05.01.2011
Již několik let se pohybuji ve světě závodů Mistrovství světa třídy MX3 a po celou dobu tohoto působení ve mně vřela myšlenka ukázat českému divákovi tento skvělý šampionát motokrosového umění.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jelikož já sám nemám takové závodiště, na kterém by se dalo pořádat Mistrovství světa, obrátil jsem se na Automotoklub Holice a požádal jej o pomoc.

Závodiště jsem přebral v totálně zanedbaném stavu a bylo vidět, že na dříve pořádané závody scházely peníze. A to v řádném množství. Velké nadšení všech a touha dostat svět zpět do Holic nás hnala stále rychleji vpřed. Postupem času jsme se dopracovali ke dvěma světovým podnikům, které jsme jako pořadatalé v nováčkovské roli zvládli na výbornou, což dokládá ocenění YouthStreamu a FIM za nejlepší spolupráci v roli pořadatele Mistrovství světa třídy MX3.

Po hrubé kalkulaci prvního podniku nám zůstalo na závodišti mínus 2,5 milionu Kč a po druhém závodu, na který nám přišla pouze jedna třetina předchozích diváků, jsme skončili jako organizátoři s mínusem 1,7 milionu Kč.

Tento rok jsme stáli před otázkou, co tedy bude? Jít dál do pořadatelsví se zápisem do kalendáře FIM a poplatků za kontrakt s YouthStreamem v hodnotě 1 milionu Kč + vynaložit další asi cca 3 miliony, nebo podnik oželet a zaplatit pokutu za zrušení závodu v hodnotě 250.000,- Kč a prostě to nechat na jiných.

O všem bohužel rozhodla neúčast diváků na předchozích podnicích. Bez nich není návratnost tak náročného závodu absolutně možná. Stát v těchto věcech vůbec nepomáhá a jediný, kdo podal pomocnou ruku, byl Autoklub ČR, který nám po dobu obou let uvolnil peníze určené na podporu pořádání MS. Přesto to byla jen asi jedna šestina skutečných vynaložených prostředků na organizaci, a to nemluvím o daleko větším množství financí, které byly potřeba, aby holické závodiště získalo homologaci MS. Dál už jsem nechtěl vyhazovat tak veliké finance za pořadatelství a připadala mi ekonomičtější varianta další závody odpískat.

Hlavním a skutečným důvodem je však již zmiňovaný nezájem našich diváků o návštěvu světového podniku MX3. V obou závodech byli na čele čeští jezdci, Česká televize všechna klání přenášela, bylo skvělé počasí a všechna média byla u toho.

Co tedy dodat. Děkuji za vše holickým pořadatelům, děkuji za podporu Autoklubu ČR a hlavně generálnímu partnerovi MS - společnosti Chládek a Tintěra Pardubice a. s., stejně jako ostatním reklamním partnerům za podporu pořádání MS třídy MX3.

Závěrem bych rád upozornil, že holické závodiště změnilo od základů svoji tvář a dnes se Česká republika může pyšnit dalším místem, kde je možné pořádat MS v motokrosu, ovšem už bez mé osoby.

Ladislav Exner
manažer UFO Racing Teamu

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.
07.01.2011   02:31
Danusko napsal(a):

Holice - MX3 - motokros

Keď sa v roku 2009 opäť išli v Holiciach MS a ja som mohol byť tam bol to famózny pocit. V tej chvíli vôbec nezáležalo na tom či sú to MX1, alebo MX3. Všetci to určite vnímali ako začiatok niečoho krásneho, čo roky dozadu napĺňalo dušu motokrosového fanúšika. Ozajstný fanda tam proste musel byť. Lenže v roku 2010 hneď z kraja sezóny sa seriál MX3 javil ako totálne nezaujímavý pre jazdcov. Je to pravda odveká, že v Čechách je kulisa motoristických podujatí vždy tvorená z väžšej časti fanúšikmi ako divákmi a oni si priebeh šampionátu dobre okukali. V tej chvíli už ani fanušíkovstvo nemomohlo k tomu aby navštívili podnik , ktorý viac ako zreteľne mal v prvom rade nabaliť vrecká promotéra. Poriadateľa, jazdcov a bezpochyby aj divákov však mal vycucať. Tento rok to snáď bude iné . Zmeny ktoré Youthstream vyprodukovala snáď zaberú. Takže možno škoda zrušenia Holíc už tento rok. Napriek tomu chápem p. Exnera , lebo stále je otázne či zrušené štartovné bude stačiť motivovať jazdcov absolvovať kompletný seriál , ktorý je rozťahaný na nie malom území. Taktiež či sa nájdu tímy pre ktorých je miestenka v MX1 nereálna aby našli uspokojenie v MX3. Ono totižto nazvať seriál MS MX3 amatérskym šampionátom, v takých dimenziach ako je nastavený , je hlúposť. Ešte k počtu kvalitných pretekov. To ste mysleli pán Borak 10-15 motokrosových, či motoristických pretekov? Je ale pravda, že presýtenosť je viac na škodu ako úžitok. Na druhej strane , ale skutočnosť , že v mojej krajine sa jazdí podnik motokrosových majstrvstiev sveta musí ozajstného fanúšika napĺňať hrdosťou a štastím. Nie je to tak dávno, čo mi jeden vrcholný funkcionár slovenského MX povedal, že on si myslí, že na Slovensku by sa majstrovstvá sveta nemali vôbec usporiadavať. Je to strašná predstava. Luongo pýta za podujatie milióny, ktoré čoskoro budú môcť zaplatiť akurát tak v Katare a nám biznis pohľad so stranami má dať a dal odveje svetový motokros do Číny.

