21.02.2024
Neomlouvejte se, on sám taky dobře ví, že když na chvíli sejdete z očí, za pár dní si na vás málokdo vzpomene. Náš přední motokrosový jezdec Petr Polák má za sebou dramatický loňský podzim, kdy se po pádu v tréninku vážně zranil, sezóna pro něj předčasně skončila a pak jako by se po něm slehla zem. Sám Petr vylíčil, co se všechno přihodilo...
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

"Loni druhého srpna jsem si na tréninku v Líních při pádu poranil celou horní část těla, odnesla to levá klíční kost, vyhozené pravé rameno a pár žeber. Dal jsem si taky dost do hlavy a pár dní si poležel na jednotce intenzivní péče v Plzni na Lochotíně. Přibližně po dvou měsících, když už jsem byl schopen chůze o berlích, jsem si nechal ještě udělat plastiku pravého kolena, ve kterém jsem měl stejné škody jako v levém koleně, které mi operovali na podzim roku 2022. A zbytek roku pak vyplnila rekonvalescence."


Petr Polák, ročník 2001, oslaví brzy třiadvacáté narozeniny a připomene si dobrých 17 let působení v sedlech terénních motocyklů. Od začátku své sportovní kariéry patřil k našim nejrychlejším závodníkům dětských a mládežnických kategorií 50, 65 a 85 ccm. V roce 2013 získal na mistrovství světa juniorů v jihočeském Jiníně bronzovou medaili ve třídě 65 ccm, o dva roky později byl ve Španělsku čtvrtý v pětaosmdesátkách a úspěšný začal být i na "velkých" motocyklech. V roce 2018 skončil celkově šestý v seriálu mistrovství Evropy třídy 125 ccm a z juniorského mistrovství světa v australském Horshamu si přivezl další bronzovou medaili za třetí místo. V závěrečném závodě sezóny 2018 v italské Imole se pak poprvé postavil na start třídy MX2 mistrovství světa.
 

První závod a první úplnou sezónu 2019 mistrovství světa MX2 absolvoval Petr Polák v českém týmu JD Gunnex KTM Jiřího Jankovského, pak se vydal jako profesionál do světa. Domovem v belgickém Lommelu působil od roku 2020 nejprve ve švýcarských týmech IXS Racing a Hostettler Yamaha a vrcholem byla sezóna 2022, kdy byl členem významného satelitního týmu Hondy, JM Honda Racing bývalého mistra světa Jacky Martense. Nedobrovolně předčasného ukončení sezóny a následného návratu domů pak Petr využil k léčebnému zákroku, operaci zraněného levého kolena.Co znamenaly pro Petra Poláka čtyři sezóny mezi nejrychlejšími dvěstěpadesátkami světa, kdy s nimi odjel 54 závodů, v nichž získal 218 mistrovských bodů?
 

"Nezapomenutelný byl samozřejmě rok 2019, můj první rok v MS v týmu s Jirkou Jankovským, který byl rokem plným učení a sbírání zkušeností. Sezóna 2020 v týmu IXS byla poznamenána covidovými improvizacemi a mým zraněním po pádu v Lotyšku, které mě vyřadilo ze šesti závodů. Zaručeně nejsilnější vzpomínky mám na sezónu 2021 s týmem Hostettler Yamaha. Nebyly sice vždycky úplně pozitivní, protože tým se potýkal s interními potížemi, ale posunul jsem se v té době především duševně, myšlenkově. Obrovskou zkušeností s nahlédnutím do vybrané společnosti světového motokrosu byl pak rok 2022 v satelitním týmu Jackyho Martense. Vlastně musím říct, že každý rok byl specifický a všechny byly zároveň úžasné. Pobyty v těchto týmech mi poskytly výborné zkušenosti, všechny výzvy a překážky které jsem na cestě s těmito týmy potkal, vnímám jako životní lekce a jsem za ně velice vděčný. Rád bych také touto cestou poděkoval všem lidem, kteří se na mých pobytech v těchto týmech podíleli."

S návratem z Belgie zpět do Česka přinesl loňský rok 2023 Petrovi Polákovi zásadní změnu priorit - z motokrosu na plný uvazek k dennímu zaměstnání v rodinné dopravní firmě, s motokrosem jen ve veškerém zbylém čase. Svět velkých cen ale úplně neopustil, pro účast na vybraných závodech seriálu MX2 přijal nabídku malého holandského týmu Young Motion Yamaha. Přes skromnnější podmínky týmu, vedeného mladými motokrosovými nadšenci, dosáhl loni několika dobrých výsledků, srovnatelných s těmi předchozími ve velkých týmech. Sbíral body zejména ve Velkých cenách Švýcarska, Francie a Německa a úspěšná účast na dvou podnicích holandského mistrovství mu vynesla celkové 13. místo v konečné klasifikaci třídy 250 ccm tohoto silně obsazeného seriálu.
 


