13.02.2020
Jeffrey Herlings ovládl mokrý závod Hawkstone International i přesto, že první jízdu po pádu dokončil na třetím místě. Ve druhé rozjížďce však nenechal nikoho na pochybách a zvítězil. Vypadá to, že se letos setkáváme s tak trochu jiným Herlingsem, který volí odlišnou taktiku, nevrhá se za každou cenu do riskantních situací na zrádném okruhu a vůbec mu nevadí vodit v těsném závěsu za sebou jiného jezdce, přičemž jeho stínem v Británii byl Coldenhoff.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Redaktor z Gatedrop.com se sešel s Jeffreym na kus řeči, aby z něj dostal jeho strategii pro sezónu 2020, v níž bude chtít rozhodně usilovat o svůj pátý světový titul.


Tvůj den byl tak trochu nahoru a dolů, k čemuž přispěl i pád v prvním závodě, v němž jsi ovšem ukázal, že jsi bojovník a nakonec jsi skončil třetí. A vypadalo to, že ve druhém závodě sis jenom hlídal vítězství?

Byl to povedený den. V měřeném tréninku jsem byl nejrychlejší, pak následoval propadák po startu prvního závodu a nakonec jsem se ještě musel po pádu propracovávat zpět nahoru na třetí místo, kdy jsem byl nalepený na zadní kolo Glenna. Toho se mi nepodařilo předjet, a tak jsem se s výsledkem prvního závodu jednoduše spokojil. Ve druhé rozjížďce jsem dal holeshot a vyhrál ji celkově. Byl to dobrý začátek nové sezóny a těším se na její pokračování.


Vypadalo to, že se dopředu vůbec netlačíš, bylo to tak?

Bylo dost náročné cpát se více dopředu, protože mi tenhle závod připomínal enduro s jednou drážkou, spoustou bláta a takřka nemožností předjíždět zvlášť s ohledem na jezdce, kteří byli o kolo zpět. Navíc byla jen jedna hlavní stopa, ze které se nikomu nechtělo uhýbat, přestože dostávali kolo. Nic lepšího kvůli propršenému víkendu nepřipadalo v úvahu.


Po zimní přípravě a veškerém trénování, přestože počasí nebylo zrovna ideální. Byla pro tebe radost znovu závodit?
Rozhodně byla. Je super mít za sebou první úspěšný závod a celkově odstartovat sezónu. Trénoval jsem od začátku prosince, takže jsem si dopřál více než dva a půl měsíce příprav. Být konečně zase zpět na trati je fakt super.

Jak se vlastně na motorce momentálně cítíš, když to srovnáš se sezónou 2018, v níž jsi jednoznačně dominoval? Přibližuješ se zpět této úrovni?
Zatím to nejsem schopný příliš posoudit. Potřebujeme odjet více závodů, než budu moct cokoliv vyhodnocovat. Nepotřebuji být tak dominantní jako jsem byl tenkrát. Pořád bych chtěl být schopný bojovat o vítězství v šampionátu, ale uvidíme, jak vše dopadne. Bude to dlouhá sezóna a nejdůležitější pro mě bude odjet všech 20 závodů. Tohle se mi nepodařilo už několik let v řadě, takže tohle je mým hlavním cílem v letošním roce, na kterém budu stavět.


Je něco, na čem jsi musel psychicky zapracovat?

Vědomě mě nic nenapadá, ale když jsem v prvním závodě upadl, zvedl jsem motorku a začal hezky pomalu od začátku bez zbytečného bláznění, protože jsem se chtěl vyhnout pádu. Zkusil jsem jet více hlavou, jak se říká, chytřeji. Pprioritou pro mě je odjet všechny závody, abych byl schopný vyhrát šampionát.


Gajserovi se v předsezónní části obzvlášť daří starty. Je něco, na co ses musel více zaměřit?

Moc závodů jsem neviděl. Samozřejmě znám výsledky z Itálie, ale na závody jsem nekoukal, takže moc netuším, jak to vše probíhalo. Nejdůležitější je se věnovat našim silným vlastnostem, motorce a všemu, co náleží Red Bull KTM teamu. Během zimy jsme odvedli skvělou práci a naše motorka je fakt nadupaná. Jestli ale máme nejlepší motorku, nebo ne, to netuším. Nicméně je jisté, že jsme schopni závodit a stoprocentně můžeme bojovat o vítězství v šampionátu.


Doslechl jsem se, že ses rozhodl nejít do předsezónních závodů tak naplno jako obvykle. Vždycky máš tolik najeto, a tak mě jen zajímá, jestli se něco změnilo i v tomhle ohledu?

V loňském roce jsem se zranil, protože jsem příliš tlačil na pilu a jezdil jsem na hraně i během každého tréninku. Takže teď je na čase trošku couvnout, více toho najezdit a odjet celou sezónu. Povedlo se nám naskočit do prvního předsezónního závodu, což je vlastně něčím, co se loni nepovedlo, takže všechno je v pořádku. Zimní příprava byla doposud taky kvalitní. Pracoval jsem hodně na své konzistentnosti a zařadil jsem vytrvalostní tréninky, abych měl dobrý základ.


Chtěl bych ti trošku nakouknout do hlavy, abych získal obrázek, jak to vidí elitní jezdec. Když se podíváme do budoucnosti na první MXGP závod v Matterley Basin, jak to máš průběžně s porovnáváním sebe s ostatními soupeři, z nichž jmenujme třeba Cairoliho a Gajsera?
Rozhodně se vždycky musíš aspoň trošku zajímat o to, jak se daří ostatním jezdcům. Ale pořád platí, že musím makat na svém vlastním výsledku a nezabývat se příliš tím, jak si vedou další. Na tohle se musím pořádně zaměřit, abych ze sebe vymáčkl na trati to nejlepší. V závodě je spousta jezdců, kteří by mohli závody vyhrát, ale je tam jen pár takových, kteří jsou schopni bojovat o titul. A mezi ně patří nepochybně Tony nebo Gajser, s nimiž budu bojovat o prvenství v šampionátu.


Jak jsem řekl, nejdůležitější pro mě bude odjet všech 20 závodů a končit na pódiu tak moc, jak to jen půjde. A myslím, že tohle bude stačit, abych byl schopný bojovat o celkový titul. Bude to dlouhá sezóna a může se cokoliv přihodit, takže je na čase, abych začal více přemýšlet.
 

Připravila: Lucie Havlíčková (luh)
Zdroj: Gatedrop.com
Foto: Ray Archer
13. 2. 2020
 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.