03.03.2026
Společnost Infront Moto Racing, promotér motokrosového mistrovství světa, oznámila loni v létě, že se mistrovství světa Mezinárodní motocyklové federace FIM v motokrosu juniorů vrátí v roce 2026 do Jinína v České republice. Po úspěšných ročnících v letech 2005 a 2013 se tak tento historický areál stane ve dnech 3. - 5. července 2026 již potřetí dějištěm prestižní sportovní akce.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Motokrosový areál v Jiníně u Strakonic hostil vrcholný juniorský podnik poprvé v roce 2005 jako 2. ročník mistrovství světa FIM juniorů, soutěže, povýšené na mistrovský statut z pohárového závodu. Zásluhu na obrácení pozornosti Mezinárodní motocyklové federace k mladému motokrosu a na zavedení plnohodnotného juniorského mistrovství měl tehdejší český zástupce v motokrosové komisi FIM, bývalý vynikající strakonický závodník a konstruktér Arnošt Zemen. S uspokojením přihlížel i vlastnímu závodu, který měl tenkrát velký ohlas, zvlášť když v první jízdě třídy 125 ccm bojoval před nadšenými diváky o vítězství 17letý Martin Michek. 


Juniorské kategorie brzy nabyly na významu a staly se odrazovým můstkem pro budoucí hvězdy motokrosu. Druhý mistrovský podnik v Jiníně v roce 2013 už byl svátkem motokrosového mládí z celého světa a byl svědkem nezapomenutelných sportovních výkonů, včetně vítězství Paulse Jonasse v kategorii 125 ccm před Calvinem Vlaanderenem, zatímco v kategorii 85 ccm triumfoval Conrad Mewse před budoucími ikonami světového motokrosu, Hunterem Lawrencem, Chasem Sextonem a Jorge Pradem.



Juniorské mistrovství světa se v roce 2013 konalo v Jiníně za účasti 25 národních tříčlenných družstev. Bylo velkým úspěchem mladých českých závodníků, kteří se v soutěži družstev umístili na druhém místě za vítěznými Američany. Zásluhou Petra Poláka, třetího ve třídě 65 ccm, Jakuba Terešáka, třetího ve třídě 85 ccm a Filipa Podmola, jedenáctého v kategorii 125 ccm - a to ještě Martin Krč ztratil dobře rozjetou první jízdu ve stopětadvacítkých po kolizi se soupeřem a ve druhé byl čtvrtý!


Motokrosová trať v Jiníně byla od svého vzniku v roce 1969 dějištěm velkého množství sportovních událostí, od závodů jihočeského krajského přeboru po celostátní podniky, ale i závodů mistrovství světa sólo motocyklů i sajdkár. V průběhu času prošla tato trať řadou úprav a ta poslední, provedená v roce 2024 současným provozovatelem, Motosportem Kluky u Písku v čele s Josefem Pekařem, jí dala aktuální moderní podobu. Před závodem mistrovství světa čekají trať poslední úpravy pro homologaci, na které bude dohlížet její autor, stavitel tratí pro MXGP Belgičan Freddy Verherstraeten. Ten pak bude přítomen i během závodního víkendu. Na schválené trati se pojede už 5. května závod otevřeného mistrovství ČR juniorů, kde se možná setkáme s některými přihlášenými účastníky mistrovství světa, kteří si budou chtít trať vyzkoušet.



"Kromě příprav samotné tratě se plně věnujeme i diváckým sektorům", informuje tisková mluvčí pořadatele Monika Pekařová. "Snažili jsme se, aby byla z divácké tribuny vidět co možná největší část tratě, aby si divák mohl vychutnat závody z jednoho místa, a to se nám myslím podařilo. Nebude taky chybět kvalitní ozvučení areálu a několik velkých obrazovek, protože letos poprvé budou závody vysílány živě na kanálu MXGP TV. Co se týká širšího zázemí, máme připraveny nové prostory pro párty stan s občerstvením, je připravena dostatečná kapacita parkovacích míst, prostory pro hendikepované i VIP sektory, pro děti skákací hrad a mnoho dalšího".


Program letošního mistrovství světa juniorů zahájí už v pátek 3.července odpoledne slavnostní ceremoniál přímo v areálu závodiště. "Na této slavnosti se představí postupně všechny národní týmy, kterých je podle posledních informací přihlášeno 45, a všichni závodníci od nás dostanou pamětní medaile. Výrobu medailí jsme zadali firmě sídlící nedaleko jinínského závodiště. Chceme, aby si všichni odvezli hezkou originální vzpomínku na tuto událost. Poté bude následovat pestrý doprovodný program", doplňuje Monika Pekařová.



V sobotu 4. července se rozběhne sportovní program mistrovství kvalifikačními závody všech tří vypsaných kategorií - obsahových tříd 65 ccm, 85 ccm a 125 ccm. Nejrychlejších 40 závodníků a dva náhradníci z každé kategorie nastoupí v neděli 5. července k finálovým jízdám, jejichž vítězové se stanou letošními juniorskými mistry světa jednotlivých kategorií. Součet nejlepších výsledků národních reprezentantů v každé ze tří kategorií určí i nejúspěšnější národní tým. A průvodcem třídenním marathonem sportovních událostí bude zkušená komentátorka juniorských motokrosových závodů, Slovenka Radka Mazáková.



Juniorské závody mají svoji zvláštní atmosféru a oslovují diváky bezprostředností svých účastníků a jejich nadšeným přístupem ke svému sportu. Ve své vrcholné podobě, kterou juniorské mistrovství světa představuje, se zcela vyrovnají svým dospělým konkurentům. Jinínský závod, který divákům nabídne pohled na budoucí mistry řídítek, bude vedle závodu mistrovství světa MXGP v Lokti patřit k tomu nejlepšímu, co je možné na naší letošní motokrosové scéně spatřit. "Přípravy na závody jsou v plném proudu. Přistupujeme k nim s velkou pokorou a zodpovědností, abychom splnili všechny požadavky Mezinárodní motocyklová federace a promotéra závodu, společnosti Infront Moto Racing, a připravili jsme divákům mimořádný sportovní zážitek", vzkazují pořadatelé z Motosportu Kluky!






Připravil:
Petr Starý
Foto: Motosport Kluky, Petr Starý, mxgp.com
03.03.2026

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.