Letní prázdniny GP jezdci začali závody po severských zemích, a to ve Švédsku, Lotyšsku a Finsku.
Průběžný leader třídy MX1 Antonio Cairoli – Red bull KTM factory zapomněl na trable s bolavým kolenem a zaznamenal na severu 100% úspěšnost. Ostatní jezdci - hlavně Desalle a De Dycker i přes obrovskou snahu a několik pódiových umístění nestačili Tonyho formě a jen sledovali, jak jim zkušený Ital v šampionátu bodově utíká… Gautier Paulin neměl na severu moc štěstí. Při závodech neustále chyboval a zvlášť ve Finsku jeho akrobatické kousky na motorce, které nakonec ustál, stály opravdu za povšimnutí…
V MXmdvojkách další jezdec tovární KTM Jeffrey Herlings nedal nikomu šanci a jde si dál za svým letošním cílem – zvítězit ve všech GP! Na pódiu za ním se to pořád míchá, ale nejčastěji Jefreyho stejně vždy na stupních doplní jeho týmový kolega Jordi Tixier. Žádné jiné velké překvapení se během těchto třech závodů nekonalo.
GP Německa - Lausitzring
Jezdci a týmy se vrátili zpátky do „Evropy“, tedy přesněji na GP Německa, která se poprvé pořádala na okruhu pro silniční motorky. Trať byla celá umělé vybudovaná pár dní před závody, a když jsem já na fotkách viděl, co může v dnešní době člověk kvůli motokrosu vybudovat, nevěřil jsem vlastním očím…
Samotné závody začaly nejlépe v MX1 pro Paulina a jeho Kawasaki. Gautier Paulin chtěl napravit chyby z předešlých závodů. Ze suverénního vedení bohužel hodně škaredě upadl a dokonce musel vynechat i další závod v českém Lokti. Z Německa vítězně odjel opět Cairoli, i když se stejným počtem bodů mu zdárně sekundoval Desalle s Rockstar Suzuki a na stupních vítězů je doplnil De Dycker. Stejný počet ale zaznamenal i Searle, kterému kvůli horší druhé jízdě patřila 4. pozice. I tak to ale bylo jeho nejlepší vystoupení v premiérovém roce ve třídě MX1.
Ve „slabší“ kubatuře opět dominovala KTM. Tato evropská značka obsadila první 4 místa s těmito jezdci: Herlings, Tixier, Coldenhoff a Španěl Butron.
Grand Prix v Lokti nad Ohří
Potom konečně následovala Grand Prix v Lokti, kterou by každý poctivý český MX fanoušek neměl vynechat… Já jsem byl ovšem v lázních, a tak jsem ji aspoň v klidu sledoval na internetu. Pořadatelé udělali trochu změny na trati… Podle mě - něco se jim povedlo, ale něco zase ne. I tak je ale chválím za snahu stále se zlepšovat… Další věc, která stojí za zmínku, jsou diváci… Těch bylo oproti minulým ročníkům mizerně málo. Češi bohužel nemají v těchto prestižních třídách zastoupení a německým fanouškům se kvůli absenci jejich jezdců do Lokte taky moc nechtělo…
A v neposlední řadě se musím pozastavit nad jezdci ve třídě MX1….??? Marodka byla opravdu velká… ale zase ne taková aby na startu stálo ubohých 20 závodníků… Něco je někde špatně a ta jedna jediná osoba, která s tím může něco udělat, to má u…………. hlavně, že to nese. Takže se k tomu nebudu více vyjadřovat a pojďmě k samotným závodům.
Loket suverénně ovládla Suzuki. Desalle zvítězil v obou jízdách. Druhý skončil po výsledcích 2 a 4 Strijbos, který má loketskou trať v oblibě a třetí dojel Rus Bobryshev na tovární Hondě a vypadá to, že už je po zdravotních problémech zpátky ve své skvělé formě. Svůj nejhorší víkend nejen letos, ale za posledních X let zaznamenal Tony Cairoli. Od soboty jeho časy nepatřily k nejlepším a v samotných rozjížďkách hodně chyboval, padal a po výsledcích za 4. a 7. místo nakonec obsadil 5. pozici za stájovým kolegou De Dyckerem.
