FOTO: Počátky Japokry 1970-72
05.04.2020

Na stránkách Japokra sidecarcross teamu, které patří Janu Polívkovi mladšímu, současnému sajdkárkrosaři a vítězi Přeboru ČR 2019, se nyní při odkladu sezony vzpomíná na zlaté časy československého sajdkárkrosu a jeho počátky. Samozřejmě, že fotky i vše kolem se točí kolem slavné rodiny Polívků. Starší toho rodu stavěl slavné sajdkárkrosové rámy Japokra, úspěšně závodil a nyní je nestorem slavného AMK Nepomuk s pořádáním světových závodů na trati v Kramolíně. V následující fotogalerii nabízí zpětné zrcátko do úplných začátků Jana Polívky staršího. Přesuneme se v čase do roku 1970!

sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Na jejich stránkách se práví: „Fotky jsou z období cca 70-72. Honza Polívka se svým prvním spolujezdcem Vaškem Rojíkem.“ Níže si tak můžete prohlédnout dobové album z tohoto období, kdy Jan Polívka st. začínal. Ostatně k tomu se nám před lety rozpovídal v interview.

„Se sajdkárkrosem jsem začal v roce 1970, když jsem přišel z vojny. Ten rok se jely ve Stříbře terénní sajdkáry a v Brně silniční. Nikdy jsem je neviděl naživo, tak vyrážím do Brna. Svého prvního spolujezdce Vencu Rojíka posílám do Stříbra. V pondělí jsme se sešli a Rojík povídá: "Nic moc to není, je to dost pomalý." Odpověděl jsem mu: "Venco, na silnici, to je palba!" Rozhodli jsme se proto pro sajdkárkros. Zajel jsem se ještě na tyhle závody podívat do jižních Čech. Zaujalo mě to natolik, že jsem se rozhodl jít do toho. Tenkrát, kdo chtěl závodit, si ale musel stroj postavit sám. Pro mě to nebyl problém, výrobní možnosti jsem měl,“ vracel se k době, kdy poprvé hodlal usednout za řidítka sajdkáry. A tak začal kutit na sajdkárkrosovém rámu, aby mohl na čem závodit.

„Pro první sidecar jsme použili motocyklový rám METISE po panu Parbusovi. Byl to nejvzácnější rám v ČR, který jsem bohužel zničil,“ sděloval nám Jan Polívka st. Vše ale zvládli a mohli se již připravit na první mistráky. „Přes zimu jsme postavili motorku a na jaře jsme se dozvěděli, že se něco koná v Dalečíně.  Tam jsme odjeli náš první závod,“ upřesnil nám.

A vy se nyní na jeho počátky v kariéře můžete podívat formou fotografií z jeho dobového alba. Interview s panem Polívkou pak naleznete na:

www.motolevel.com/clanek-2188-jan-polivka-clovek-musel-stale-myslet-ze-to-bude-lepsi(joh)
Foto: Japokra sidecarcross team

5.4.2020

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.