20.05.2017
Hledáte kvalitní kolenní ortézy, které vás nezruinují, skvěle sedí, fixují koleno a výrazně ulevují namáhaným vazům a kolenním kloubům? Zkuste Mobius X8, ortézy, na jejichž vývoji se podílí Ryan Villopoto a které jezdí špička AMA. Více v našem dlouhodobém testu.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Už na motodnu ACI, ze kterého jste si mohli přečíst rozhovor s Pepou Kulhavým (viz zde), mi učarovaly americké ortézy Mobius X8, které Pepa předváděl jako nově dováženou položku jejich širokého portfolia značek. Abychom si rozuměli, učarovali mi proto, že moje ortézy už nějaký čas přesluhovaly a stav mého pravého kolene rozhodně není 100 %. Jen pro představu – tři operace vazů, aktuálně 5 let bez předního zkříženého vazu, menisky pryč, špatná chrupavka, koleno mi drží pohromadě de facto svaly. Na MX jsem nejdříve používal ortézy Asterisk, které se ovšem neosvědčily, načež jsem na pravém koleni vozil na míru dělanou ortézu od pana Mrázka. Ta sice koleno fixovala dobře, ovšem měla tendence neustále sklouzávat a nošení nebylo úplně pohodlné, o chození v ní nemohla být snad ani řeč.

 

Mobius ovšem slibuje propracovanou konstrukci s vysokou ochranou kolen proti úderům a zkroucení kolene a také používá kontinuální Cable Routing Systém (CCRS), který externě posiluje všechny klíčové vazy kolenního kloubu. Navíc jsou díky pěnové výplni nesmírně pohodlné, neomezují v pohybu a je radost je nosit. U pěnové výplně se ještě zastavíme, jde o EVA pěnu (Ethel – Vinyl – Acetát), která zabraňuje sklouznutí ortézy, neabsorbuje vlhkost, přesněji tedy pot, a velice dobře se čistí. Ortézy jsou vyrobeny z nylonu a materiál obsahuje také 20 % skelných vláken. Výsledkem je vysoká pevnost a hmotnost 2 358 g (celý pár).

 

 

Vidina ortéz, které drží na noze, skvěle padnou, a navíc uleví mému kolenu, byla krásná, a potěšila i cena, která je nastavena na bezmála 16 tisíc za pár. Zhruba tolik stály i moje staré Asterisky (cca rok 2008), které nic nevydržely, a navíc jsem si v nich v roce 2010 utrhl vaz při špatném doskoku. S Pepou jsem se tedy domluvil, ortézy zakoupil a nyní vám mohu zprostředkovat své dojmy z delšího používání.

 

Před koupí je nutné vybrat velikost, k čemuž jako návod slouží obrázek s tabulkou, kde a jak nohu změřit. Na výběr jsou dětské i dospělé velikosti a potěšitelné je, že dětské jsou o poznání levnější. Součástí balení je i několik náhradních výztuh o různé tloušťce, takže nemusíte mít strach, že by vám ortézy nesedly úplně na sto procent. Se správným usazením vás pomůže instruktážní video a nápomocné je i číslování jednotlivých pásků, takže víte, který má jít jako první.

 

 

Po nasazení máte nohu jako v bavlnce a ortézy vás skoro neomezují v pohybu. Navíc nejsou nějak přehnaně velké nebo dlouhé, takže není problém je používat na celou řadu dalších aktivit, jako je lyžování, snowboard, MTB a další. Způsob použití je jen na vás. Já jsem si je koupil na motokros, takže jak se v nich jezdí?

 

Rám ortéz je vymyšlen tak, aby dorazy nebyly po bocích kolen, kde je kámen úrazu konkurenčních ortéz, ale přímo před čéškou. To má za následek, že boční kloubky nejsou tak namáhané a také to, že v okolí kolene nenajdeme žádné větrací otvory. Ty nejsou k nalezení po celé ortéze, takže v teplejším počasí se vám noha prostě více zapotí. Nicméně pocit z nich na motorce mám výborný, kolena jsou výborně fixovaná a díky pěnové výplni EVA nevadí ani úplně propocená noha, ortéza drží na svém místě a nikam nesklouzává! Po pár minutách o nich ani nevíte a můžete se naplno soustředit na jízdu.

 

 

Asi už jste pochopili, že moje pocity z Mobius X8 jsou veskrze pozitivní, najel jsem v nich něco přes 15 hodin a nákupu rozhodně nelituji. Za celou dobu používání mě v koleni ani jednou nepíchlo nebo mě nějak nezabolelo, což se mi předtím občas stalo. Jejich kvalitu zaručují i jména jako Ryan Villopoto, Trey Canard, Josh Grant, Evgeny Bobryshev a mnoho dalších TOP jezdců, kteří v nich jezdí. Pokud bych měl najít nějaké slabé místo, bude to zřejmě absence odvětrání a možná také životnost pěnové výplně a stahovacích pásků. To se ale dá jednoduše vyměnit za náhradní.

 

Pokud tedy hledáte opravdu spolehlivé a pohodlné ortézy na svá zničená MX kolena, zkuste se zamyslet nad značkou Mobius. Já svého nákupu nelituji a rozhodně je doporučuji! Na výběr máte ze dvou barevných kombinací a na internetu najdete několik videí s detailním testem a rozborem. Pro anglicky rozumící přikládáme jedno od TWMX.com:

 

 

Připravil a Mobius X8 testoval: Jiří Kružík
Foto: mobiusbraces.com, vitalmx.com, Jiří Kružík
20. 5. 2017

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.