03.07.2020
Společnost Infront Moto Racing může konečně představit veřejnosti a týmům aktualizovaný kalendář FIM Mistrovství světa v motokrosu 2020. Světová série dosáhne svého dlouho očekávaného návratu po čtyřměsíční přestávce kvůli koronavirové krizi. Zpráva je doplněna o oficiální tiskovou zprávu o zrušení české GP v Lokti.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V období posledních čtyř měsíců byli v neustálém kontaktu představitelé Infront Moto Racing spolu s FIM, národními federacemi a organizátory, vedli dlouhé rozhovory, aby našli nejlepší způsob, jak znovu zahájit mistrovství světa a Evropy v motokrosu. Společným cílem zůstává zachování maximálního počtu akcí, tak aby se jednalo o regulérní mistrovství.

 

Nyní, když stále není situace ohledně COVID-19 zcela jasná, začíná náš sport vidět světlo na konci tunelu. Bude se jednat o intenzivní mistrovství a během restartované sezóny budou odjety všechny třídy s velmi dobrým počtem závodů.

 

Sezóna znovu odstartuje trojitým závodem v Kegumsu. Zahájení proběhne 8. – 9. srpna, následující závod bude 11. – 12. srpna a závěrečný závod se bude konat 15. – 16. srpna. Lotyšský okruh projde změnami tak, aby na každou událost poskytl jezdcům tři odlišné motokrosové tratě. Za současného stavu bude v Lotyšsku povoleno celkem 1000 diváků.

 

V aktualizovaném kalendáři se bohužel neobjeví zrušené MXGP České Republiky, Švédska a Finska s tím, že vše bylo odloženo na následující sezónu 2021. Infornt Moto Racing však oznamuje, že MXGP bude ve Finsku dostupná až do roku 2023, což znamená, že se jedná o prodloužení oproti původnímu stanovenému období.

 

MXGP Německa, Asie a Indonésie, které byly v předchozí aktualizaci označeny jako TBA, jsou také odloženy na následující sezónu. Otázka prozatím zůstává nad závody v Rusku a Portugalsku, kdy se musí dořešit některá vládní omezení v určitých státech.

 

Trojitý závod bude také v belgickém Lommelu, i zde by měla na závodníky čekat třikrát různá trať. Dvakrát naopak závodníci navštíví trať v italské Faenze.

 

Bohužel letošní FIM Motokros národů ve francouzském Ernée musel být odložen na sezónu 2023 z důvodu vysokých omezení na území Francie. Společnost Infront Moto Racing společně se Stevem Dixonem řeší, aby se letošní FIM Motokros národů 2020 uskutečnil na trati v Matterley Basin.

MXGP Loket 2020 zrušen

V návaznosti na vývoj rozvolňování mimořádných opatření rozhodl pořadatel akce AMK Loket o zrušení závodu mistrovství světa v motokrosu. Podle oznámení epidemiologů má totiž pořádání hromadných akcí i na podzim podléhat nařízení o rozdělení do sektorů. Příprava světového závodu v Lokti tak končí, uskuteční se až v příštím roce.

 

MXGP v Lokti je nejdůležitějším podnikem motoristického sportu pořádaným pobočným spolkem Autoklubu České republiky. Letošní koronavirová krize způsobila odklad řádného termínu a do poslední chvíle se hledala cesta, jak závod uspořádat. Důvodem rozhodnutí o zrušení je nemožnost dodržování stanovených pravidel v návaznosti na podnik mistrovství světa a jeho rozsah. Možnosti areálu v souvislosti s oznámeným opatřením striktně oddělených sektorů na jedné akci i po 1. 9. 2020 a dalších hygienických nařízení nedávají příležitost uspořádat závod plnohodnotným způsobem. Probíhala jednání s Davidem Luongem, CEO Infront Moto Racing, promotéra MXGP. Měsíc září byl pro české pořadatele posledním možným termínem. „Konzultovali jsme to s epidemiology, hledali jsme řešení, ale opravdu nelze zaručit respektování pravidel vzhledem k bezpečnosti diváků a účastníků. Členité okolí loketské trati neumožňuje realizovat vlastní parkoviště a přístupové cesty pro sektory po tisícovce osob. Velmi nás to mrzí, ale jsme nuceni akci přeložit na rok 2021,“ vysvětlil Jan Šťovíček, prezident Autoklubu ČR. O řešení již zakoupených vstupenek z předprodeje budeme informovat.

 

Čeští fanoušci motokrosu ale nemusí smutnit, protože závodů Mezinárodního mistrovství ČR, první se jel poslední červnovou neděli v Dalečíně, se účastní světové tovární týmy a jezdci MXGP. „Jako jedni z prvních v Evropě jsme odstartovali šampionát s diváky, jezdci a týmy se potřebují připravovat, díky našemu pořadatelskému věhlasu ve světě přijeli k nám. Dalečínský závod byl perfektně připravený a fanoušci se mohou těšit tuto neděli na druhý závod domácího šampionátu v jihočeské Kaplici, ani tam nebudou chybět hvězdy světového motokrosu,“ dodal Jan Šťovíček.

 

Autoklub České republiky oznamuje podporu globální iniciativě Sport4Recovery, jejímž signatářem je také Mezinárodní motocyklová federace FIM. Spojuje sportovní asociace a federace z celého světa, aby dopomohla k bezpečnému návratu konání sportovních akcí s co nejrychlejší možnou účastí fanoušků. Kampaň se zaměřuje nejen na komunikaci s vládními úřady, ale i na spolupráci s vědeckou komunitou s cílem zdůrazňovat význam sportu pro regeneraci duševního a fyzického zdraví, přitom také mobilizovat sportovce a příznivce sportu. Více informací o iniciativě na www.sport4recovery.org.

 

Připravila: Anna Dojčánová

Zdroj: Infront Moto Racing, Autoklub České republiky

Foto: Infront Moto Racing

3. 7. 2022

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.