07.04.2020
Není pochyb o tom, že je Belgie, kterou najdete na mapě mezi Francií a Nizozemskem, královnou motocrossu. A to i přes to, že od posledního titulu v roce 2007, který získal Steve Ramon, se žádný belgický závodník nestal mistrem světa. Jména jako Everts, Smets, DeCoster, Robert, Geboers, Jobe, Malherbe, Rahier nebo Ramon zná každý fanoušek motocrossu a v jejich dobách závodění bylo potěšením sledovat jejich úspěchy a cesty za ziskem cenného vavřínu. Jakých je deset nejlepších jezdců Belgie?
motocrossMotocross

Stefan Everts – 10 světových titulů

Překonat úspěchy Stefana Evertse bude velmi obtížné. Kromě desíti titulů má na svém kontě i 101 vítězství v Grand Prix. Druhým, s největším počtem vítězství GP, je doposud Joel Smets, kterých jich posbíral 57. Everts měl nejen úžasnou závodní kariéru, ale byl na nějakou dobu i týmovým manažerem Red Bull KTM Factory Racing. Ve spolupráci s bývalým závodníkem Pitem Beirerem dokázal tým vytáhnout na špičku mezi týmy v paddocku MXGP.  Své místo si vybojoval i v tovární Suzuki. Nyní se naplno věnuje svému synovi. Liam Everts má slušně našlápnuto a je jistě, že by Stefan chtěl další generaci belgických vítězů s Liamem v čele.

Joel Robert – 6 světových titulů

Joel Robert byl nejúspěšnějším jezdcem historie Grand Prix, dokud nezačal závodit Stefan Everts a nepřepsal všechny statistiky. Robert má nejen šest titulů mistra světa, ale také 50 GP vítězství. Robert byl obrovský nezmar, během jednoho víkendu zvládl odjet i tři závody a všechny vyhrát. V šedesátých a sedmdesátých letech bylo normální, že jezdci kouřili a pili během sezóny. Robert byl však legendou nejen v závodění, ale i v těchto aktivitách. Působení v továrním týmu Suzuki v 60. a 70. letech mu bylo také obrovskou výhodou oproti svým soupeřům. Továrna Suzuki byla v tu dobu jasně nad úrovní ostatních.

Roger De Coster – 5 světových titulů

Je známý jako „The Man“.  Vždy úhledný, sebevědomý a dobře vypadající De Coster vyhrál v 70. letech minulého století pět šampionátů FIM Mistrovství světa 500 ccm. Kromě toho vyhrál i 36 Grand Prix. I on byl členem továrního týmu Suzuki, a zatímco Robert ovládl třídu 250 ccm, De Coster si vládl ve třídě 500 ccm. Roger je známý také tím, že je od počátku 80. let manažerem reprezentačního výběru USA pro závod Motokros národů. Dalo by se konstatovat, že se jedná o nejvlivnějšího muže sportovní historie.

Georges Jobe – 5 světových titulů

V jednom z nejnáročnějších období historie sportu zvládl Jobe získat dohromady pět titulů a 28 vítězství v Grand Prix. Podobně jako jeho krajané Eric Geboers a Andre Malherbe se Jobe postavil proti jezdcům, kterými byli Hakan Carlqvist, Dave Thrope, Brad Lackey a Kess Van Der Ven a stále dokázal být napsat nejneuvěřitelnější kapitolu v historii sportu. Jobe získal dva tituly ve dvěstěpadesátkách a tři titulypětistovkách. Jobe nás opustil před několika lety a celému motocrossovému světu chybí.

Eric Geboers – 5 světových titulů

Pokud by velikost byla nevýhodou, neměl by Eric žádné tituly spojené se svým jménem. Naopak jeho velikost srdce zajistila, že vždy s chutí bojoval proti nejlepším motocrossovým jezdcům světa. Pětinásobný mistr světa vyhrál světové tituly ve všech třídách (125 ccm, 250 ccm, 500 ccm) a k tomu přidal 39 GP vítězství. Geboers byl známý svou profesionalitou a touhou vyhrát za každou cenu. Po své kariéře se stal týmovým manažerem týmu Rockstar Teka Suzuki World MX1 a byl promotérem Grand Prix v Limburgu až do jeho předčasné smrti.

Joel Smets – 5 světových titulů

Na rozdíl od svého krajana a největšího rivala Stefana Evertse neměl tento vysoký Belgičan zrovna největší talent, ale to, co mu chybělo v talentu, dohnal svou touhou a odhodláním. Smets vyhrál pět titulů a posbíral během své kariéry 57 GP vítězství. S Evertsem spolu bojovali, vždy když se potkali, sice ho Joel nedokázal pokořit, ale za to si pohrál s ostatními světovými jezdci. Není to špatná bilance, když vezmeme v potaz, že začal na motorce jezdit ve svých sedmnácti letech. Jeden z nejuznávanějších jezdců z GP paddocku nyní spolupracuje s tovární KTM a jejími jezdci.

Harry Everts – 4 světové tituly

Otec Stefana získal v průběhu své kariéry 4 světové tituly, jeden ve třídě 250 ccm a tři ve třídě 125 ccm. Během své nadvlády ve třídě 125 ccm závodil nejstarší Everts v týmu Suzuki. Stopětadvacítky ovládl v letech 1979, 1980 a 1981. Třídu 250 ccm vyhrál však o něco dříve, přesněji v roce 1975. Je prvním z členů rodiny, kteří byli v motocrossu úspěšní. Je důležitou součástí týmu Liama Evertse a bezpochyby by rád viděl, jak se jeho vnuk přesune do třídy MX2.

Andre Malherbe – 3 světové tituly

Zeptejte se Stefana Evertse, kdo si myslí, že je nejuznávanějším GP jezdcem všech dob a možná vám jméno Andre Malherbe zmíní. Malherbe vyhrál tři tituly mistra světa ve třídě 500 ccm. Na svém kontě jich však mohl mít o několik navíc. V době své nadvlády ve dvoutaktních stopětadvacítkách se totiž ještě nejednalo o mistrovství světa, ale pouze o mistrovství Evropy. Malherbe také vyhrál 28 GP.

Gaston Rahier – 3 světové tituly

Jeho tři mistrovské tituly ve třídě 125 ccm přišly ve zlaté éře továrního týmu Suzuki. Od roku 1974 do roku 1984 získala všechny tituly ve třídě 125 ccm právě Suzuki. Rahier vyhrál tři tituly po sobě jdoucí, stejně jako krajan Harry Everts, v letech 1975, 1976 a 1977. Gaston se stal vůbec prvním mistrem světa 125 ccm a jako Geboers využíval svou malou velikost.

Steve Ramon – 2 světové tituly

Oba své tituly získal za neobvyklých okolností. Poprvé se stal mistrem světa ve třídě 125 ccm v roce 2003, kdy porazil právě Stefana Evertse, z důvodu vyššího počtu mistrovských bodů. Ramonův druhý titul přišel ve třídě MX1 v roce 2007, kdy k vítězství nepotřeboval žádnou vyhranou GP. K zisku druhého titulu mu dopomohl i pád Coppinse v Lokti.

Kromě deseti největších hvězd nemůžeme zapomenout i na další zajímavá a zvučná belgická jména – Kevin Strijbos, Jeremy Van Horebeek, Jago Geerts, Ken De Dycker, Clement Desalle, Jacky Martens a další.

Připravil: Pavel Horák

Zdroj: MXGP.com