10.01.2022
Už do čtvrté sezóny kolotoče mistrovství světa v motokrosu třídy MX2 naskočil jako jeho stálý účastník dvacetiletý český závodník Petr Polák. Po začátečnické sezóně v českém týmu JD Gunnex KTM Jiřího Jankovského přesedlal v dalších letech na značku Yamaha ve švýcarských týmech iXS a hostettler, ve kterých prokázal každoroční zlepšení, a loni vzbudil zájem majitele významného belgického týmu JM Honda Racing. Tím majitelem je bývalý mistr světa Jacky Martens, který už několik let dosahuje s jezdci svého týmu a značkou Honda významných výsledků v královské třídě MXGP. Továrna Honda v minulé sezóně úspěšně posílila svoji pozici ve třídě MX2 prostřednictvím týmu Honda 114 Livie Lancelotové a jejího jezdce Rubena Fernandeze. V duchu této myšlenky se Jacky Martens rozhodl angažovat se letos i v této třídě s novým motocyklem Honda CRF250R a s perspektivním jezdcem – Petrem Polákem.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pro našeho mladého jezdce je přijetí do významného týmu oceněním jeho dosavadní snahy a sportovních výsledků, ale zároveň závazkem, aby se snažil nezklamat projevenou důvěru a odvést v novém angažmá díl práce, která se od něj očekává. Po několika loňských umístěních kolem patnáctého místa v jednotlivých jízdách třídy MX2, díky kterým skončil na konci druhé desítky celkového pořadí, by mělo být letošním Petrovým cílem pravidelnější umisťování do 15. místa v rozjížďkách a další posun dopředu v celkové klasifikaci třídy MX2.

 

Po poměrně krátkém odpočinku po dlouhé loňské sezóně a zahájení fyzické přípravy se Petr začátkem roku přesunul do střediska svého týmu v belgickém Lommelu, aby zde pokračoval v přípravě a přešel i k jízdám na motocyklu. Tým jezdí nejvíc v Holandsku, kde je více tratí, i když i zde jsou pod dohledem ekologických iniciativ, nebo u belgických hranic v severním Německu. Na přípravu nezbývá mnoho času, protože už koncem ledna a v polovině února čekají přípravné závody v Itálii, Francii a v Anglii a zatím pořád platí termín zahajovacího závodu mistrovství světa 19. - 20. února v anglickém Mattreley Basin.

 

Protože letos by měl pominout termínový stres a předpokládá se termínový kalendář rovnoměrně rozdělený v průběhu celé sezóny, vrací se i závody mistrovství světa ke svému dvoudennímu cyklu. Líbí se tento systém Petrovi Polákovi? „Určitě, líbí. Já rád trávím dost času na motocyklu a jsem rád, když si můžu v tréninku a kvalifikačním závodě dostatečně osahat trať, večer nechat nastavit motocykl a druhý den klidný nastoupit k závodu“, říká.

 

Za léta svého závodění se Petr Polák v závodním „paddoku“ cítí jako doma. Vždyť s řadou i těch nejslavnějších závodníků se setkává od dětských let, kdy spolu vyrůstali na motocyklech nejmenších kubatur. Přátelí se nimi po těch letech důvěrněji? „Jsme profesionálové, vázaní na své zaměstnavatele a tak se podle toho chováme. Známe se, zdravíme se, respektujeme se – ale nevoláme si…“,usmívá se. 

 

 

Být motokrosovým závodníkem je náročným povoláním, s jeho námahou, napětím a nebezpečím. Přesto i velcí jezdci přiznávají, že se závoděním baví. Musíme jim věřit, protože i těžká práce, u níž se můžeme bavit, nás těší. Ježdění pořád velice baví i Petra Poláka. Letos má před sebou nové úkoly, k jejichž naplnění bude potřebovat i dobrou pohodu. V dosažení této pohody věří na začátku každé sezóny, ne vždycky se ale očekávaní vyplní. Letos to vypadá nadějně, tak si přejme, ať to vyjde! 

 

 

Připravil: Petr Starý

Foto: JM Honda Racing Team, Petr Starý

10.1.2022

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.