02.10.2017
Motokrosový svátek je za námi, Chamberlainovu trofej si opět odváží Francie, jako spráskaný pes odjíždí domů tým USA a český tým na 22. místě. To a mnohem více se dočtete v nedělním shrnutí.
motocrossMotocross

B finále

Český tým se nevešel mezi 19 přímo postupujících do hlavních závodů a o poslední místo se tedy musel poprat v B finále, kde se jako největší soupeři jevili jezdci z Nového Zélandu. Jára Romančík ukázal svoje kvality, skvěle odstartoval a ujal se vedení. Jenže za jeho zády se vytvořil silný slovenský trojblok ve složení Richard Šikyňa, Tomáš Kohút a Tomáš Šimko. Filip Neugebauer musel kvůli ohnuté páce zadní brzdy zajet do boxů, takže veškeré české naděje byly se upínaly k Petrovi Smítkovi na stroji MX2. Ten na rozbláceném a těžkém povrchu vyjel deváté místo, což na postup nestačilo.

Tažení českého týmu tedy končí neúspěchem na 22. místě. Před námi byl ještě Nový Zéland a postupující pozici brali naprosto zaslouženě Slováci, kterým gratulujeme za perfektní výkon.

1. závod: MXGP+MX2

Holanďan Glenn Coldenhoff bral holeshot, ale byl to domácí Max Anstie, který šel do vedení. Třetí místo hájil Gautier Paulin před pátým Antoniem Cairolim, který se jej pokusil hned v prvním kole předjet, ale při pokusu upadl. Později se do problémů dostal i Coldenhoff, takže Paulin bral druhé místo. Max Anstie předváděl domácímu publiku svoji nejlepší jízdu, neustále zvyšoval svůj náskok a první závod přesvědčivě vyhrál. Na druhé místo se prokousal Tim Gajser, který začínal těsně za první pětkou. Třetí Paulin a fantastické čtvrté místo zajel Australan Hunter Lawrence na MX2! Smůla potkala tým USA, nejdřív upadl Cole Seely, kterému později vypověděl službu zadní tlumič, takže závod nedokončil. Zach Osborne se nedokázal z desátého místa dostat výš.

V prvním závodě byli jednotlivý členové národních týmů rozprostřeni dost daleko od sebe, do vedení ale šla Francie zásluhou 2. místa Paulina a 14. místa Christophe Charliera. O tři body pozadu bylo Holandsko (8. Coldenhoff a 12. Bogers) a o další tři body zpět Švýcarsko (5. Tonus a 18. Guillod).

2. závod: MX2+Open

Jeffrey Herlings proletěl první zatáčkou a připravil o holeshot Romaina Febvreho. Za nimi se vyvezl Australan Kirk Gibbs. Během druhé jízdy stále pršelo, což značně ztěžovalo podmínky a na zemi se hned dvakrát krátce po sobě ocitnul třeba Thomas Covintgon, který tak připravil další ránu americkému týmu. Chyba se nevyhnula ani Herlingsovi, který si na skoku vyřadil a lehce upadl. Do vedení tedy šel Romain Febvre a tím začal jeden z nejhezčích nedělních soubojů! Herlings na Febvreho několik kol tlačil, než se dostal zpět do vedení. Dalším bojovníkem byl Hunter Lawrence, který se z devátého místa dostal až na třetí, jenže pak upadl a o třetí místo si to tak rozdali Ital Alessandro Lupino a Američan Zach Osborne. Úspěšnější Osborne tak svým třetí místem přinesl alespoň malou útěchu Američanům. Za překvapení závodu ale jistě můžeme označit čtvrté místo Lupina a páté místo Gibbse.

Po druhém závodě stále vedli Francouzi s 25 body (Febvre připsal 2. místo a Charlier 6. místo), 30 bodů měli na účtu Holanďané (Herlings 1. a Bogers 9.) a na trojku se vyšvihli Australané (Gibbs 5. a Lawrence 8.) s celkovými 39 body. Před třetím závodem tak začínalo být jasné, že o vítězství si to rozdá Francie s Nizozemskem, ale nesmíme zapomínat, že se každému týmu jeden nejhorší výsledek škrtá, což mohlo ještě zamíchat kartami.

3. závod: MXGP+Open

Další neuvěřitelné představení vytáhl z rukávu Max Anstie, který odpálil přesvědčivý holeshot! Z vedoucí pozice ale upadl a tím začala jeho krasojízda. Překonal jak Febvreho, tak Herlingse a k obrovské radosti anglického publika vyhrál! Po dlouhé době jsme tak mohli vidět jezdce, který v obou svých závodech zvítězil, a troufám si tvrdit, že jen málokdo tipoval Maxe jako dalšího, komu se to povede. Těsně druhý dojel Jeffrey Herlings a s těžko uvěřitelnou minutovou ztrátou byl třetí Romain Febvre. Dvacet vteřin za ním pak dojel Jeremy Van Horebeek a Tim Gajser až jako pátý.

Díky šestému místo Gautiera Paulina si Francie pojistila vedení a s 20 body na kontě s přehledem vyhrála MXoN počtvrté v řadě. Druhé místo s 31 body uhájili Holanďané a o pouhý bod byla třetí domácí Velká Británie, především zásluhou vynikajícího Maxe Anstieho. Jejich radost na pódiu byla obrovská. Až devátí byli Američané, kterým to nejvíc pokazil Cole Seely, ale ani ostatní členové týmu nepodali zrovna přesvědčivé výkony.

Určitě dál sledujte náš web, chystáme pro vás shrnutí od českého týmu!