14.06.2022
Liqui Moly Velká cena Německa, jedenáctý podnik mistrovského seriálu, otevřela druhou polovinu letošní vrcholné motokrosové sezóny. Závod na náročné technické trati v Teutschenthalu, na okraji východoněmeckého města Halle, přinesl napínavé boje ve všech kategoriích a řadu zajímavých událostí. K těm nejvýznamnějším patřil návrat Francouze Romaina Febvreho mezi jezdce třídy MXGP, ale i vážné zranění jeho krajana Maxima Renauxe, které nešťastně přeruší jeho letošní skvělý nástup do královské třídy. A protože do Halle je od nás co by kamenem dohodil, měl ve všech vypsaných třídách své zástupce i český a slovenský motokros.

Sérii tří závodů za sebou absolvovali jezdci mistrovství Evropy třídy 125 ccm a s nimi naši dva mladí zástupci, Julius Mikula a Vítězslav Marek. A ani ve třetím závodě v Německu nevyšli naprázdno. Julek Mikula bojoval v sobotní první jízdě vpředu jezdeckého pole s vyhlídkou na skvělé umístění, bohužel ho v závěru zradil motocykl a musel odstoupit ze čtvrtého místa! Mezi nejlepšími jel Julek i v nědělní druhé jízdě a dojel sedmý a sedmé místo udržel i v celkovém pořadí třídy EMX 125 po šesti závodech. Víťa Marek mohl zapomenout na trápení v minulém závodě ve Francii, protože tentokrát se mu dařilo: v sobotu dojel desátý a v neděli dvanáctý, což dalo celkově výborné desáté místo, které ho v souhrnnné klasifikaci postrčilo o dvě místa dopředu, na dvanáctou příčku!

V první jízdě závodu zvítězil Lotyš Karlis Reisulis před Francouzem Fuerim a Italem Zanchim, druhou vyhrál Fueri před svým kolegou z týmu Fantic a vedoucím celkové klasifikace, Nizozemcem Casem Valkem, třetí byl opět Zanchi. Pódiová sestava byla Fueri, Valk a Zanchi. Po šesti závodech jsou v čele Valk a Fueri z Fanticu před bratry Reisulisovými, Karlisem a Janisem,, Nizozemcem Van Erpem, Francouzem Rossim a naším Julkem Mikulou.

Druhou doplňkovou kategorií byly v Německu evropské dvěstěpadesátky. Těm dominují jména Nizozemce Ricka Elzingy, Nora Cornelia Toendela, Itala Andrea Bonacorsiho, Jihoafričana Camdena Mc Lellana, Belgičana Lucase Coenena a dalšího Nora Hakona Osterhagena. V závodě třídy, jejíž úroveň se blíží mistrovské kategorii MX2, zvítězil celkově lídr průběžného pořadí Rick Elzinga před Francouzem Maxime Grauem, který se vrátil po zranění, a Italem Bonacorsim, který vyhrál první jízdu.

K závodu nastoupili i naši dva silní zástupci, Jan Wagenknecht a Adam Dušek. Zkušený Honza Wagenknecht byl úspěšnější, když v obou jízdách bodoval na 18. a 16. místě a skončil celkově osmnáctý. Adam Dušek začal první jízdu na 20.místě, brzy se ale po pádu propadl a stačil se pak dotáhnout jen na 25. místo. Ve třetí desítce bojoval i ve druhé jízdě, byl už 22., ale v posledním kole opět upadl a dojel 28. Závod byl pro něj ale určitě další cennou zkušeností.

Tahákem závodu mistrovské třídy MX2 byl opět souboj o vedení v boji o titul mezi Francouzem Tomem Viallem na KTM a Belgičanem Jago Geertsem na Yamaze. Do jejich souboje ale zasáhl mimořádně rychlý Geertsův týmový kolega, Francouz Thibault Benistant. V první jízdě dlouho vzdoroval, než pustil Geertse před sebe na druhé místo za Vialla, ten pak už neměl sil Vialla překonat a protože, jak prozradil, nebyl ve své kůži, s druhým místem se spokojil. Stejně dravý byl Benistant ve druhé jízdě, kdy se ujal vedení před Viallem a Geertsem a jízdu, ale i celý závod dovedl do vítězného konce. Souboj o titul pak rozhodla vyšší moc, když Vialla zastavila porucha motocyklu a Geerts se opět spokojil s druhým místem, které mu stačilo k osmibodovému náskoku, s nímž jde do dalšího kola boje o titul. Na pódiu byl samozřejmě druhý za svým týmovým kolegou, který vyhrál svůj první záved ve třídě MX2, třetí, nadšeně pozdravován svými fanoušky, byl Dán Mikkel Haarup z týmu Kawasaki.

