11.12.2021
V zimní přestávce obvykle dávame prostor historii českého sajdkárkrosu. Nejinak tomu je nyní. V našem archivu jsme narazili na další dobové video ze slavných Ouběnic. Tentokráte zabrousíme do roku 1992, kdy se na trati „Na Kocábě“ odehrávala finálová bitva o mistra světa. Nejenže uvídíte amatérský záznam, ale přikládáme z něj i reportáž z časopisu Svět motorů a kompletní výsledkový servis. Zavzpomínejme na minulé časy!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

„Ještě žádný z předešlých závodů MS v Ouběnicích nebyl připravován v takové nejistotě, stresu a s minimálním zájmem mnoha členů AMK. Finanční náklady na tyto závody neustále stoupají a diváků stále ubývá a bez sponzorů není možné tento závod finančně pokrýt,“ sděloval ředitel GP František Hejnal v programu k finálovému závodu MS v Ouběnicích.

Nakonec se obavy nevyplnily a do ouběnického areálu si našlo cestu snad 15 000 diváků, kteří mohli sledovat napínavé finálové dějství se 48 posádkami ze 14 zemí světa. Do sobotního kvalifikačního tréninku naskočilo dokonce i 7 špičkových českých posádek.


FOTO: Postupující české posádky na slavnostním zahájení - Novotný-Šimůnek (dres MEFO), Macek-Gažík (KTM), Boukalové (Jopa)


Pouze tři z nich, Josef Novotný-Antonín Šimůnek, Jiří Macek-Milan Gažík, Pavel a Jiří Boukalové, postoupili do nedělního závodu. Sítem neprošli bratři Antonín a Vítězslav Pečové (současní dvojnásobní mistři Přeboru ČR side veterán), kterým se zadřel zadní tlumič a než na závadu přišli, bylo po kvalifikaci. V té době třetí česká posádka Josef Peták – Milan Taška nebyla ještě tolik konkurenceschopná, spolujezdec si zvykal na levostrannou sajdu a kvalifikací tak neprošla. Podobný osud měli i Jaroslav a Libor Křížové a Jan Poledník – Přemysl Novotný.

V neděli jezdci absolvovali celkem tři rozjížďky. Už v té první potvrdili vítězstvím obhajobu titulu Timmermans-Verhagen. Jejich fanoušci s nimi okamžitě začali slavit. Druhá jízda se stala kořistí německých posádek Brustmann–Kirchner, Garhammer–Jehle a bratrů Weinmanových. Závěrečný závod pak opanovala švýcarská dvojice Lenherr-Weber. Z českých posádek jako jediní bodovali jen Novotný-Šimůnek za 9. a 14. místo. V Ouběnicích celkově obsadili pěknou 13. příčku.

A jaká atmosféra panovala v Ouběnicích v neděli 27.9.1992, dokládá dobové amatérské video od německého tvůrce. Pod ním dále přidáváme i pár klípků ze sezony 1992, reportáž ze závodů, kompletní výsledkový servis a odkaz i na minulá videa!

Vychutnejte si ještě jednou Finále Grand Prix Ouběnice 1992!

Bohatou fotogalerie z Grand Prix Ouběnice 1992 jsme publikovali na facebookové stránce CzechMoto. Přejít na ni můžete kliknutím na odkaz níže:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1839494169771628&type=3


Co se v roce 1992 také událo nám přináší program k závodu:

- středisko sajdkár, které více než 20 let řídilo tento sport pod vedením Václava Syrovátky z Letohradu, ukončilo svoji činnost a bylo převedeno do další „mekky“ sajdkár v Kramolíně
- průtrž mračen ukončila předčasně závod MČSFR v Ouběnicích, a proto bude v celkovém součtu chybět jedna rozjížďka (na video z tohoto závodu se můžete podívat na kliknutím ZDE)
- nadějná posádka sajdkár z AMK Ouběnice ing. Pavel Boukal a jeho bratr Jiří obdrželi namísto vavřínových věnců snubní prsteny a manželské okovy.
- již před posledním závodem mistrovství ČSFR v Třemošnici jsou známi mistři pro tento rok Novotný-Šimůnek
- dvě posádky ze SRN startují s licencí, kterou jim vydala naše motocyklová federace, Willi Liebl a Otmar Königsdorfer