V MX2 opět kraloval Jeffrey Herlings! Díky famózním výsledkům během celé sezóny si již 3 závody před koncem šampionátu pojistil svůj 2. titul mistra světa a hned po dojetí druhé jízdy to s holandskými fanoušky pořádně oslavil! Christophe Charlier dokončil jako druhý a třetí místo se konečně podařilo vybojovat mladému Rusovi Alexandru Tonkovi z Gariboldi Honda týmu. Rusové tak v Lokti, který je polohou blízko téměř ruským Karlovým Varům, tak slavili vynikající výsledky - Bobryshev a Tonkov na 3. místě v MX1, respektive MX2… že by se vracela ruská dominance? Uvidíme…
GP Belgie - Bastogne
Následovala GP v Belgii, kde překvapivě nebyl písek, ale klasický hlinitý povrch. Tady se ve třídě MX1 v obou jízdách na první příčce vystřídali Desalle a Cairoli. Desalle díky lepší druhé rozjížďce celkově zvítězil a připsal si druhé vítězství v řadě. Tony skončil hned za ním a třetí byl opět Evgeny Bobryshev s Hondou.
V MX2 jsme se dočkali velkého překvapení. Herlings měl v sobotní kvalifikace nevinně vypadající pád, při kterém si vyhodil rameno a údajně i zlomil lopatku… Závod v Belgii tak pro něj skončil a nechme se překvapit, kdy Jeffreyho uvidíme opět na trati. Někdo říká, že už tento víkend v Lieropu při poslední GP, jiní zase říkají, že nepojede ani pohár národů…
Samotné závody dopadly tedy nejlépe pro mladého Australana Deana Ferrise, který zvítězil v obou jízdách. Jordi Tixier, týmový kolega Herlingse, si myslel, že mladého Holanďana vystřídá na nejvyšším stupínku, ale Australan byl prostě rychlejší a Ferris se tak musel smířit s druhým místem. Glenn Coldenhoff uzavřel belgickou TOP 3.
GP Velké Británie - Matterley Basin
Poslední GP, která se konala, byla ve Velké Británii na nádherné trati v Matterley Basin, kde se před několika lety konal pohár národů.
V první jízdě MX1 dominoval opět Cairoli před Suzuki jezdci Desallem a Strijbosem. Po skončení jízdy Tony oslavil svůj již neuvěřitelný 7. titul mistra světa. Z toho posledních 5 titulů získal v řadě. Osmadvacetiletý Ital většinou nebývá nejrychlejší na začátku závodů, ale ke konci jízd, kdy ostatní na obtížných tratích odpadávají, tak on začíná zrychlovat, zajíždí nejrychlejší kola z celého pole, a proto zaslouženě vyhrává. Díky své vyrovnanosti během celé sezóny se již několik let po sobě stal oblíbenou legendou světového MX! Druhou jízdu ho v Británii zradila jeho KTM a musel se tak spokojit s 18. místem a tříkolovou ztrátou… Pódium tedy patřilo Desallemu – třetí vítězství v řadě, druhý skončil Strijbos a třetí Bobryshev – třetí bronz v řadě.
V MX2 se to v obou jízdách neuvěřitelně míchalo!!! Při vyhlašování opět hrála holandská hymna, ale tentokrát ne pro Herligse… Vítězství po 3. a 4. místě v jízdách si odnesl holandský jezdec Coldenhoff s KTM a připsal si premiérové vítězství v kariéře. K radosti domácích fanoušků se na druhé místo postavil Jake Nicholls po výsledcích 2 a 6, doplněný třetím Butronem (5 a 3) – oba s KTM.
Tak to by tedy bylo shrnutí posledních závodů. Samozřejmě jak je to zvykem vždy na konci sezóny, tak se již rozběhl kolotoč s jezdci a týmy na další sezónu…
Vůbec největší novinkou je návrat Husqvarny do obou tříd MX1 a MX2. V MX2 bude mít Husku na starost bývalý mistr světa právě na Husqvarně Jacky Martens se svým týmem Vilvo Nestaan Husqvarna Factory racing team. Jacky na další sezónu angažoval velice kvalitní jezdce – Rusa Tonkova a Francouze Febvreho. Jsem velmi zvědavý, jak se těmto jezdcům bude dařit… V MX1 bude "Husku" zastupovat tým od Kimiho Raikkonena Red Bull ICE one Husqvarna factory MX1 team. Za chod týmu je zodpovědný jeho manažer Antti Pyrhonen, kterému se podařilo získat spičkové jezdce – loňského vícemistra Austrálie MX1 Todda Waterse a mistra světa z roku 2008 v MX2 Jihoafričana Tyllu Rattraye, který posledních několik let závodí v Americe a již tam posbíral několik vítězství a pódiových míst.
Tohle byla taková největší novinka, co jsem jako bývalý „husky“ jezdec sem musel napsat :-) Ostatní novinky si nechám na příště do dalšího článku.
Světové MX končí tento víkend v belgickém Lieropu. Pak si dávají kluci pauzu a začínají kruté přípravy na MX of Nations, které se koná poslední zářijový víkend hned za českými hranicemi v německém Teuschentalu… O tom ale až příště…
Autor: Josef Kulhavý
Foto: Motocrossmx1.com
7. 9. 2013