06.01.2011   16:07
romanborak napsal(a):

motokros

Prajem pekny den a vsetko dobre v novom roku. Nerad sa miesam do cudzich veci a kauza "Holice" sa mi sprvu tak javila, no vzapäti som si uvedomil, ze to az tak "cudzia vec" pre mna nie je, a tak by som tu chcel napisat zopar riadkov, odzrkadlujucich moj osobny nazor. Vseky tri dolunapisane prispevky maju casti, s ktorymi mozem len suhlasit, no napisal by som to mojou recou asi tak, ze vsetko je to vyvoj..., no neviem, ci je to vyvoj spravnym smerom. V dobe v akej sa nachadzame, osobne si myslim, musime pocet pretekov znizovat, nie zvysovat, lebo vysokym poctom pretekov budu nabazeni nielen pretekari a fanusikovia, no najmä divaci a to nie je "zdrave". Co vlastne "davame", ponukame divakom? Prach, blato, vieme im zabezpecit aspon aky-taky standart dnesnej doby? Kolotoc okolo mx musi posobit, no hlavne sa chovat ako zdravy zivy organizmus..., no vysoky pocet podujati ho zabija. Osobne si myslim, ze u Vas nie je mozne v dnesnej dobe usporiadat viac ako 10-15 KVALITNYCH pretekov rocne, u nas maximalne 5!!! Neviem, ci niekto bude s mojim nazorom suhlasit, no cim bude vyssi pocet pretekov, tym bude mx viac a viac upadat... Treba dat pychu, jesitnost a nevrazivost bokom, nehrat sa sefov a podriadenych, stretnut sa a mat vôľu sa dohodnut. Ved ako povedal klasik, "kde je vola, tam je cesta". Treba zmenit cely system, ved problemy nie su len u Vas a u nas... Dievcata a chlapci, s niecim zacat musime, upokojme sa a pôjde to. Pozdravujem Vas a prajem este raz, vsetko dobre v tomto roku. roman borak

05.01.2011   23:29
bartova60 napsal(a):

holice

bohužel dnešní doba je jiná než byla. Dřív bylo mnohem míň cupů. Dneska připadá na jednu sobotu kolem 5-10 závodů což je strašně moc a pořadatelům mnohdy nezáleži na tom, jestli se jede republika, nebo mistrovství světa.Někdy mám pocit, že si lezou do termínů schválně. Je hrozná škoda, že se Holice zrušili, protože takový profil přírodní tratě se vidí málo kde. Pana Exnera chápu, že to odpískali, protože do motokrosu teče fakt málo peněz a lidí chodí čím dál méně.

05.01.2011   19:36
moga napsal(a):

MX3

V Holicich na MX3 jsem byl loni a predloni. Je si treba priznat, ze MX3 pomalu, ale jiste umira. Podle me YouthStreamem o nej zajem nema a podle toho se k sampionatu taky chova. Proto byla loni i katastrofalni ucast jezdcu v MX3. Nejmin v Portugalsku a Spanelsku - jen17 jezdcu, nejvic ve Francii - 31jezdcu, ale vetsinou jen 20-23 jezdcu. I tohle se podle me odrazilo na nizke ucasti divaku v Holicich. Proste zavod MX3 "netahne". Ale podle me je u nas problem s divackou navstevnosti na motokrosovych zavodech mnohem hlubsi. Na motokros uz chodi jen "fanouskove" (ti, kteri motokrosem ziji a prijdou za kazdeho pocasi) a prestali chodit "divaci".

05.01.2011   10:25
Luca napsal(a):

Velká škoda!!

Jestli malé návštěvnosti nenáhrala mj. zejména loni skutečnost, že se ve stejném termínu konalo poměrně dost jiných závodů - všemožných "cupů", jak bych je hromadně označila :-( Každopádně přišla ČR o skvělý světový podnik, který měli dva roky pod taktovkou velmi schopní pořadatelé z Holic, v čele s panem Exnerem! Co si myslíte o této patové situaci Vy?