23.07.2017
Druhý závodní den v Lokti nad Ohří přinesl několik dešťových přeháněk a první jízda MX2 se jela na slušném blátě. Nicméně sluníčko pak ukázalo svoji sílu a za příjemného letního dne se na ideálním motokrosovém podkladu stali celkovými vítězi Pauls Jonass a Antonio Cairoli. Ve třídě EMX65 excelovali Julius Mikula s Matějem Skořepou a světové body dovezli Kristýna Vítková, Jára Romančík a Richard Šikyňa.

MX2

Během dopoledne se na trať snášely slabé přeháňky, které před obědovou pauzou vystřídalo opravdu silné pršení, takže třída MX2 si ze všech nejvíc užila blátivé trati. První jízda tak byla o to zajímavější, ovšem diváci měli často problém poznat, kdo je kdo.

Na čele se po úvodním kole zjevil Jorge Prado, ale šel před něj Thomas Covington a na Prada začal zle dotírat jeho týmový kolega Pauls Jonass. Na mokré trati tito dva předváděli velice pěkný souboj, ze kterého ale jako vítěz vyšel zkušenější Jonass. Za nimi to ale také vřelo, Benoit Paturel, Brian Bogers, Jeremy Seewer, Thomas Kjer Olsen, ti všichni chtěli urvat co největší bodový zisk. Z této skupinky se na čtvrté místo prodral Kjer Olsen, který navíc začínal závod až na chvostu první desítky. Pátý byl Jeremy Seewer, šestý Paturel a na sedmé místo se propadl Brian Bogers.

Skvělé dva body za 19. místo odvážel Richard Šikyňa! Dušan Drdaj i s bolavou nohou dojel jako 26., hned před Petrem Polákem.

Druhá jízda znamenala krasojízdu pro Jonasse, ten sice musel hodně bojovat s Pradem, který své vedení nechtěl pustit zadarmo, ale jakmile jej Jonass konečně zdolal, hned začal odjíždět. Už během tohoto souboje ale bylo všem jasné, že španělský mladík Jorge Prado má hodně bojovnou krev. Ačkoliv se zdálo, že ztrácí tempo, bil se jako lev a soupeře blokoval, kde se dalo. Zle na něj dorážel třeba Jeremy Seewer a Benoit Paturel a tihle dva šli navíc ve vlastním souboji k zemi. Oba ale ukázali, že patří na špici, malou ztrátu dohnali a na Prada si vyšlápli znovu, tentokrát úspěšněji. Jeremy Seewer to nakonec dotáhl na druhé místo a Paturel na třetí, přičemž Prado se propadl na šestou příčku za čtvrtého Bogerse a pátého Liebera.

České i slovenské barvy tentokrát vyšly bodově naprázdno, nejlepší byl Dušan Drdaj na 28. místě, 29. byl Petr Polák a 30. Richard Šikyňa. Richard měl ovšem velice slibný úvod, kdy se pohyboval v první dvacítce, jenže pád ho o možnost bojovat o další body připravil.

Celkově zvítězil Pauls Jonass před Jeremym Seewerem a Thomasem Covingtonem.

MXGP

První jízda královské třídy MXGP se už jela na takřka optimálním povrchu, loketská trať vysychala opravdu rychle. Do prvního závodu nejlépe odpálil Tim Gjaser, který celou jízdu odvodil s malým náskokem na Clementa Desalleho. O třetí a čtvrté místo si to dávali Antonio Cairoli s Gautier Paulinem a jejich souboj byl magnetem pro oči diváků. Cairoli v posledních kolech neuvěřitelně zabral a po předjetí Paulina stáhl i druhého Desalla! Na předjetí už to ale nebylo. První pětku uzavřel Jeffrey Herlings.

Čeští fanoušci hnali mohutným povzbuzováním dopředu Járu Romančíka, který dobře odstartoval a svojí jízdou dokazoval, že si jede pro slušný bodový příděl! Z 15. místa po prvním kole bylo v cíli velice pěkné 18. místo a další 3 světové body. Martin Finěk byl jen kousek za body na 22. místě, Rudolf Weschta byl 24. a Petr Bartoš 31. Martin Michek po pádu nedokončil. Petr Bartoš v Lokti neměl svůj nejrychlejší den, ale jak řekl v krátkém rozhovoru – přijel si to hlavně užít.

Druhá jízda znamenala opět počáteční vedení pro Gajsera, ale Cairoli byl hned po startu v těsném závěsu. V šestém kole šel Cairoli do útoku, a tedy i do vedení. Jeho nástup Gajser nezachytil, druhé místo dlouho neudržel a šel před něj Desalle. Ke Konci Tima zdolal také Jeffrey Herlings, který začínal mimo první pětku a musel bojovat s Febvrem a Paulinem.

Nejlepší z Čechů byl Martin Michek na 22. místě, dále pak Petr Bartoš na 30. místě a Martin Finěk byl 31. Jára Romančík měl problémy s bolavým kolenem a jízdu nedojel. Nedojel ani Rudolf Weschta.

Celkově byl tedy první Antonio Cairoli, druhý Clement Desalle a třetí místo zbylo na Tima Gajsera. Jára Romančík obsadil díky třem bodlům z první jízdy celkové 21. místo.

WMX

Zde se rozhodovalo o vedení v šampionátu mezi Kiarou Fontanesi a Livií Lancelot. Tyhle dvě mají navíc na Loket velice silnou vzpomínku z roku 2015, kdy měla Livia titul na dosah, ale kvůli technické závadě jej získala Kiara. Před letošními závody je od sebe dělil pouhý bod! Loket i letos zamíchal průběžným pořadím, protože ani jedné z nich se zde tolik nedařilo a dokonce společně upadli! Celkovou vítězkou se stala Courtney Duncan, která se vyšvihla i do průběžného vedení šampionátu. Celkově druhá byla Amandine Verstappen a třetí Nancy Van de Ven. Až čtvrtá byla Kiara Fontanesi a pátá Livia Lancelot.

Ve třídě WMX nám jedním bodem za 20. místo udělala radost Kristýna Vítková a 20. příčka jí po 19. místě ze soboty patří i celkově.

EMX65

Fantastické 2. místo zajel po skvělém startu Julek Mikula ve druhém závodě třídy EMX65, což mu v celkovém součtu vyneslo 4. místo a pouze 1 bod scházel na celkový bronz! Julek v první půlce závodu skvěle diktoval tempo celému závodnímu poli a chvíli se i zdálo, že si začíná vytvářet náskok. Zdolal jej ale Dán Sorensen a Julek musel hájit i druhé místo před Knuimanem. Matěj Skořepa po horším startu dojel jako 16. a celkově byl 15.

Jen připomeňme, že v Lokti se jel výběr z evropských zón, takže kluci se museli nejdřív umístit do 10. místa, aby vůbec mohli v Lokti startovat. Šlo tedy o to nejlepší, co může Evropa nabídnout.