MOTOLEVEL.com | MXoN 2017: Preview rozhovor s manažerem české reprezentace – J. Čepelák
07.09.2017
O víkendu 30. 9. – 1. 10. 2017 se skalní fanoušci motokrosu přesunou na očekávanou událost roku – FIM Monster Energy Motokros národů (MXoN), který v letošním roce přivítá britská trať Matterley Basin. Skladba českého reprezentačního týmu zůstala stejná jako v loňském roce, i když nějaká změna přece jen proběhla. Protože jsme zvědaví, jak celkově probíhají přípravy na vrchol světové MX sezóny, položila jsem několik otázek přímo manažerovi naší reprezentace – Jirkovi Čepelákovi.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

MXoN tým České republiky 2017

MXGP - #46 Filip Neugebauer, Kawasaki
MX2 - #47 Petr Smítka, KTM
OPEN - #48 Jaromír Romančík, KTM
Manažer: Jiří Čepelák

 

 

Původně byl širší výběr reprezentace následující – Michek, Romančík, Neugebauer, Smítka a Drdaj. Co ovlivnilo finální skladbu reprezentačního trojlístku a kdo v jakých třídách bude závodit?
"Částečně mělo vliv zranění některých reprezentantů (Martin Krč, Jakub Terešák) a také po delším rozmýšlení a poctivém sledování reprezentantů jsem vsadil (zatím) na ty starší a hlavně zkušenější. Je super, že máme nastupující juniory (Krč, Terešák, Drdaj, Polák), ale na takový závod jim ještě výrazně chybí zkušenosti. Snaží se je sice získávat na mezinárodních závodech, ale prostě účast v MS v celé sezóně a několik let po sobě, tak jako se to povedlo prvně čtyřem jmenovaným, se ničím nenahradí a hlavně ta zkušenost tam zůstává i přesto, že již pár let MS nejedou. Na 450 pojede F. Neugebauer a J. Romančík, na 250 nás bude reprezentovat P. Smítka."


Proč došlo ke změně třídy u Filipa Neugebauera, který byl vždy všemi považovaný za nejzkušenějšího závodníka třídy MX2?

"S Filipem jsem byl domluven již od loňských MXoN, že pokud bude nominovaný v roce 2017, úplně se mu již nebude chtít do třídy MX2. Je to velmi zkušený jezdec, který svoje zkušenosti sice prodá, ale v malé třídě je to nerovný boj se silnějšími motocykly a já si myslím, že na 450 bude logicky ještě rychleší než na 250. Poslední dva roky na MXoN byl navíc vždy nejlepší z českého týmu, a to na MX2 motorce, a tak je zde přepoklad, že jeho umístění by mohlo být ještě výše a tedy by měl zapisovat ještě méně bodů."


Na internetu se rozhořela menší diskuze o tom, proč nakonec nepoveze na hrudi českého lva Martin Michek, který letos startoval také na pár závodech mistrovství světa, čímž de facto splnil jednu z Tvých manažerských podmínek. Je na čase učinit přítrž spekulacím a dozvědět se pravdu, co Ty na to?
"Martin Michek byl pro letošní rok jasnou volbou. Již když jsem jej viděl na prvním MS v Arcu, měl jsem jasno. Letos je v dobré formě, z MS má body, absolutně jsem neměl pochyb o jeho nominaci. Byl jsem s ním navíc v kontaktu, o mém zájmu věděl. Po jednání v Kaplici, které nebylo úspěšné, se do věci vložil i VV Svazu motokrosu vč. prezidenta AČR pana Šťovíčka a další jednání probíhalo ve Stříbře. Výstup z něj byl bohužel takový, že po dohodě mezi Martinem a jeho týmem se Martin MXoN nezúčastní. Je to škoda pro všechny strany, ale já s tímto rozhodnutím bohužel nejsem schopen nic udělat."

 

 

Jaké jsou Tvoje další nejdůležitější manažerské kroky vyjma hlavního výběru? Změnilo se něco oproti loňskému roku?
"V podstatě se nezměnilo nic, zařizuji vše okolo MXoN, máme rozděleny věci společně s mojí manželkou Klárou."


