14.05.2024
Víkend 11. - 12. května se u Osička MX Teamu nesl tradičně v motocrossovém duchu. Julius Mikula #451 měl na programu jeho již třetí Mistrovství světa v kubatuře MX2, Tomáš Kohút se vydal poměřit síly na Mezinárodní mistrovství Slovenské republiky do Velkých Uherec. A jak se našim borcům dařilo? Čtěte report níže!
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

MXGP of Galicia -  šestý díl Mistrovství světa v motocrosse hostila Galície, coby jedna z autonomních provincií Španělska. Okruh Circuito Municipal Jorge Prado v blízkosti města Lugo, nese název po Mistru světa Jorge Pradovi, který se zde narodil a také poprvé usedl za řídítka. Mimochodem během přesunu z portugalské Aguedy měl náš talent Julius Mikula možnost zatrénovat si po boku právě zmiňovaného Prada.

 

Sobota - pro pouhých 1550 m dlouhou trať v Lugu je charakteristický písčitý povrch, ve kterém se vyjedou hluboké koleje, k čemuž přispěl i lehký páteční deštík. Příjemné slunečné počasí během soboty a neděle bylo vítaným kontrastem k bahenním lázním z minulého víkendu v Portugalsku. Po ne úplně vydařeném měřeném tréninku byla patnáctá pozice doposud nejlepším výsledkem v kvalifikačním závodu a Julkovi přinesla možnost výběru lepšího místa na startu.

 

 

Neděle - zhruba desáté místo po startu první rundy ztratil Mikula během tlačenice hned v úvodních vteřinách závodu. Po drobné kolizi pokračoval téměř ze samotného konce startovního pole. Ani během jízdy se nevyhnul pár chybám a šachovnicí projížděl na 23. pozici. Už se pomalu stává tradicí, že Julek sbírá body hlavně ve druhých rozjížďkách. Tentokrát to bylo s velkou parádou, když do druhé rundy odpálil raketovou rychlostí a první zatáčkou projížděl jako pátý! Český závodník odstartoval v TOP5 na Mistrovství světa - okamžik, ve kterém se každému MX fandovi tajil dech. Během několika kol udolalo Mikulu pár jezdců, ale zhruba od druhé třetiny závodu se usadil na 11. pozici. Tu si udržel až do samotného závěru. Se ziskem 10 bodů byl Mikula zároveň prvním netovárním jezdcem v cíli!

 

Krok za krokem se přibližujeme výsledkům, o kterých se nám v úvodu sezóny snad ani nesnilo. Julkova "Tour de MXGP" pokračuje již o víkendu 18. - 19. 5. na známé francouzské trati Saint Jean D´Angely.

 

JULIUS MIKULA #451

"MXGP of Spain - na trati v Lugu jsem byl poprvé a hodně se mi líbila. Je na ní dost skoků, které bylo na 250 ccm těžké doletět. V pátek večer nám zapršelo, což způsobilo, že trať byla hodně kolejnatá a rozbitá. V sobotu jsem měl start kolem 20. místa a v cíli jsem se dostal na 15. pozici. V neděli v první jízdě jsem neměl dobrý start, následovalo ještě horší první kolo, tam to však neskončilo. Potom jsem měl ještě dva pády a z jízdy jsem nedokázal vytáhnout nic lepšího, než 23. příčku v cíli. V druhé jízdě jsem odstartoval 5. a pár kol jsem se držel kolem TOP10. Do cíle jsem dojel na 11. místě. Chtěl bych poděkovat všem, kteří mi pomáhali - Pavlovi Schneiderovi, Julius Racing a Osička MX Team. Next stop - MXGP of France!"

 

 

MMSR Velké Uherce - trasa prošla opět úpravami pod taktovkou stavitele MX tratí Grega Atkinse a nedělní závod byl první zatěžkávací zkouškou. Tomáš Kohút se na druhý díl MMSR vypravil v rámci přípravy na nadcházející podnik MMČR v Pacově. V měřeném tréninku si vyjezdil až čtvrté místo, ze kterého nastupoval na startovní rošt. Po holeshotu v první rundě následovalo několik chyb a cílem projížděl jako třetí. Slibně se vyvíjela druhá jízda, ve které se Tomáš ujal vedení ihned po startu a dokázal jej držet až do posledního kola. Třetí a první místo z jízd by ve finále vynesly zlato. Pár metrů před cílem ovšem Kohút o vedení přišel. Díky nevyzpytatelným motocrossovým počtům se vidina příčky nejvyšší rozplynula a součet bodů z obou rozjížděk hodil ve Velkých Uhercíh celkově bronz.

 

TOMÁŠ KOHÚT #45

"MMSR Velké Uherce - Uherce jsou jedna z mých oblíbených tratí, tento závod hodnotím jako "up & down". Konečně jsem měl po zranění dobrou rychlost a kondičně jsem se cítil také super, vyšly mi oba starty, v prvním jsem bral holeshot a ve druhém jsem se po pár metrech taktéž probojoval na první místo. Na začátku první jízdy jsem udělal pár chyb, ale později jsem chytil dobré tempo. V závěru jsem bojoval s nastavením motorky, ale celkově to byla dobrá jízda a bral jsem třetí místo. Po dobrém startu v druhé jízdě jsem si udělal náskok a jízdu jsem vedl až do posledního kola. V závěru jsem nebyl dostatečně razantní a souboj o první místo jsem pár metrů před koncem prohrál. což mě velmi mrzelo a stálo mě to celkové vítězství.  Příští víkend mě můžete vidět na MMČR Pacov,  doufám, že Vás uvidím a budete fandit! Děkuji týmu, rodičům a našim partnerům!"

 

Po delší pauze způsobené zraněním Tomáš Kohút ukázal, že i s ním se musí pořád počítat. V neděli 19. 5. pokračuje na Mezinárodním mistrovství České republiky v Pacově.

 

 

A dobrá zpráva na závěr - do sedla motorky se postupně vrací i náš zraněný závodník Marcel Stauffer #401. Stauffer utrpěl v listopadu loňského roku poranění krční páteře. Od té doby se maximálně soustředil na návrat za řídítka. Máme za sebou první týmový trénink a věříme, že se Marcel brzy postaví i na startovní rošt.

 

TZ Osička MX Team

Foto: Daniela Barreca, Ján Buchel

14. 5. 2024

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.