motosportu Chýnov, šedesátníky pak Miroslav Kukrál z 4C Racing.

Ve třídě MX2 (HR Technik Cup) to vypadalo jak na MMČR. Hned po stratu první jízdy upadl holeshoter Jonáš Nedvěd z týmu Orion Racing a o něho se bohužel zastavili i Belgičan Nathan Renkens (NR 83 KTM Racing) a český reprezentant Petr Polák startující za švýcarský tým IXS MXGP Team. Nedvěd bohužel pro zranění dále v jízdě nepokračoval, ale Renkens s Polákem zahájili neskutečnou stíhací jízdu z posledních místa. No co víc si může divák přát...? Kluci nezapřeli svou rychlost ze závodů MS a v konečném výsledku to pro Belgičana znamenalo těsné vítězství. Před třetího Poláka se ještě bodově vešel úspěšný junior Martin Venhoda ze zahraničního týmu NR 83 KTM Racing. Tento pilot zvítězil i ve zvlášť bodované třídě 125ccm junior do devatenácti let, která je letos v JČ KP vyhlašována nově. V této třídě se objevila i úřadující mistryně ČR žen Kristýna Vítková z YAMAHA Čepelák RT.

V kategorii MX1 (HR technik Cup) o vítězství tvrdě bojovali přední jihočeští motokrosaři Václav kovář z HT Group RT a Martin Finěk z týmu KRTZ Motorsport. Byla to opravdu pořádná palba a oko diváka plesalo. Jen díky lepší druhé jízdě nakonec bral vítězství Václav Kovář, který sice přijel až z Hodonína, ale v nedalekém Písku se před pětadvaceti léty narodil. Loňský přeborník jihočeského kraje v této prestižní kategorii Rudolf Plch (Extreme Motorsport) se musel v Klukách spokojit až se třetím místem.

Závody to byly parádní a účast jezdců nejen z MMČR, ale i z MS sportovní úroveň tohoto přeborového závodu výrazně pozdvihla. Jediným neduhem bylo poměrně dost pádů a i některá zranění, ale to už bohužel k úvodním závodům sezóny patří…

Další závod jihočeského KP v motokrosu se pojede na mistrovské trati v Jiníně v neděli, 19. července 2020.