21.03.2020
Infront Moto Racing oznamuje, že se v roce 2021 přesouvá Juniorské mistrovství světa v motocrossu do Finska. Moto Club Vantaa tak bude hostit závod s nejrychlejšími mladíky na světě. Trať se nachází v blízkosti mezinárodního letiště Helsinki-Vantaa, 18km od Helsinek a v blízkosti všech přístavů. Nabízí tak pro týmy a diváky fantastické zázemí.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Už v roce 1953 vznikl místní Moto Club Vantaa, který zorganizoval více než 40 mezinárodních akcí od poloviny 50. let do roku 2011. Bývalá trať klubu, nesoucí název Ruskeasanta (překlad z finštiny znamená hnědý písek) byla známa jako každoroční působiště pro závody GP 500 ccm, kdy zde dominovali legendy našeho sportu – Eric Geboers, Georges Jobe, Andre Malherbe, Hakan Carlqvist nebo Heikki Mikkola.

 

Trať Ruskeasanta byla uzavřena v roce 1995 poté, co bylo rozšířeno letiště Helsinki-Vantaa. Klub se poté přesunul na druhou stranu letiště, kde vytvořili trať novou. Aktuální trať byla už několikrát místem konání mistrovství světa – 1997 (125 ccm), 1998 (500 ccm), 2006 (JWC), 2009 (MX2), 2010 (MX3) a 2011 (MX3). Posledním mezinárodním závodem, který se konal ve Vantě, byl kvalifikační závod v roce 2018, kterého se zúčastnili třídy EMX65 a EMX85. Zde získal Liam Everts své vůbec první evropské vítězství na pětaosmdesátce.

 

První ročník Juniorské mistrovství světa v motocrossu se konal v roce 1999 a od té doby se na stupních vítězů vystřídalo spoustu mistrů světa. Jmenujme například Tima Gajsera, Paulse Jonasse nebo Jeffrey Herlingse.

 

Na tomto závodě existují pro mladé dravce tři třídy – EMX125, EMX85 a EMX65. Jezdci zde nesoutěží pouze o individuální úspěch, ale i o úspěch svého národu. Na konci víkendu jsou vyhlášeny i nejlepší národy, po součtu bodů ze všech jezdců a tříd.

 

Nebude to poprvé, kdy se na tomto místě bude konat juniorské mistrovství, protože se zde konalo už v roce 2006 a místní klub se těší na budoucí hvězdy motocrossu, které zde budou korunovány.

 

David Luongo, generální ředitel Infront Moto Racing: Vantaa je jedním z nejznámějších motoklubů ve světě motocrossu. Mistrovství světa juniorů je vrcholem pro budoucí talenty. Společnost Infront Moto Racing s potěšením přivítá všechny jezdce, kteří přijedou z celého světa na tento fantastický závod, na trať s historii.“

 

„Před více než 15 lety sem jezdili jména jako Alessandro Lupino, Ken Roczen, Eli Tomac, Harri Kullas, Glenn Coldenhoff nebo Max Anstie. Závodili ve Vantě jako nejlepší juniorští jezdci a nyní patří mezi nejzářivější hvězdy našeho sport,“ říká Pasi Jaatinen – předseda Motoclubu Vanta. „Jsme hrdní na to, že můžeme ve Vantě znovu přivítat budoucí hvězdy motocrossu. Mistrovství světa juniorů bude v roce 2021 jednou z hlavních akcí ve městě Vantaa. Očekáváme, že na závody dorazí spousta diváků, kteří budou sledovat budoucí hvězdy a jejich působivé výkony.“

 

Pořádání MS Juniorů a letošního MXGP na Kymiring circuit je nadějí rozšířit finskou historii motocrossu a do roku 2025 ho přivést zpátky na celosvětovou scénu.

 

Fakta související s Juniorským mistrovstvím světa 2021

- organizátor – Motoclub Vantaa, finská federace SML a město Vantaa

- ambasadoři závodu – mistr světa1985 Pekka Vehkonen, bývalý závodník Mika Kouki a mistr světa z roku 2014 Kim Savaste

- trať – Vantaa MX Track – tvrdý povrch

- poloha – město Vantaa ve Finsku, 18 km od centra Helsinek, několik set metrů od mezinárodního letiště Helsinky-Vantaa

- hotely a služby – několik možností pouhých 10 minut od trati

 

Připravil: Pavel Horák

Zdroj a foto: Infront Moto Racing

21. 3. 2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.