"K loňské sezoně s týmem Young Motion: vystupoval jsem zde v pro mě nové pozici, tým se většinu času učil spíše ode mě než já od něj a výměna těchto rolí byla velice zajmavá. Musím říct, že mě to velice obohatilo a v mnoha věcech posunulo dál. Největším pozitivem bylo, že jsem dostával přesně to, co jsem žádal a mohl se plně soustředit na sebe. Velice jsem také oceňoval jejich skromnost. Tým odváděl velice slušnou práci a já jsem jim za šanci, kterou jsem od nich dostal, velice vděčný."

Účast v závodech mistrovství světa třídy MX2 je omezena věkem a tak i Petr Polák udělal loni další krok k přestupu do vyšší třídy - s podporou německého týmu SHR Motosports, partnera Young Motion, se na čtyřistapadesátce účastnil závodů třídy MX Masters německého mezinárodního mistrovství ADAC. Výsledky prvního závodu ve Fürstlich Drehně byly ovlivněny krátkou dobou přípravy po operaci kolena, v dalších závodech ale končil vždycky blízko desátého místa a v posledním závodě před zraněním, v Bielseinu, už jezdil v první desítce. I v týmu SHR oceňovali jeho zkušenosti a platil za jezdeckou osobnost.
 


"Moje příprava na závody loňské sezóny začala pozdě, byl jsem po operaci pravého kolena a na motorku jsem dostal pomyslnou povolenku od doktora až tři týdny před prvním závodem ADAC. První závod byl proto spíš takový test, co koleno vydrží. Po tomto závodě jsem se dál připravoval a získával zpět jistotu na motorce. Pomáhala mi v tom i pohoda v obou týmech, Young Motion i SHR. Parta v obou týmech byla loni úžasná, od majitelů až po jezdce a mechaniky jsme se všichni sešli se stejným nadšením a láskou k motokrosu. Byla to zábava a musím říct že za dobu, co závodím, jsem se s takovou partou mockrát nesetkal. Respekt, který mi oba týmy projevovaly, byl velice znatelný a byla to pro mne velká motivace. Jak už to v životě bývá, jenom když Vám někdo skutečně naslouchá, může opravdu porozumět a následně pomoci s věcmi, které dokáže ovlivnit. Vážím si toho."

Je únor, jedou se přípravné závody a nová sezóna 2024 začíná nabírat obrátky. Petr se zatím díky příznivému počasí mohl připravovat doma, za pár dní ale odjíždí s týmem SHR na devět dní do Itálie, kde proběhne testování motocyklů a tréninky. Letos se už výhradně zaměří na čtyřistapadesátky v týmu SHR Motosports a jeho hlavním programem bude účast ve třídě MX Masters v německém mezinárodním mistrovství ADAC. Doplněním programu by měla být účast v některých závodech mistrovství Švýcarska a podle možností a formy taky vybrané závody třídy MXGP motokrosového mistrovství světa. První švýcarský mistrák se jede o Velikonocích prvního dubna v Braunau, druhý v Payerne o čtrnáct dní později, ale jeho termín se kryje s MXGP v Arcu, kterému by Petr rád dal přednost. A pak už začíná úvodem ve Fürstlich Drehně pro tým SHR Motosports prioritní seriál ADAC. Jezdeckým partnerem Petra Poláka v týmu bude opět sympatický Nizozemec Mike Bolink.
 


"Mike Bolink je pravý parťák, je upřímný a bez přetvářky. Loni v létě za mnou dorazil sem do Česka a týden před MS v Lokti jsme strávili tréninkem a společně s mým mechanikem a především dlouholetým kamarádem Albertem Schneedörflerem jsme mu poodkryli krásy Česka.

Albertovi bych chtěl touto cestou poděkovat za to, jak se mnou trpí a zároveň mu popřát hodně sil, protože se letos do toho se mnou vrhnul znova. Dohodli jsme se, že mi na motorkách bude šroubovat i na závodech, protože zatím mi ve velké míře pomáhá s jejich přípravou na trénink.
Obrovsky si toho vážím, jde o vazby, přátelství, porozumění jeden druhému. To všechno je základ prostředí, ve kterém se dají podávat optimální výkony a báječně se při tom bavit.

Motokros je pro mě stále jedna z nejdůležitějších součástí života, dávám mu většinu svého času, ale jak všichni ví, je to sport finančně náročný a to dlouhodobě nelze přehlížet. Chtěl bych moc poděkovat všem svým lokálním partnerům a svému německému týmu, díky kterým mohu stále dělat to co mě baví a dokazovat sám sobě i divákům své kvality."


Přejeme Petrovi Polákovi pohodovou sezónu 2024 bez zranění a s dobrými výsledky. Nejen na zahraničních tratích, ale konečně zase jednou doma - z Klatov to má nejblíže do Kramolína, nebo do Klouk, kde ho diváci českého mistrovství určitě rádi uvidí!


Autor:
Petr Starý
21.02.2024
 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.