08.02.2018
V následujícím článku bychom chtěli pokračovat v detailním seznámení se sajdkárkrosem. Již dříve jsme se věnovali sajdkárkrosové výstroji nebo jízdě na sajdkáře a co obnáší. Nyní přicházíme s erudicí ohledně základního postavení spolujezdce na sajdkárkrosovém vozíku a popis jeho činnosti. K pomoci jsme nemohli pozvat nikoho povolanějšího, než nejlepšího českého mitfáru Ondřeje Čermáka, několikanásobného mistra republiky a světovou extratřídu.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pro rekapitulaci si ještě můžete přečíst něco o závodní výstroji sajdkárkrosaře (klikni ZDE) nebo jak vypadá jízda na sajdě z pohledu amatéra ZDE.

Činnost spolujezdce na sajdkáře je velice různorodá a šlo by o ní napsat nespočet stránek. Rozhodli jsme se ale po výše zveřejněných příspěvcích omezit jen na základní postoje či polohy na sajdkáře, které nám pomohl popsat Ondřej Čermák. Vybrali jsme jen tři nejzákladnější, které pro neznalé velmi názorně ilustrují, jaké hlavní úkony dělá spolujezdec. Na ně se můžete podívat níže i s našimi popisky.


ZÁKLADNÍ POSTAVENÍ:

1. Výklon do pravé zatáčky

„Takto vypadá úplný výklon do pravé zatáčky na pravostranné sajdkáře. Držíme se pravou rukou na madle a levou rukou sajdového blatníku. Tato poloha samozřejmě napomáhá udržet sajdkáru při průjezdu pravou zatáčkou u země,“
říká Ondřej Čermák.




2. Pohotovostní postavení

„Níže vidíte základní postavení spolujezdce v sajdkáře při brždění. Tento postoj se také používá při jízdě po rovině, kdy je třeba kontrolovat stabilitu sajdkáry při vysoké rychlosti,“ popisuje Ondřej Čermák.




3. Výklon do levé zatáčky

„Níže předvádím úplný výklon do levé zatáčky na pravostranné sajdkáře. Pravou rukou se držím madla a levá ruka je okolo pasu řidiče sajdkáry. Nejen spolujezdec napomáhá udržet zadní kolo u země, ale také napomáhá řidiči k lehčímu průjezdu levotočivou zatáčkou,“ komentuje poslední základní postavení Ondřej Čermák.




„Většina lidí si může myslet, že se spolujezdec jen občas vykloní doprava nebo doleva a nic víc se od něj neočekává. Takto to můžou vnímat i někteří z nás spolujezdců sajdkárkrosu,“ nastiňuje úvahy některých Ondřej Čermák. Když si ovšem představíme, že spolujezdec musí všechny výše zmíněné úkony, kterých je samozřejmě mnohem více, vykonávat v plné jízdě, v rychlosti a musí fungovat přes 30 minut, tak to vyžaduje opravdu velkou fyzickou kondici, techniku, cit pro motorku a talent. Mnohdy tito mitfárové předvádí akrobatické kousky a až nadlidské výkony.

Ondřej Čermák k tomu poznamenává: „Co se týče fyzické náročnosti spolujezdce, je důležitá všestrannost a komplexní zdatnost celého těla. Výhodou je převážně atletická postava.“ Dále rozebírá i tu potřebnou koncentraci a schopnost se na sajdkáře správně pohybovat. „Hlavním z mnoha úkolů spolujezdce je se umět přizpůsobit stylu a rychlosti jezdce. Vždy by měl být 100% soustředěn na svůj výkon, tak aby byl schopen vždy reagovat na potřeby jezdce.“



Připravil: Josef Hejnal ve spolupráci s Ondřejem Čermákem
Foto: Zdeněk Růžička

8.2.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.