02.09.2022
Říká se, že všechno jednou skončí, ale pro letošní seriál MXGP opravdu platí, že vyvrcholí. Závěrečný závod ve vzdáleném tureckém Afyonkarahisaru přinese nejen rozhodnutí v boji o titul ve třídě MX2, ale určí i mistry v kategorii Mistrovství světa žen a v Mistrovství Evropy třídy Open. Bude proto jistě pozorně sledován fanoušky motokrosu po celém světě.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Podobně jako loni ve třídě MXGP je letos do posledního závodu otevřená situace ve třídě MX2. Poměr sil mezi oběma uchazeči o titul, Francouzem Tomem Vialle na KTM a Belgičanem Jagem Geertsem na Yamaze, se v průběhu sezóny několikrát změnil a neustálil se ani v jejím závěru. Po zaváhání Vialla v Česku a v Belgii si Geerts vypracoval patnáctibodový náskok, který ale chybami v posledních dvou závodech ztratil a do finále jde s výhodou pouhých dvou bodů. Psychologickou podporou mu může být účast dalších členů továrního týmu, protože Yamaha nasazuje do závodu vedle něj a Benistanta ještě posilu pro příští sezónu, letošního mistra třídy EMX 250 Ricka Elzingu a na zkoušku i Itala Andreu Bonacorsiho. Jako nástupci Toma Vialla, který odchází závodit do Ameriky, se v Ayfonu představí členové továrního týmu KTM pro příští rok, Belgičan Liam Everts a Ital Andrea Adamo.

 

Jisté třetí místo v klasifikaci seriálu drží za vedoucí dvojicí mladý Němec Simon Längefelder, který ale bude o poslední body jistě bojovat s dalšími zájemci o přední místa, Kevinem Horgmo a Mikkelem Haarupem na Kawasaki, nebo Kay de Wolfem a Roanem Van de Moosdijkem na Husqvarnách. Spolehlivými výkony nasbíral spoustu bodů v sezóně Jakub Terešák z týmu JD Gunnex KTM a postoupil až na devatenácté místo celkového pořadí, zatímco Petr Polák, který předčasně ukončil sezónu, zůstává na 21. místě. Našeho zástupce i všechny ostatní budeme v jistě dramatickém posledním závodě napjatě sledovat.

 

Pořadí třídy MX2 před posledním závodem: 1. Jago Geerts (BEL, YAM) 710 b. 2. Tom Vialle (FRA, KTM) 708, 3. Simon Längenfelder (GER, GAS) 564, 4. Kevin Horgmo (NOR, KAW), 503, 5. Thibault Benistant (FRA, YAM) 481, 6. Mikkel Haarup (DEN, KAW) 435, 7. Kay de Wolf (NED, HUS) 410, 8. Andrea Adamo (ITA, GAS) 410, 9. Stephen Rubini (FRA, HON) 373, 10. Liam Everts (BEL, KTM) 286, .. 19. Jakub Terešák (CZE, KTM) 104, 21. Petr Polák (CZE, HON) 84.

 

 

Když pro nedoléčená zranění nemohli do sezóny 2022 vstoupit dva z největších favoritů třídy MXGP, Holanďan Jeffrey Herlings a Francouz Romain Febvre, zbyla úloha lídra mistrovství na třetím z nich, čtyřnásobném mistru světa Slovinci Timovi Gajserovi z továrního týmu HRC Honda. A ten ji splnil stoprocentně - od prvního závodu se ujal vedení v mistrovství, neztratil ho v průběhu celé sezóny a vypracoval si bodový náskok, díky kterému ještě tři závody před koncem seriálu získal už pátý titul mistra světa. A skvělým výkonem v předposledním závodě ve Francii potvrdil, že titul drží oprávněně a proto se můžeme na podobný těšit i v závěrečném závodě.

 

Nebyl to ale jen Tim Gajser, kdo se zasloužil o úroveň a zajímavost závodů mistrovství třídy MXGP. V závěru sezóny skvěle finišuje Švýcar Jeremy Seever z továrního týmu Yamahy a pozadu nezůstávají ani jeho týmoví kolegové, zkušený Glenn Coldenhoff a loňský mistr třídy MX2 Maxime Renaux. Španěl Jorge Prado z týmu GasGas je na třetím místě celkového pořadí a má před sebou jako mladý jezdec budoucnost stejně jako další mladí jezdci třídy MXGP, Španěl Ruben Fernandez, nebo Australan Mich Evans na Hondách. Brian Bogers, Romain Febvre, Calvin Vlanderen a Pauls Jonass budou jistě těmi, co udělají jízdy třídy MXGP co nejzajímavějšími!

 

Stav třídy MXGP před posledním závodem: 1. Tim Gajser (SLO, HON) 721 b., 2. Jeremy Seewer (SUI, YAM) 615, 3. Jorge Prado (ESP, GAS) 557, 4. Glenn Coldenhoff (NED, YAM) 553, 5. Maxime Renaux (FRA, YAM) 540, 6. Brian Bogers (NED, HUS) 406, 7. Ruben Fernandez (ESP, HON) 380, 8. Calvin Vlaanderen (NED, YAM) 379, 9. Pauls Jonass (LAT, HUS) 350, 10. Mitchell Evans (AUS, HON) 296.

