22.07.2017
Jeden z nejlepších motokrosařů sedmdesátých let, Jaroslav Falta (*1951), oslavil 22. března letošního roku 66. narozeniny. Přestože tento věk by na pohled stále mladé MX legendě hádal jen málokdo, souhrn výsledků komunisty zneuznaného a pro nás jediného mistra světa z roku 1974 hovoří za vše. A když už Loket hostí největší motokrosovou událost, která se jede na území ČR, je na čase připomenout si, co se tehdy v roce 1974 vlastně přihodilo a podívat se také na další highlights (= to nejlepší) z kariéry Jardy Falty! Jdeme na to…

Ukradený světový titul ČZ šampiona!

Jaroslav Falta je motokrosový závodník, který se nejvíce proslavil v době Československa. Jako člen továrního ČZ teamu patřil v roce 1970 ke špičce F.I.M. 250cc Mistrovství světa v motokrosu. V roce 1974 se mu regulérně podařilo vyhrát titul šampiona MS třídy 250cc, kdyby ovšem nebylo ruských závodníků, kteří ve svůj prospěch zužitkovali pochybnou taktiku v závěru sezóny, po které byl vyhlášený mistrem světa nakonec Guennady Moissejev. Tehdejší série 250ccm vstoupila do dějin coby souboj mezi Rusem Moissejevem a Jaroslavem Faltou a vyústila v kontroverzní závěr sezóny. Moissejev tenkrát vyhrál první závody sezóny a bral tehdy celkové vítězství na úvodní španělské Grand Prix. Falta musel v roce 1974 odstoupit celkem šestkrát pro závadu ČZ (dvakrát píchnul, dvakrát rozpletl kolo a dvakrát měl problém se zapalováním). Nebýt těchto závad, bral by titul mistra světa už před Wohlenem.

Falta vyhrál oba závody italské GP a zúročil ve svůj prospěch rovněž první závod GP Československa. V Polsku se mu už tolik nedařilo a obě vítězství pro sebe urval Moissejev. Důvodem bylo odstoupení Falty z prvního místa pro závadu motocyklu. Falta pokračoval ve vítězném tažení v tehdejší Jugoslávii a v polovině sezóny získal dvacetibodový náskok na svého ruského soka. Na západě Německa si pak rozdělili po 20 bodech při výhře jedné rozjížďky. Faltovi se povedlo vyhrát také rozjížďku holandské GP, čímž získal pětibodovou výhodu před finálovým závodem ve Švýcarsku.

Falta se dostal do vedení v prvním závodě a vypadalo to, že má našlápnuto na vítězství, zatímco Moissejev jezdil hodně pomalu kvůli chybně nastavenému zadnímu tlumiči. Když se Faltovi podařilo dojet pomalého ruského závodníka, kterého chtěl předjet a dát mu kolo, jezdec KTM se ho pokusil zablokovat, aby se do vedení dostali na druhém a třetím místě jedoucí Harrry Everts a Håkan Andersson. Když se Falta později odhodlal předjet Moissejeva, došlo ke kolizi, při níž oba spadli. Falta sice okamžitě naskočil zpět do sedla, ale závod nakonec dokončil na třetím místě.

Před rozhodující závodní rozjížďkou nastupoval Falta do souboje s vědomím, že pokud chce zvítězit a stát se mistrem světa, musí zvítězit. Po startu závodu se dostal Falta rychle do vedení, zatímco Moissejev byl donucený odstoupit ze závodu ze 17. místa. Když se Falta ocitl v blízkosti dalších dvou ruských závodníků, Victor Popenko a Eugeny Rybaltchenko, pokusili se ho zablokovat. Jakmile se je Falta pokusil předjet, Popenko do něj najel a srazil ho k zemi. Po tomto aktu došlo ze strany traťových komisařů k použití černých vlajek, jimiž oba ruské závodníky odstranili z bojiště. Faltovi se povedlo dohonit Evertse i Gaston Rahiera. Do cíle jel první Harry Everts, ale pár metrů před finišem se ohlédl a viděl za sebou Jardu. Proto zpomalil a pustil ho před sebe, protože věděl, že jeho šance na titul je už zmařená. Falta se tak znovu ujal vedení a bez diskuzí se mu podařilo získat titul světového šampiona. Nicméně dvě hodiny po rozhodujícím závodě vynesla jury naprosto nepochopitelný trest v podobě minutové penalizace za údajně Faltou „ulitý“ start, což zapříčinilo jeho propad na osmé místo a katapultovalo tak Moissejeva k titulu světového šampiona. A právě tohle byl největší kámen úrazu, protože jury neměla právo takový verdikt vynést, jelikož nebyl v řádech FIM.