Koho jste letos oslovili pro spolupráci a rád bys jim tak touto cestou poděkoval?

"Zůstali nám všichni partneři z loňského roku, kterým bych chtěl touto cestou poděkovat za důvěru a doufám, že se odměníme dobrým výsledkem. Za podporu děkujeme Osička MX týmu, DOGA CZ, HULHO, BRUMLA.COM. Materiálně nás podpoří MEFO SPORT CZ a NINA-X. A zvláštní poděkování patří Jiřímu Jankovskému, který nám vytvoří zázemí ve svém kamionu a navíc zapůjčil dva motocykly KTM SX-F 250 Petrovi Smítkovi. A navíc zprostředkoval podporu jezdců v podobě závodního oblečení."


Prozradíš, jak to letos vypadá s celkovým financováním? Mám na mysli rozložení finančních prostředků – podpora od Autoklubu ČR, odměna za start na MXoN pro repre, týmy nominovaných jezdců, privátní sponzoři atd.? Je něco, co by se vám ještě hodilo zajistit?

"Autoklub ČR je naším největším partnerem a zajišťuje 2/3 rozpočtu. Oceňují výsledek kluků z loňského roku a došlo i k navýšení podpory. Dále do rozpočtu plynou peníze od reklamních partnerů a z tohoto budgetu jsou hrazeny všechny náklady na závod a i odměny jezdcům. Jezdci mají pokryté veškeré náklady na závod, samozřejmě za podpory jejich týmů, od nichž mají k dispozici motocykly. A stejně jako loni mají vypsanou odměnu za výsledek (kvalifikaci do závodu)."


V Autoklubu ČR došlo k výměně prezidenta a postupně dochází ke spoustě změn. Promítlo se to nějak do celkové podpory a komunikace třeba i s Tebou coby manažerem repre?

"Co se komunikace týká, tak ta z mé strany probíhá přes předsedu Výkonného výboru Svazu motokrosu Přemysla Hájka. Od něj čerpám veškeré informace a já jej zpětně informuji ohledně nominace a probíhajících soustředěních."

 


Připravili jste pro letošek zase nějaké novinky, kterými zvelebíte celkové zázemí, nebo se zaměříte na jiné „nedostatky“ z loňských „národů“?

"Pokusíme se o obojí :-) Zázemí nám poskytne JD 191 KTM racing team v čele s Jirkou Jankovským. Budeme využívat jeho kamionu, kde budeme mít kompletní servis a hlavně dostatek místa pro všechny tři jezdce. To je asi nejzásadnější, jinak dolaďujeme a vylepšujeme detaily. Takovou třešničkou na dortu by měla být podpora od Alpinestars v podobě závodních bot, které nám dodají v národních barvách."


Kolik se Ti letos podařilo zorganizovat společných reprezentačních tréninků a jaká na nich byla účast? Přinesly tyto akce nějaká zajímavá zjištění?

"Letos jsme stihli zatím jeden společný trénink, ale podařilo se nám jej udělat na úrovni, co se týká servisu pro jezdce – nechyběly krabičky časomíry a traťoví komisaři. Navíc jsme měli tento trénink společně s juniorskou reprezentací. Ještě jedno společné soustředění nás čeká v týdnu po závodě MMČR. Účast se bohužel nepovedla na 100 %, někdo se léčil ze zranění, někdo měl jiný naplánovaný trénink. Zjištění bylo bohužel negativní v tom směru, že po hodinovém dešti, kdy jsme šli znovu na start, pár reprezentantů nenastoupilo. To mě opravdu moc nepotěšilo, zvlášť když po jejich jízdě nastoupili na start junioři včetně 65 ccm… To bylo pro mě nepříjemné zjištění a dotyční vědí, o koho jde. Z mé generace, když jsme byli pozvaní na sraz repre, by na to nikdo ani nepomyslel…"


Uplynul další závodnický rok, kdy jsi měl možnost kluky z repre trojlístku bedlivě sledovat nejen během závodů v ČR, ale také v zahraničí. Zkus nám o nich zase povědět něco víc, ať máme jasno, jak zapadají do celkového MXoN puzzle 2017…
"Filip Neugebauer (MXGP)
– V první třetině sezóny jsem měl Filipa mezi náhradníky, neměl díky zranění optimální jezdeckou formu, ale v posledním období ukázal, jaký je to závodník a jeho forma je skvělá. Filip umí těžit ze svých zkušeností a jeho výkon roste s důležitostí závodu. Na národech nepochybuji o tom, že podá 120% výkon a navíc dokáže na svých bedrech unést tíhu týmové jedničky.