Za Haarupem skončili Kevin Horgmo a domácí Simon Längefelder, šesté místo bylo velkým úspěchem Slovince Jana Pancara, který jede za vlastní tým TEM JP 253. Na třetí pokus zajel pro tým WZ Racing dobrý výsledek ve třídě MX2 Rakušan Marcel Stauffer – skončil patnáctý a sedmnáctý, ale v průběhu závodů se dokázal pohybovat i kolem desátého místa.

Naši dvojici Petr Polák a Jakub Terešák posílil opět Slovák Tomáš Kohút a počínal si zkušeně. S výsledky 17 – 15 byl celkově šestnáctý, před Marcelem Staufferem a Kubou Terešákem, který měl skóre 18 – 16. Petr Polák zajel dvě dobré jízdy, v první skončil šestnáctý, ale ve druhé se cítil lépe. Usadil se na dvanáctém místě, kterým by vyrovnal svůj dosavadní nejlepší výsledek, v posledním kole se ale zdržel lehkým pádem a kolem něj se protáhl dohánějící Tom Guyon – a Petr byl třináctý. V závodě byl Petr Polák celkově patnáctý, v tabulce mistrovství světa třídy MX2 figuruje stále na dvacátém místě.

Královská třída MXGP zažila několik mimořádných událostí – po řadě měsíců rekonvalescence se na trať vrátil netrpělivě očekávaný tovární jezdec Kawasaki, Francouz Romain Febvre. Ztratil hodně času i naději na konečné umístění zkraje tabulky, ale zajel všechny tři závodní jízdy s chutí a v pohodě. V neděli byl čtvrtý a sedmý a do sezóny vstoupil celkovým pátým místem ve svém úvodním vystoupení. V pohodě zajel po několika neklidných závodech i letošní lídr třídy MXGP, Slovinec Tim Gajser. Bez zaváhání vyhrál sobotní kvalifikaci před Janassem a Pradem, stejně jako nedělní první jízdu opět před Jonassem a Jeremy Seeverem. Druhá nedělní jízda patřila suverénnímu Seeverovi, Gajser byl ale druhý a třetí Prado. Pořadí na pódiu bylo: Tim Gajser, Jeremy Seever a Jorge Prado, za nimi následovali Fernandez, Febvre a Jonass.

Zatímco jeden mistr se vrací, druhý odchází. Loňský mistr světa třídy MX2 , Francouz Maxime Renaux na Yamaze, se rychle adaptoval na třídu MXGP, do které letos přešel, a v polovině sezóny držel druhou pozici v tabulce mistrovství. Jeho úspěné tažení seriálem bylo v Teuschenthalu přerušeno: hned v úvodu sobotního kvalifikačního závodu měl jezdec těžký pád na cílovém skoku a nepokračoval v závodě. Po vyšetření na klinice v Halle byly zjištěny tři zlomené obratle a to znamená léčení a rekonvalescenci. Přejme proto sympatickému závodníkovi brzké vyléčení a návrat k úspěšnému sportovnímu životu.

Že soupeřit s předními světovými jezdci není jednoduché si v Teuschenthalu znovu připomněli Martin Krč a Denis Poláš, když nastoupili k závodu třídy MXGP. Lépe se vedlo Martinu Krčovi, který dojel v první jízdě 25. a ve druhé dvacátý třetí, ve stejném kole jako vítěz.

Po týdenní pauze se mistrovství vydá opět do světa, aby naplnilo pojem “světové”. Kolik týmů do Indonésie vyrazí je otázka, doba je těžká a musí se šetřit. Ale pro české příznivce následuje skvělá zpráva: jako další závod po Indonézii se 16.a 17. čevence pojede Velká cena České republiky v Lokti, s finálovými jízdami evropského mistrovství tříd 65 a 85 ccm a s jediným závodem evropských dvoutaktů. Už teď se těšme!