27.07.2021
Když se koná velký sportovní podnik, chtějí se domácí sportovci ukázat v nejlepším světle před svými diváky, kteří jsou na jejich výkony samozřejmě zvědaví. Z povrchního pohledu ale nemusí být vždycky síla předvedených výkonů patrná.

V nedělních jízdách třídy MX2 závodu motokrosového mistrovství světa v Lokti měl český motokros hned čtyři zástupce. Vedle jezdců stálých týmů – Petra Poláka z týmu Hostettler Yamaha Racing Teamu a Jakuba Terešáka z týmu JD Gunnex KTM dostali možnost startovat i junioři Petr Rathouský z týmu Orion Racing Team a Adam Dušek z týmu KRTZ motosport. Pro oba to byla jedinečná příležitost porovnat svou výkonnost s jezdci světové špičky. Od jediného startu samozřejmě nemohli čekat zázraky, ale snažili se držet po celou rozjížďku nasazené tempo a časy na kolo poslední desítky startovního pole. Neztráceli kontakt se soupeři a nakonec skončili na 31. a 34. místě v první jízdě a na 24. a 26. místě v prořídlé druhé jízdě. Jediný start ve vrcholovém závodě je ale tak trochu plácnutím do vody, cesta k úspěšné účasti ve špičkových závodech vede přes náročné soutěže, jako je německé mistrovství ADAC a seriály EMX 125 a EMX 250, kde se ale poslední dobou setkáváme s českými juniory zřídka.

Z našich stálých účastníků vyšel závod celkem pohodově pro Jakuba Terešáka. V obou jízdách začal kolem dvacátého místa, v té první jel chvíli i v bodované dvacítce, nakonec ale skončil bez bodů jedenadvacátý. Ve druhé se mu dařilo lépe a za 19. místo si přivezl dva mistrovské body.

Petr Polák si mohl vybírat dobré místo na startu, protože skončil na výborném patnáctém místě v kvalifikaci. Nebylo to ale místo šťastné, protože se zdržel pádem hned v první zatáčce a do závodu vyjížděl mezi posledními. Nasadil pak dobré tempo, kterým se z 37. místa dotáhl až na 24. v cíli, k bodovému zisku bylo ale ještě daleko. Mnohem líp to vypadalo na začátku druhé jízdy, Petr projel první kolo na 15. místě, ve skrumáži při nájezdu do druhého kola však byl poslán jedním ze soupeřů k zemi. Musel však počkat, až všichni přejedou, aby si mohl „vyzvednout“ motocykl, byl zase poslední. Opět nasadil ke stíhačce, zase jezdil dobré časy, ale ztráta byla veliká a konečnou bylo zase jen 23. místo. Z přání ukázat se doma v nejlepším světle zbyla jen trocha frustrace. Ale závodní život nekončí, v neděli se znovu startuje, a může být líp!

A ta neděle slibuje belgickou Velkou cenu na písku známé trati v Lommelu.

Text: Petr Starý