Petr Smítka (MX2)
– Petr neměl v první polovině sezóny nějakou extra výkonnost, navíc se zranil a měl nucenou přestávku. Po této pauze se však dostal do kvalitní formy, navíc se čelem postavil k požadavku, aby jel na 250. Je to závodník, který má „hlavu“ pro těžké závody ve vyhrocené atmosféře, navíc mu pasují koleje a povrch, který nás v Anglii čeká.


Jaromír Romančík (OPEN)
– U Járy byla nominace jasná, protože konečně budeme mít v týmu někoho, kdo má aktuální zkušenosti z MS, jede mezi TOP jezdci hodně závodů na těžkých tratích. Zná atmosféru závodů, zná většinu jezdců, kteří se s ním postaví na start, prostě bude vědět, do čeho jde. Navíc dobře startuje, má skvělé úvodní 2/3, což se nám v sobotu bude sakra hodit!"

 


A jak tedy v závislosti na charakteristikách výše vidíš šance národního týmu? Co jsou naše silné, a jaké jsou naopak naše slabé stránky?

"Já týmu věřím, není nereálné být v TOP 15. Ale samozřejmě úskalím pro nás bude sobotní kvalifikace. Zde jsme bohužel v pozici, že kluci musí předvést výkon bez jediné chybičky, abychom se tam dostali. Ale nepochybuji, že to dokážou a pevně jim věřím. Silná stránka je týmová soudržnost a společný cíl. Tým si navíc velmi rozumí také po lidské stránce. Slabší stránkou je neúčast M. Michka, protože s ním bychom byli ještě o něco silnější."


Zkus nám trošku přiblížit trať Matterley Basin? Závodil jsi na ní někdy?

"Na téhle trati jsem nikdy nezávodil, ani jsem tam osobně nebyl. Jedná se ale o trať s velkými skoky s hliněným povrchem, kde se vždy vyjedou mnohačetné koleje. Domnívám se, že bude našim reprezentantům sedět."


Budete letos opět připravovat kolekci oblečení nejen pro celý rozšířený tým, ale také pro fanoušky? Kdy se na ni můžeme těšit a co bude zahrnovat?

"Určitě bude možné si oblečení našeho týmu pořídit. K objednání bude v první třetině září a zahrnovat bude tričko s krátkým rukávem, polo tričko s límečkem, mikinu, péřovou bundu, kšiltovku a kulich."


Letos bude putování českých fanoušků do Velké Británie trošku složitější, ale určitě lze nějakou podporu očekávat.

"Pevně v to věřím, protože podpora fanoušky v Itálii byla fantastická. Moc nás těšila a motivovala! Je pravda, že cesta do Anglie je trošku složitější – jedná se o 1 400 km a trajekt stojí 150 euro."


Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí!

Děkujeme!


VIDEO: Trénink reprezentace 19.7.2017 – GreenRacingMxPark:


Pokud máte pocit, že v rozhovoru nezazněla odpověď na něco, co jste chtěli vědět, neváhejte rozpoutat diskuzi na našem Facebooku 
(viz odkaz níže).


Sledujte naše webovky, Facebook a nic vám neuteče! 


Motolevel FB: 

https://www.facebook.com/MOTOLEVELcom/?fref=ts


Czech MXoN FB:

https://www.facebook.com/czechteammxon/?fref=ts


Rozhovor připravila:
Lucie Havlíčková
Foto: Patrik Procházka/Gravitymag.com a Lenka Hřivová
7. 9. 2017

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.