18.11.2021
Fandové motokrosu si na průběh letošního mistrovství světa MXGP rozhodně nemohli stěžovat. Po dlouhém čekání se sezóna otevřela v červnu ještě za stísněných proticovidových opatření, ale postupně přišlo uvolnění, dostavili se diváci a správná vzrušující sportovní atmosféra. Tu naplnily i dramatické zvraty v bojích o titul v obou kategoriích – až v poslední jízdě potvrzený triumf Jefferey Herlingse ve třídě MXGP a boj až do konce o stříbrnou pozici za suverénním Maximem Renauxem ve dvěstěpadesátkách. V této třídě taky bojoval o prestiž člena malého soukromého týmu dvacetiletý český jezdec Petr Polák.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Po nadějných výkonech v loňské sezóně pod dohledem významného nizozemského trenéra Jefa Janssena získal Petr Polák pro tento rok místo v týmu, který Janssen založil s podporou značky Yamaha a významných švýcarských sponzorů Hostettler, IxS a Tissot. Jezdeckými partnery mu byli zkušení švýcarští matadoři Arnaud Tonus a Valentin Guillod a mladý domácí talent Joel Elsener. Po nekonečném přípravném období se sezóna konečně rozběhla a Petr do ní vykročil jako do své třetí v seriálu mistrovství světa třídy MX2.

 

Po začátečnické sezóně 2019, kdy skončil celkově na 41. místě, a loňské sezóně, kdy si přes pauzu, vynucenou zraněním, polepšil o deset míst, se samozřejmě čekalo další zlepšení. Došlo k němu a přes rozpačité úvodní výsledky se Petr Polák usadil v polovině sezóny na 21. místě průběžného pořadí seriálu s vyhlídkou na další zlepšení. Nakonec se nezdařilo, někdy kvůli jezdeckým chybám, několik výpadků měly na svědomí i poruchy motocyklu, jednou motor, jindy spojka, nebo rozpletené kolo. Potěšily ale výsledky závodů v závěru sezóny, kdy už se Petr pohyboval v jízdách celkem s jistotou kolem 15. místa. Vypadá to hezky, když si uvědomíte, že se na start každého závodu postaví až čtrnáct továrních jezdců, ale jelo letos taky několik závodníků ze silných soukromých týmů, jako Todd na Kawasaki, Adamo na GasGas, Rubini na Hondě, nebo Mewse a Damm na KTM, kteří se mezi „fabrickými“ dokázali prosadit. A ti by měli být vzorem pro Petrovo další výkonnostní směřování, pokud by bylo podpořeno dostatečně silným týmovým zázemím.

 

 

Přesto letošní bilance Petra Poláka zaslouží ocenění. Odstartoval do všech třiceti šesti jízd seriálu MX2, z nichž sedm nedokončil pro technické závady a v osmi, hlavně v první polovině sezóny nedosáhl na body. Příčinu slabších výsledků si uvědomuje – malý tlak po startu a v úvodní fázi závodu - a na jejich zlepšení chce dále pracovat. Ve všech zbylých jednadvaceti závodech Petr bodoval, z toho šestkrát na patnáctém místě!

 

Kromě závodů mistrovství světa se Petr Polák zúčastnil jarních přípravných závodů v Holandsku a v Belgii a ve volných termínech MS taky dvou závodů švýcarského mistrovství, kde se na pódiích připojil ke svým kolegům z týmu, Guillodovi a Tonusovi. A před zářijovým Motokrosem národů, na který byl nominován do našeho národního družstva ve třídě Open, si vyzkoušel čtyřistapadesátku na závodě německého mistrovství ADAC v Dreetzu.

 

Nominace Petra Poláka do českého národního týmu pro Motokros národů byla oceněním jeho sportovních výsledků a zkušeností ze závodů mistrovství světa. V týmu sehrál významnou úlohu a přispěl k tomu, že se svými spolubojovníky Janem Wagenknechtem a Dušanem Drdajem úspěšně postoupili z kvalifikace do hlavního závodu a zde obsadili pěkné sedmnácté místo.

 

Čas po skončení namáhavé sportovní sezóny je věnován zaslouženému odpočinku, ale je to také období starostí o další směřování. Poděkujme Petrovi za jeho letošní výsledky a popřejme mu hodně štěstí v jednání o zajištění jeho další účasti ve sportu, který miluje!

 

 

Připravil: Petr Starý

Foto: archiv Petra Poláka

18. 11. 2021

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.