24.06.2020
Americký superkrosový šampionát je u konce, a tak je na čase začít se koncentrovat na další seriály našeho úžasného motokrosového sportu. Skvělou novinkou je, že jezdci začínají znovu závodit. Minulý týden vyrazil třeba Tim Gajser na pro něj domácí slovinský šampionát, kde se mu podařilo jednu jízdu vyhrát a druhou nedokončit. Nicméně i tak bylo super vidět světového šampiona znovu v akci. A protože se schyluje k prvnímu závodu v České republice, kde vypadá startovka opravdu našlapaně, rozhodli jsme se zjistit o trochu více, kdo se tam vlastně chystá závodit, a komu se to třeba naopak na úvodní závod do Dalečína ještě nehodí do tréninkového plánu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V Dalečíně se roztočí motokrosová kola v neděli 28. června 2020 a bylo původně potvrzené, že nebudou chybět Husqvarna MXGP jezdci Pauls Jonass a Arminas Jasikonis, kdyby však nedošlo ke zranění Jonasse, o čemž jsme vás už včera informovali v samostatném článku tady. Nicméně Jasikonis se v ČR ukáže, ovšem až v Kaplici. V Dalečíně se tak předvedou fanouškům jeho týmoví MX2 kolegové Jed Beaton, Thomas Kjer Olsen a Kay de Wolf. Svoji účast už vytroubil do světa prostřednictvím sociálních sítí také Jago Geerts z Kemea Yamaha. No a aby těch báječných zpráv nebylo málo, tak se přijedou předvést i KTM Factory Racing motokrosaři Tom Vialle a Rene Hofer. Nicméně manažeři Antti Pyrhonen a Rasmus Jorgensen se k závodění v ČR staví stylem, že když už tam přijdou, tak tam nejedou za každou cenu vyhrát, protože je pro ně pořád prioritou MXGP, ale to by už musel být venku kalendář, že!! Jak již bylo naznačeno, Jasikonise v Dalečíně neuvidíme, protože ve stejném termínu pojede litevský mistrák. O víkend později si však přijede zavrčet plynem do ČR. 

Hoši z MX Large neváhali zvednout telefon a zavolat Anttimu Pyrhonenovi, ze kterého vytáhli pár zajímavých informací. 
"Pojďme si vyložit karty na stůl. Naskočíme v České republice do závodů pouze v Kaplici, protože Arminasovi na termín Dalečína připadá pro něj domácí litevský seriál, což je pro něj mnohem hodnotnější trénink, kde si zároveň může posílit sebevědomí a svézt se na pro něj nejlépe známé trati. V Litevsku je velkou hvězdou a tento závod bude dokonce přenášet jejich národní televize. Vzhledem k tomu, že měl doposud jen velmi málo možností ukázat se svým domácím fanouškům, je to pro něj skvělá šance. Do české Kaplice vyrazíme závodit, ale bude to pro nás trénink. Napadlo nás to, protože se do České republiky lze dopravit bez létání a navíc už budou jejich závody v plném proudu. Jsem v kontaktu s jedním z českých týmů, který mě oslovil už před několika týdny a v podstatě nás do ČR pozvali," řekl Pyrhonen

Pyrhonen dobře ví, že celá závodní sezóna nevisí tolik na přípravě jako na samotných jezdeckých trénincích. A bez MXGP kalendáře nemá smysl pouštět se do závodění jinde a vykládat, že jde o přípravu na GP. Berou to spíš tak, že je to pro jezdce skvělá šance znovu závodit,  závody si užít a méně se stresovat. 

"Už nějakou dobu trénujeme a všichni jsou připraveni znovu závodit. V ČR to pro nás bude trénink a především zábava, protože zatím nikdo neví, kdy se znovu rozjede MXGP. Je to spíš o tom, že naši jezdci už chtějí závodit, protože začali s tréninky a chtějí si užít taky nějakou zábavu. Slyšel jsem, že se do ČR chystá spousta dalších motokrosařů z MXGP, ale kdo všechno se nakonec ukáže, to nevím," dodal Pyrhonen
 

Rasmus Jorgensen, týmový manažer Rockstar Energy Husqvarna MX2 sice svoje jezdce do závodů v ČR přihlásil, ale zatím se ještě nerozhodli, jestli se zúčastní, nebo ne. Mají v tom hoši trošku chaos.

"Je samozřejmě skvělé, že už se začíná konečně zase závodit v různých částech světa. Přihlásili jsme do českého mistráku tři jezdce, když jsme se dozvěděli o zahájení jejich motokrosové sezóny. Pořád jsme doufali, že se nám konečně dostane do ruky MXGP kalendář od Infront. Vzhledem k tomu, že se v ČR jede první závod už tento víkend v Dalečíně, nakonec se tam nevydáme, protože pořád nevíme, jak to bude s GP. Tréninků na motorce bylo hodně málo a jestliže máme další dva měsíce na přípravu na první GP závodění, tak si myslím, že je pro nás mnohem lepší pokračovat v tréninkovém plánu, dokud nemáme k dispozici kompletní kalendář. Zdá se mi to jako chytřejší řešení. Slyšel jsem, že se i francouzský šampionát rozjede na začátku srpna a rovněž Česká republika hostí v srpnu jeden z dalších závodů, takže se pro nás rýsují případné další možnosti přípravy. Je super, že se zase začíná jezdit, protože to je to, co všichni chceme. Zvažujeme, že bychom přece jen do ČR vyrazili s Kay de Wolfem na druhý mistrák do Kaplice, kde by to pro něj mohl být super trénink - je to hlinitá trať, kopcovitá. Takže počkejme, co se bude dít v příštích týdnech a doufejme, že na nás hodně brzy vykoukne GP kalendář," uvedl Jorgensen.


Takže kdokoliv se v České republice ukáže během nadcházejících dvou víkendů, pořád to bude velká věc, že se začíná znovu závodit, protože kdo tvrdí, že mu závodní adrenalin a vše kolem nechyběl, pak zaručeně kecá. Doufejme, že se také brzy dozvíme termíny MXGP kalendáře, přičemž závodit se má už v srpnu a že nebude nic bránit AMA MX Nationals, aby se rozjel také tento seriál v polovině července. 

Provizorní dalečínskou startovkou
se na motokrosovou závodní notu nalaďte už teď ZDE
 

Připravila: Lucie Havlíčková (luh)
Zdroj: MX Large
Foto: archiv Husqvarna Factory Racing Teamu
24.06.2020

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.