18.06.2019
Devátý závod šampionátu MXGP v Lotyšsku ukázal nepředvídatelné závodní akce, spoustu pádů, a to vše v kombinaci s plnými tribunami nažhavených fanoušků, kteří fandili svým oblíbencům o sto šest. Devátý závod sezóny se zařadil mezi ty těžší, které dokáží zamotat průběžné pořadí v celém seriálu. Avšak jezdci Tim Gajser a Jorge Prado zase úřadovali a stále jsou majiteli červených tabulek.
motocrossMotocross

MXGP

Závodník týmu Red Bull KTM Factory Racing Jeffrey Herlings i s bolestmi nohy, po kontaktu s Arminasem Jasikonisem v zaváděcím kole, nejlépe odstartoval a bral holeshot. Následně ho však dokázal předjet Antonio Cairoli. Duo jezdců na továrních KTM následoval Arnaud Tonus, Romain Febvre, který se dostal před Tima Gajsera ve druhém kole. Tonus se pohyboval mezi Herlingsem a Cairolim a Jeffrey Herlings se pak dokázal proplést na druhé místo. Od druhé poloviny první jízdy se jevil jako rychlejší. Jednalo se o skvělou bitvu – Tonus vs. Herlings, z níž byl lotyšský dav fanoušků zcela unešený. Vítězství z napínavé jízdy si i přes bolest odnesl Jeffrey Herlings, druhý byl Arnaud Tonus a třetí Antonio Cairoli. Průběžně vedoucí muž seriálu Tim Gajser dojel šestý.

Do druhého závodu Herlings již nenastoupil, protože bylo zjištěno, že se jedná o zlomeninu kotníku a Jeffrey tak odcestoval ihned ke svému lékaři. Nejlepší reakci po spadnutí startovního roštu měl tentokrát švýcarský závodník Jeremy Seewer, který vedl startovní pole před Tonusem a Gajserem. Hned v prvním kole přišlo startovní pole o dalšího jezdce. Po pádu odstoupil Antonio Cairoli, kvůli zranění ramene, prognózy v době závodu nebyly tak vážné. Seewer pokračoval v čele závodu a za ním dvojice Tonus s Gajserem bojovali kolo na kolo. Gajser byl ten úspěšnější, kdo se dostal na druhé místo a začal tlačit na Seewera. Ve 12. kole se mu to povedlo a ujal se vedení. Seewer mu to však nedal zadarmo a chtěl celou dobu zpátky. Do bojů se zapojil i Febvre, který se procpal na druhé místo. První dojel Gajser, druhý Febvre a třetí Seewer.

Výsledky 1. závodu třídy MXGP:
1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 34:02.925; 2. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:01.599; 3. Antonio Cairoli (ITA, KTM), +0:12.059; 4. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:14.205; 5. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:15.980; 6. Tim Gajser (SLO, Honda), +0:17.943; 7. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:24.661; 8. Gautier Paulin (FRA, Yamaha), +0:26.842; 9. Max Anstie (GBR, KTM), +0:27.942; 10. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +0:34.864.

Výsledky 2. závodu třídy MXGP:
1. Tim Gajser (SLO, Honda), 35:56.037; 2. Romain Febvre (FRA, Yamaha), +0:02.189; 3. Jeremy Seewer (SUI, Yamaha), +0:02.738; 4. Arnaud Tonus (SUI, Yamaha), +0:15.871; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, Honda), +0:22.078; 6. Pauls Jonass (LAT, Husqvarna), +0:26.723; 7. Arminas Jasikonis (LTU, Husqvarna), +0:30.127; 8. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), +0:32.947; 9. Julien Lieber (BEL, Kawasaki), +0:39.120; 10. Ivo Monticelli (ITA, KTM), +0:46.611.

Celkové hodnocení třídy MXGP:
1. Tim Gajser (SLO, HON), 40 points; 2. Romain Febvre (FRA, YAM), 40 p.; 3. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 40 p.; 4. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 36 p.; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 30 p.; 6. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 25 p.; 7. Gautier Paulin (FRA, YAM), 23 p.; 8. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 22 p.; 9. Ivo Monticelli (ITA, KTM), 22 p.; 10. Max Anstie (GBR, KTM), 20 p.

Průběžné bodové hodnocení třídy MXGP po 9 závodech:
1. Tim Gajser (SLO, HON), 391 points; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 358 p.; 3. Jeremy Seewer (SUI, YAM), 256 p.; 4. Gautier Paulin (FRA, YAM), 254 p.; 5. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 246 p.; 6. Arminas Jasikonis (LTU, HUS), 226 p.; 7. Clement Desalle (BEL, KAW), 208 p.; 8. Jeremy Van Horebeek (BEL, HON), 200 p.; 9. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 190 p.; 10. Pauls Jonass (LAT, HUS), 186 p.