Senzační vítězství Super Bowl v Los Angeles před zraky 65.000 fanoušků!

Faltu si fanoušci motokrosu pamatují také jako vítěze Super Bowl v Los Angeles (Coliseum) z roku 1974, kde se mu podařilo zvítězit v souboji s nejlepšími jezdci světa. Jarda Falta nevyhrál celý seriál AMA jen proto, že musel odjet trénovat právě na Wohlen, a proto zvítězil Zdeněk Velký. Před svým odjezdem byl Falta první v seriálu a býval by vyhrál, protože už mu stačilo k celkovému vítězství jen pár bodů.

V době, kdy Jaroslav Falta závodil, nebyla v Československu zrovna příznivá doba, která by přála jeho talentu, odhodlání a touze vyhrávat prestižní závody proti nejlepším světovým jezdcům. V motokrosové historii zůstává nesmazatelně zapsaný i přesto, že ho o titul MS třídy 250cc připravil Rus Guennady Moissejev. Celý motokrosový svět však zná a uznává jen jediného mistra světa z roku 1974 - Jaroslava Faltu!

Jaroslav Falta byl na vrcholu své kariéry věrný české značce motocyklů ČZ a dokázal tak celému světu, že s nimi dokáže nejen závodnit, ale také ovládnout čtyři závody mistrovství světa, v nichž nechal za sebou tovární jezdce, jmenovitě Harry Everts, Joel Robert, Guennady Moissejev, Hakan Andersson a Gaston Rahier. V roce 1974 se Falta vydal závodit také do USA v rámci Inter-AMA série společně se svým týmovým parťákem Zdeňkem Velkým a jejich trenérem Hřebečkem. A Falta se tehdy postaral o pořádné překvapení, když se mu podařilo urvat úžasné vítězství v Los Angeles Coliseu před zraky 65.000 motokrosových fanoušků.

Jaroslav Falta byl inspirací mnoha jezdců a získal si svým uměním davy fanoušků. Michel Turk, prezident Motor-Union Luxembourg řekl: „Svým vítězstvím v LA mi dal Jaroslav Falta poslední impuls k rozhodnutí začít v roce 1975 závodit. Rád bych Jaroslavovi poděkoval za překrásné chvíle, které mi připravil. Velmi si ho vážím a chci mu poděkovat za to, že byl před mnoha lety coby mladík mým hrdinou, se kterým věřím, že se v budocnu ještě setkám.“

Jaroslav Falta
sice pochází z malé české vesnice, avšak svým motokrosovým umem a jízdou na ČZ motocyklech se mu podařilo české luhy a háje pořádně proslavit. Falta v mnoha pozdějších rozhovorech potvrdil, že jeho účast ve světových závodech byla tou nejlepší reklamou pro značku ČZ a jeho zemi. Smutným faktem zůstává, že je kolikrát mnohem více vyhledávaný a doceňovaný spíše zahraničními fanoušky.

Nicméně ani v České republice rozhodně neupadl v zapomnění, protože celou jeho závodní kariéru mapuje kniha „Ukradený titul“, jejímž autorem je sportovní redaktor Ivo Helikar. A co víc, existuje rovněž anglický překlad, který vznikl díky Martině Faltové, dceři Jaroslava.

V současné době žije Jaroslav Falta v klidné vesnici nedaleko za Prahou a zůstává nadále v kontaktu s motokrosovým světem. Renovoval staré motocykly, účastní se závodů coby čestný host a posledních několik let nechyběl ani na jediném závodě MS v motokrosu, který hostí Loket.

POZVÁNKA do Lokte na setkání s legendami československého MX

Chcete se setkat osobně s hochy tzv. zlaté generace československého motokrosu? Pak máte jedinečnou šanci, protože v Lokti jsou přítomni Zdeněk Velký, Jiří Churavý, Antonín Baborovský, Jaroslav Falta a spolu s nimi také jeden z našich nejlepších freestyle motokrosařů Petr Pilát.

Celá parta je čestnými hosty jediného českého týmu v MS 2017 JD 191 KTM Racing Jiřího Jankovského! Na podpisovou akci jsou plakáty a dalšími suvenýry vyzbrojeni ve stánku 101 Underground Riders, kde si s jezdci můžete nejen pokecat a ulovit podpisy, ale třeba i nějaké to selfiečko v novém x101x tričku s vaším idolem.

Motokrosař století – dokument o Jaroslavu Faltovi, vicemistrovi světa, který byl vyhlášen českým motokrosařem minulého století…