01.05.2017
Vyznavači endura zbystřete, přinášíme vám redakční test nejnovějších modelů francouzského výrobce Sherco s přídomkem Factory! Stejně jako loni probíhalo testování díky firmě Airmoto z Prostějova a jaké dojmy přepracovaná modelová řada zanechala, se dozvíte právě v tomto článku.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Z mého loňského prvního seznámení s enduro motocykly Sherco jsem si z trati u Brodku u Prostějova odvážel velice pozitivní zážitky, takže jsem se na letošní akci opravdu těšil. Modely 2017 navíc dostaly hned několik větších úprav, mezi které patří například nový úhel řízení, inovované tlumiče od WP a další vychytávky, jejichž kompletní seznam najdete zde. Factory edice navíc přináší vrcholný model předních tlumičů WP XPlor (stejné jako u nových endur KTM), výfukový systém Akrapovič (u 2T modelů FMF), upravené mapy vstřikování nebo sedlo Pyramid, které se do zadku zakousne a nepustí. Samozřejmostí je Factory design natištěný přímo na plastech.  

 

Změn tedy není zrovna málo a já byl velmi zvědavý, jestli i letos budu především na třístovky od Sherca šířit chválu. Místo konání zůstalo stejné, enduro areál v Brodku u Prostějova umožňuje otestovat motorky jak po enduro cestičkách, tak v ostřejším motokrosovém rytmu. Situaci ovšem zkomplikovalo počasí, takže v dopoledních hodinách byla trať extrémně kluzká a bláto se s neuvěřitelnou chutí lepilo na motorky a do vzorku pneumatik, takže při pomalejším ježdění bylo po chvíli téměř nemožné udržet přední plášť nezalepený. To vyústilo v několik pádů, ale s nástupem sluníčka bylo jasné, že za pár hodin bude podklad ideální.

 

 

Sherco 300 SE-R 2T Factory edice 2017

Začneme u jediného dvoutaktního zástupce, kterého jsem mohl vyzkoušet. Třístovka mi loni učarovala svým ostrým průběhem výkonu a byla to také první motorka, kterou jsem osedlal. Hned během prvních metrů bylo jasné, že stále jde o ostrou mašinu, která umí jezdce náležitě vytrestat, ale zároveň nabídne parádní ovladatelnost v kombinaci s výkonem, na který se můžete spolehnout.

 

Jednou z novinek u letošních dvoutaktů byla přepracovaná kliková hřídel, která slibovala snížení vibrací. Stále jde ale o ostrý dvoutakt, kde se s vibracemi ve větší či menší míře musí počítat a ani Sherco 300 SE-R Factory není výjimkou. Když s ní upalujete v ostřejším rytmu, tak motorka prostě vibruje, tak to je a zřejmě asi vždy bude. Není to ale nic hrozného a odměnou je již zmiňovaný výkon motoru, který nabízí spoustu zábavy nejen na tvrdu, ale především na uklouzaném blátu. Plochodrážní výjezdy ze zatáček tak nebyly ničím neobvyklým.

 

 

To se ale stále bavíme o ostrém režimu nastavení přívěry, který necitlivou práci s plynem neodpouští. Pro méně zkušené jezdce nebo pro kluzké povrchy je určen přepínač vedle pravého heftu. Když jsem zvolil „hodné“ nastavení, tak bylo sice cítit, že motorka není tak agresivní a rozjíždí se pomaleji, za to ale mnohem jistěji a komfort jízdy je tak daleko větší. Možná i díky novým klapkám V-Force V4 v kombinaci s novým nastavením celého karburátoru je průběh výkonu poměrně dobře dávkovatelný na oba režimy, takže se nemusíte bát přílišného spojčení. Ostatně, hydraulická spojka jde mačkat skoro sama. Tohle tříkilo jednoduše umí být jak ostrou motokrosovou bestií, tak ideálním nářadím na pomalejší enduro ježdění po nejrůznějších překážkách. Navíc splňuje normu EURO 4 a homologace je platná až do roku 2020.

 

Sherco 450 SEF-R 4T Factory edice 2017

Po silném dvoutaktu beru do rukou silný čtyřtakt. Loni se čtyřipade moc nepředvedla, ale nutno podotknout, že šlo o starší model, a navíc nastavený pro potřeby konkrétního jezdce. Tentokrát šlo o čistě produkční verzi, která se po upuštění zadního kola na přijatelný tlak začala konečně chovat jako normální motorka. U čtyřipade jsem snad ani neměl potřebu přepínat palivovou mapu na tu hodnější, nástup výkonu už není tak brutální jako v případě dvoutaktní třístovky, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že ve středním spektru otáček je jakási výkonová díra. S výkonovou křivkou jsem tedy tak spokojený nebyl, ale od ostatních kolegů jsem na tuhle motorku slyšel chválu, takže jde o čistě můj subjektivní pocit. Řekněme, že tříkilo ve dvoutaktu je více motokrosově laděná a čtyřipade je čistokrevné enduro.