 

 

Mladé dámy ze třídy WMX se naposledy setkaly před čtyřmi měsíci na trati Intu Xanadú ve Španělsku, vinou termínových změn byly obrány o jeden závod a tak se pátého dílu, finále svého seriálu, dočkávají až na jeho úplný závěr. Průběh jejich krátké jarní sezóny nebyl jednotvárný, loňská mistryně světa Australanka Country Duncanová vynechala dva závody pro zranění a čelo obsadily její tradiční rivalka Holaďanka Nancy Van De Venová a dvě její mladší krajanky Lynn Valková a Shana van der Vlistová. Ke slovu se ale přihlásily i nejmladší, sedmnáctiletá Norka Martine Hughesová překvapila pódiovým umístěním v úvodním závodě a šestnáctiletou Španělku Danielu Guillenovou sice obralo zranění o první dva závody, v dalších dvou ale byla na pódiu a v poslední jízdě dokonce zvítězila, když porazila Duncanovou i Van De Venovou! Pozvánka ke sledování posledního závodu nemůže být lákavější, není to ale ještě všechno: premiéru si v Turecku chystá odbýt čerstvě patnáctiletá Holanďanka Lotte Van Drunenová, která závodí s kluky ve stopětadvacítkách a na písku je i poráží. Věří si ale i na ayfonském "hardpaku" a doufá, že by zde měla obstát mezi nejlepšími dívkami. Pojede ještě na stopětadvacítce, příští rok ji ale čeká tovární dvěstěpadesátka Kawasaki. A další novou tváří, která by mohla překvapit, je doma úspěšná sedmnáctiletá Australanka Charli Cannonová v týmu JK Racing Yamaha - chtěli byste ještě zajímavější nabídku?

 

Pořadí třídy WMX před posledním závodem: 1. Nancy Van De Ven (NED, YAM) 173 b., 2. Lynn Valk (NED, YAM) 148, 3. Shana van der Vlist (NED, KTM) 135, 4. Larissa Papenmeier (GER, YAM) 132, 5. Amandine Verstappen (BEL, KAW) 102, 6. Sara Andersen (DEN, KTM) 100, 7. Giorgia Blasigh (ITA, YAM) 96, 8. Martine Hughes (NOR, HON) 95, 9. Daniela Guillen (ESP, KTM) 85, 10. Tahlia Jade O'Hare (AUS, HON) 83.

 

 

Závodit ve vzdáleném Turecku není pro jezdce malých soukromých týmů, kteří převážně jezdí evropské mistrovství třídy Open, příliš lákavé a tak je soupiska přihlášených na turecký závod doplněna řadou jmen domácích závodníků. Vévodí jí ale dvě pro nás velmi zajímavá jména: José Butron a Tomáš Kohút v barvách českých týmů JD Gunnex KTM a Osička MX Team. Zkušený Španěl José Butron vstupoval na jaře do seriálu jako favorit na evropský titul pro tým JD Gunnex a pozici lídra seriálu dokázal přes výkyvy udržet i po pěti odjetých závodech. Slovák Tomáš Kohút začal sezónu kdesi na desátém místě, ale postupně se zlepšoval a po pátém závodě překonal bodově i druhého z papírových favoritů, našeho známého Rakušana Michael Sandnera a v posledním závodě bude obhajovat stříbrnou druhou pozici v klasifikaci seriálu. Tomáš se letos vypracoval svými výsledky na kvalitního jezdce evropské třídy a neztratil se ani při několika vystoupeních v mistrovské kategorii MX2. Michael Sandner byl v prvních závodech rovnocenným partnerem José Butrona, častější chyby ho ale odsunuly na třetí místo celkové klasifikace. Celkově čtvrtý je po dobrých výsledcích v sezóně Bulhar Ivanov, hezké sedmé místo drží další člen týmu Osička, Slovák Šimon Jošt.

 

Pořadí před závěrečným závoden třídy EMX Open: 1. Jose Butron (ESP, KTM) 193 b., 2. Tomáš Kohút (SVK, KTM) 167, 3. Michael Sandner (AUT, KTM) 156, 4. Michael Ivanov (BUL, HUS) 115, 5. Simone Croci (ITA, HUS) 110, 6. Giuseppe Tropepe (ITA, HUS) 104, 7. Šimon Jošt (SVK, KTM) 103, 8. Gert Krestinov (EST, HON) 76, 9. Stefano Pezzuto (ITA, KTM) 64, 10. Raf Meuwissen (NED, KTM) 60.

 

 

Sezóna 2022 světového motokrosového mistrovství světa je u konce. I když je na ni možné v lecčem pohlížet kriticky nelze popřít, že Mistrovství světa MXGP je měřítkem kvality světového motokrosového sportu a Mistrovství Evropy tříd 125 a 250 ccm základnou pro růst a rozvoj motokrosové mládeže. A přestože z hlediska promotéra je pořádání závodů obchodním podnikáním, nelze neocenit snahu společnosti Infront zachovat kontinuitu motokrosového sportu a její světový rozměr i v dnešních nelehkých podmínkách.

 

Připravil: Petr Starý

Foto: MXGP.com

2. 9. 2022

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.