MX2

Nejlepším po startu úvodního závodu MX2 byl Jorge Prado, kterého následoval Thomas Kjer Olsen a Ben Watson. Jago Geerts hledal možnost, jak se dostat na třetí místo a asi po pěti kolech se dostal na třetí místo. Pouze 3 sekundy dělily Prada s Olsenem v souboji o první pozici. Prado si v sedmém kole držel náskok přibližně 4 sekundy. Na hranici TOP 10 sváděli boje Mitch Evans, Jed Beaton a Bas Vaessen. Geerts se ve dvanáctém kole dostal na Olsena a začal hledat, kudy se dostat na místo druhé. V tu dobu měl Prado již obrovský náskok. V sedmnáctém kole se Geerts dostal před Olsena. Jízda se dojela v pořadí Prado, Geerts a Olsen. Osmnáctý dojel Richard Šikyňa a 22. byl Petr Polák. Oba jezdí za český tým JD GUNNEX KTM Racing Team.

Prado přejel bílou holeshotovou čáru jako první i ve druhé jízdě. Druhý byl Olsen a třetí Tom Vialle. Start se moc nepovedl Evansovi, který byl na devatenácté pozici, Henry Jacobi byl po startu na 26. místě a Darian Sanayei byl na 28. místě. Skvěle se dařilo Mitchellu Harrisonovi, který se dokázal dostat na dvanácté místo. Po pěti kolech si Prado držel už pětisekundový náskok před Olsenem a třetím Vialle. Už po 11. kole byl náskok doslova masivní a Prado si jen udržoval svou pozici a kontroloval soupeře. Olsen tvrdě bojoval, aby se před něj Geerts nedostal, ale Jago se jevil silnější. Během dvou kol se mu to povedlo a dostal se na dvojku. Prado nakonec vyhrál před Geertsem a Olsenem. O několik příček hůře dojel Šikyňa, který bral 23. místo. Hned za ním na 24. místě byl mladší Petr Polák.

Výsledky 1. závodu třídy MX2: 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 34:06.293; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:04.953; 3. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:09.229; 4. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:28.798; 5. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +1:01.552; 6. Bas Vaessen (NED, KTM), +1:02.074; 7. Tom Vialle (FRA, KTM), +1:05.903; 8. Michele Cervellin (ITA, Yamaha), +1:09.602; 9. Mitchell Evans (AUS, Honda), +1:11.443; 10. Jed Beaton (AUS, Husqvarna), +1:12.339;

Výsledky 2. závodu třídy MX2: 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 35:45.289; 2. Jago Geerts (BEL, Yamaha), +0:16.407; 3. Thomas Kjer Olsen (DEN, Husqvarna), +0:17.948; 4. Ben Watson (GBR, Yamaha), +0:34.377; 5. Adam Sterry (GBR, Kawasaki), +0:51.633; 6. Henry Jacobi (GER, Kawasaki), +0:55.760; 7. Bas Vaessen (NED, KTM), +1:00.908; 8. Maxime Renaux (FRA, Yamaha), +1:03.748; 9. Tom Vialle (FRA, KTM), +1:04.762; 10. Michele Cervellin (ITA, Yamaha), +1:06.145;

Celkové hodnocení třídy MX2: 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 50 points; 2. Jago Geerts (BEL, YAM), 44 p.; 3. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 40 p.; 4. Ben Watson (GBR, YAM), 36 p.; 5. Bas Vaessen (NED, KTM), 29 p.; 6. Maxime Renaux (FRA, YAM), 29 p.; 7. Tom Vialle (FRA, KTM), 26 p.; 8. Michele Cervellin (ITA, YAM), 24 p.; 9. Adam Sterry (GBR, KAW), 22 p.; 10. Jed Beaton (AUS, HUS), 19 p.;

Průběžné bodové hodnocení třídy MX2 po 9 závodech: 1. Jorge Prado (ESP, KTM), 397 points; 2. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 367 p.; 3. Jago Geerts (BEL, YAM), 301 p.; 4. Henry Jacobi (GER, KAW), 251 p.; 5. Ben Watson (GBR, YAM), 246 p.; 6. Tom Vialle (FRA, KTM), 242 p.; 7. Mitchell Evans (AUS, HON), 226 p.; 8. Adam Sterry (GBR, KAW), 191 p.; 9. Davy Pootjes (NED, HUS), 157 p.; 10. Michele Cervellin (ITA, YAM), 156 p.;

Celkové výsledky závodu naleznete tady. Krásnou galerii od mistrů v oboru najdete zde

Hned další víkend se odjede závod na území Německa. Trať v Teutschenthalu, která je z Prahy vzdálena cca 4 hodiny jízdy, bude hostit v termínu 22. června – 23. června 2019 již desátý závod sezóny. Účast čtyř tříd MXGP, MX2, EMX125 a EMX250 může být skvělým lákadlem pro české publikum.

Připravil: Pavel Horák