 

 

Rozdíly mezi těmito zástupci nejsilnějších kategorií byly krásně patrné při projíždění klopené pískové zatáčky, ze které nakonec díky šikovným prstům slečen fotografek vznikly povedené fotky. Dvoutakt zatáčku prometl a na výjezdu si žádal hodně jezdcovi pozornosti, jinak hrozilo nepěkné seznámení se zemí. Čtyřipade oproti tomu nenabídla tolik zábavné ovladatelnosti a agresivního výkonu, ale zato nekladla takové nároky na jezdecké umění, takže výjezd byl jistější a správná stopa se v dalším úseku se trefovala podstatně snadněji. Musím zmínit také citelně kratší převody, na tříkilu mi na rychlé projetí zatáčky stačila dvojka, ale na čtyřipade stálo za zvážení přeřadit na trojku. Pocitově šlo o těžkou motorku, jak se ostatně dozvíte z porovnání hmotností v odstavci u 300 SEF-R.

 

Šestistupňová převodovka a její nastavení u 450 SEF-R se ale výborně hodí pro snadnější zdolávání náročných úseků, které na jezdce při enduru čekají, takže platí výše zmíněné – 450 má endurových genů podstatně více a je jen na preferencích jezdce, který model zvolí. Hodí se podotknout, že světová špička v extrémním enduru často sahá po dvoutaktu.

 

Sherco 300 SEF-R 4T Factory edice 2017

Zlatou střední cestu představuje tříkilo ve čtyřtaktu. Už loni jsem byl překvapený, kolik výkonu se v tomto motoru skrývá, a i letos jsem musel uznale pokývat hlavou. Motorka samozřejmě netrhá ruce a špunty na drapáku tolik jako silný dvoutakt, ale z motoru jsem měl překvapivě daleko živější dojem než u 450. To bylo možná dáno pocitově lehčí motorkou, se kterou si v zatáčkách dovolíte více, a při pořádném zakroucení plynovou rukojetí nemáte takový strach, co to s vámi provede.

 

 

Jízda je tak zábavnější a motor přitom jezdce tolik neutahá, ani nevyžaduje extra vysoké zkušenosti. Jednoduše velice hodná motorka, která má všechny vlastnosti vyvážené – výkon a jeho průběh se skvěle doplňují s velmi dobrou ovladatelností a motorka vás téměř ničím nepřekvapí, její chování je velmi dobře čitelné. Sice nedosahuje takové mrštnosti jako model 300 SE-R, což bylo dobře znát při přímém porovnání během pokusu efektně projet jednu levotočivou drážku, nebo takového maximálního výkonu a točivého momentu jako 450 SEF-R, což můžete pocítit třeba při rychlé potřebě zvednout motorku na zadní kolo, ale ve výsledku nemá žádné vyloženě slabé místo.

 

Zajímavým faktem je, že šlo o nejlehčí testovanou motorku, 300 SEF-R totiž váží těžko uvěřitelných 102 kilogramů, což je o 3 kila méně než 300 SE-R a o 8 kilo méně než 450 SEF-R! Do zatáček se mi ale přece jen lépe sklápěl o tři kila těžší dvoutakt, což samozřejmě nemusí platit paušálně pro každého.

 

 

Závěrem

Testování nových modelů od Sherca se opět povedlo, z Brodku jsem odjížděl řádně unavený a plný nových dojmů. Mrzelo mě, že jsem nemohl naplno otestovat účinnost brzd Brembo, které loni pracovaly na výbornou a postavit motorku na přední kolo nebyl žádný problém. Také tlumiče nemohly ukázat, co v nich doopravdy je, protože se musely poprat s daleko větší zátěží kvůli nánosu těžkého bahna. Motoricky jde o velice rozmanité portfolio, kde si to svoje najde snad každý. Já osobně váhám mezi třístovkami, každá mi sedla na něco jiného. Právě v takových podmínkách, jaké panovaly během testování, nejvíc oceníte přítomnost přepínače palivových map.

 

Za pozvání děkuji panu Davidu Hanáčkovi z firmy Airmoto, která je autorizovaným dealerem značky Sherco pro ČR a SR. Hance a Denči děkuji za práci s foťákem a kolegům testérům za příjemné dopoledne v sedlech motocyklů Sherco. Závěrem krátké video z dronu:

 

 

Připravil a motocykly Sherco testoval: Jiří Kružík

Foto: Denisa Líznarová, Hana Kudláčková, Jiří Kružík

1. 5. 2017

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.