14.10.2021
Závěrečná šňůra mistrovských závodů MXGP, přerušená Motokrosem národů, pokračovala za velkého zájmu diváků Velkými cenami Německa v Teutschental a Francie v Lacapelle Marival. Oba závody na tratích s tvrdým podkladem byly ve znamení bojů o vedoucí pozice v šampionátu, i o další pořadí na špici výsledkových tabulek.

Ve třídě MXGP se mezi dva soupeřící favority, Jeffrey Herlingse a Tima Gajsera, vklínil po velkém výkonu před nadšeným domácím publikem Francouz Romain Febvre. Febvre měl doma blízko k celkovému vítězství a nakonec skončil po bodové plichtě s Herlingsem druhý. Tim Gajser v Německu zvítězil, ve Francii byl po nevýraznějším výkonu rád za třetí místo a na třetím místě s desetibodovou ztrátou na Herlingse se ocitl po závodě i v momentálním pořadí šampionátu. Po nešťastném extampore v Německu, kde Jorge Prado ztratil druhou jízdu, se ani ve Francii dík následkům zranění neprosadil. Dobře si naopak v obou závodech vedli Jeremy Seever a Pauls Jonass, stejně jako Tony Cairoli.

Výsledky VC Francie MXGP: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM) 47 b., 2. Romain Febvre (FRA, KAW) 47, 3. Tim Gajser (SLO, HON) 35, 4. Jeremy Seever (SUI, YAM) 35, 5. Antonio Cairoli (ITA, KTM) 34, 6.Pauls Jonass (LAT, GAS) 34.

Průběžné pořadí MS: 1. J.Herlings 460 b., 2. R.Febvre 454, 3. T.Gajser 450, 4. J.Prado (ESP, KTM) 398, 5. A.Cairoli 387, 6. J.Seever 344.

Závod třídy MX2
přiváděl francouzské diváky do varu, protože ho ovládlo hned několik domácích favoritů. Obě jízdy s jistotou vyhrál Tom Vialle a posunul se před Jeda Beatena na čtvrté místo celkového pořadí. Maxime Renaux dojel čtvrtý a druhý a zvětšil svůj bodový odstup od druhého v celkovém pořadí šampionátu Jago Geertse o dalších šest bodů na 90 a posílil tak své naděje na získání letošního mistrovského titulu třídy MX2. Do první desítky celkového pořadí závodu se z domácích dostali ještě Thibaut Benistand a Stephen Rubini.

Dramatičnost posledních závodů třídy MX2 dělají vyrovnané souboje jezdců továrních týmů Yamahy s lídrem pořadí Renauxem, druhým Geertseem a šestým Benistantem, a KTM, s vítězícím Tomem Viallem, celkově třetím Mattiou Guadagninim a skvěle bojujícím Rene Hoferem. Mezi ně se úspěšně snaží vklínit Jed Beaton a jeho mladý kolega Kay de Wolf na Husquarnách, nebo Simon Längefelder z týmu GASGAS.

Výsledky VC Francie MX2: 1. Tom Vialle (FRA, KTM) 50 b., 2. Andrea Guadagnini (ITA, KTM) 42, 3. Maxime Renaux (FRA, YAM) 40, 4. Jed Beaton (AUS, HUS) 35, 5. Jago Geerts (BEL, YAM) 34, 6. Rene Hofer (AUT, KTM) 30, .. 21. Petr Polák (CZE, YAM) 5.

Průběžné pořadí MS: 1. M. Renaux 488, 2. J.Geerts 397, 3. M. Guadagnini 393, 4. T. Vialle 372, 5. J. Beaton 359, 6. T. Benistant (FRA, YAM) 336.

Náš Petr Polák v týmu Hostettler Yamaha Racing
bodoval v Německu dvěma devatenáctými místy a body si odvezl i z Francie. Na trati s jednou rychlou kolejí se jezdily „vláčky“, skupinky několika stejně rychlých jezdců, s nimiž dojel v první jízdě těsně za body, jedenadvacátý. Po penalizaci mladého Švýcara Kevina Brumana, který dojel před ním, za překročení hlukového limitu získal jeden bod za dvacáté místo. Ve druhé jízdě dojel sedmnáctý, lepšímu výsledku bránil ke konci ohnutý kotouč přední brzdy a nejistota ve skocích, kdy se zastavovalo přední kolo. „Druhou jízdu jsem měl dobrý rytmus a cítil jsem se silně. Pět kol do konce jsem ale zničil přední kotouč a kolo se mi zastavovalo ve vzduchu. Do té doby jsem se přibližoval skupince před sebou. Nicméně jsem skončil 17.,“ popsal Petr situaci na svém Faceboku a dodal: „Mám z tohoto víkendu radost. Potřebuji makat na lepší strategii v kvalifikaci a startech. Těším se na další příležitosti ve Španělsku. Jedeme dál!“

Sobotní program v Německu i ve Francii patřil Mistrovství Evropy tříd 125 a 250 ccm. Dvěstěpadesátkám kraluje i přes výpadek v jedné jízdě Ital Nicholas Lapucci na Fanticu před Norem Kevinem Horgmo a Nizozemcem Rickem Elzingou, ve Francii se ale prosadili i Norové Fredriksen a Toendel a loňský mistr EMX 125, Ital Andrea Bonacorsi.

Vedení ve třídě EMX 125 převzal vedení po zraněném Norovi Osterhagenovi Ital Valerio Lata, na stupních vítězů se ale objevili také Ital Zanchi, Francouz Rossi, belgičtí bratři Coenové, nebo Brit Bobby Bruce. V obou závodech jsme ale měli i svoje zástupce: v Německu se do závodu úspěšně kvalifikoval Víťa Marek, aby si vyzkoušel svoje předpokládané příští působiště, a s ním i Julius Mikula. Julek se vrátil v létě k závodění po zranění a úspěšně absolvoval závody německého mistrovství ADAC. Z Teutschentalu si odvezl první evropský bod za 20.místo, v Lacapelle Marival už bojoval v první desítce a v úvodní rozjížďce dojel osmý! Ve druhé jízdě začal v třetí desítce a dosáhl na 18. místo. V Německu startoval i náš známý Maďar Pergel a odvezl si 9 bodů za 12. místo ve druhé jízdě.

Tento víkend se cirkus MXGP přesouvá o 1000 kilometrů jižněji, do španělského intu Xanadú. Na červené hlíně zde budou vedle hlavních tříd bojovat ženy a stopětadvacítky. A taky juniorská elektrická třída e-Motocross, která zde po oba dva dny pojede závěrečné jízdy svého úvodního evropského seriálu. Dvacítka malých závodníků na elektrokrosech KTM, Husquarna a GASGAS předvede co se naučila od úvodního závodu Mantově, kde zástupci Infront a KTM celou akci připravili. Jako doma se přitom bude cítit vedoucí klasifikace, malý Španěl Eleu Jose.

Autor: Petr Starý