- při GP Belgie vedl ve druhém závodě domácí jezdec a vícemistr světa 1991 Ramon, což nemohl přenést přes srdce Timmermans. V jedné zatáčce jej „vyrazil“ z trati a převzal vedení. Ramon si na Timmermanse jedno kolo počkal a nastal pěstní souboj spolujezdců v plné jízdě. Po závodě došlo málem k lynčování Timmermanse rozrušenými diváky
- otec a zároveň mechanik jezdce Mari Bense z Holandska dostal od ředitele závodu MS v Holandsku pokutu 500 SFR za fyzické napadení pořadatele, který mu zabraňoval ve vstupu do zakazázaného prostoru
- při prvé Grand Prix na Ukrajině 1992 přišlo neuvěřitelných 42 000 návštěvníků. Tento fakt potvrdil člen mezinárodní Jury Arnošt Zemen
- neuvěřitelný výkon podala při závodě MS v německém Erbachu posádka, která má naději na získání titulu mistrů světa Ramon-Strubbe. Po špatných startech se probojovala tvrdě vpřed, ve druhém závodě postoupili z 15. místa na 4. a ve třetím z 23. na 10. místo
- opačným dojmem působila posádka Timmermans-Verhagen, kteří měli titul mistrů světa již v Erbachu na dosah. Po velice dobrých startech se pomalu propadali, nervy pracovaly a tím ztráceli cenné body

- pro dobrou náladu v depu bude hrát kapela pana Františka Bláhy, ovšem v nejlepším se bude muset přestat, neboť řády FIM jsou neúprosné a od 22.00 hod. musí být v depu klid, aby se jezdci dobře vyspali


Reportáž z finále MS sajdkár v Ouběnicích 1992 byla publikována v časopisu Svět motorů:

„Rozluštění tajenky bylo nakonec velmi prosté – zázraky se nekonaly a titul mistra světa po Velké ceně Československa v Ouběnicích vybojovala nizozemská dvojice Timmermans–Verhagen. Závěrečný podnik seriálu mistrovství světa v sajdkárkrosu před snad patnácti tisíci diváků vlastně jen potvrdil loňské výsledky, když i na druhém místě skončila posádka loni druhá, tedy Ramon se Strubbem. Potěšující ovšem je, že se do závodu kvalifikovaly hned tři naše posádky - Novotný, Macek i Boukal.Už první jízda vynesla verdikt, jmenovala staronové šampiony, když Timmermans sice odstartoval až třetí, ale rychle se prodral na vedoucí pozici, která mu zajišťovala korunovaci. Jediní soupeři v boji o titul, loni druzí Ramon se Strubbem z Belgie, byli v úvodu šestí a v cíli čtvrtí, což stačilo k výbuchu nadšení mnoha desítek nizozemských fanoušků.

Ozdobou jízdy byl však především výkon naší mistrovské dvojice. Novotný se Šimůnkem totiž z šestnáctého místa po startu dokázali postoupit na deváté v cíli a kdyby se jelo o dvě kola víc, byli pravděpodobně ještě o několik míst výše… Mackův spolujezdec dostal kamenem do brýlí, které se rozpadly a bez nich se pokračovat nedalo. Boukalové na body nedosáhli.

Pořadí v cíli: 1. Timmermans–Verhagen (NL), 2. Kuehn–Ruf (D), 3. Brustmann–Kirchner (D), …. 9. Novotný–Šimůnek (CS), … 22. Boukal–Boukal (CS)

Druhá jízda nijak neztratila na zajímavosti a dramatičnosti, přestože titul byl už přidělen. Čerství mistři se nenapili šampusu a nastoupili obhajovat svou čest šampiónů a celý zbytek peletonu se na ně chtěl vytáhnout. To se ale nakonec podařilo jen třem dvojicím.

Vůbec se nedařilo našim mistrům Novotnému se Šimůnkem, když po sérii nehod a závad ve třetím kole odstoupili. Macek s Gažíkem? Dvacátí po startu, dvacátí v cíli. Boukalové ještě za nimi.

Pořadí v cíli: 1. Brustmann–Kirchner (D), 2. Garhammer–Jehle (D), 3. Weinmann–Weinmann, 4. Timmermans–Verhagen (NL), … 20. Macek–Gažík (CS), 21. Boukal–Boukal (CS)

Ve třetí jízdě se nejvíc měnilo pořadí. Jelo se nejbojovněji, přestože už skutečně o nic nešlo. Bylo v ní však daleko méně pádů, než v předchozích, ale zase se hned dvě posádky nechaly chytit do startovacího zařízení. Naši měli zase smůlu, když Novotný dokázal postoupit až na skvělé deváté místo, ale pak jej defekt zadní pneu srazil až na čtrnácté. Ani zde už noví mistři na zlatý věnec nedosáhli, ale ani Ramonovi se to nepovedlo.

Pořadí v cíli: 1. Lenherr–Weber (CH), 2. Fuhrer–Stettler (D), 3. Weinmann–Weinmann (D), … 14. Novotný–Šimůnek (CS), … Macek–Gažík nedokončili, Boukalové nenastoupili.“

Konečné pořadí MS: 1. Timmermans-Verhagen (471 b.), 2. Ramon-Strubbe (410 b.), 3. Lenherr-Weber (281 b.), 4. Fuhrer-Stettler (246 b.), 5. Mecene-Morgan (185 b.), 6. Hüsserové (175 b.), … 24. Novotný-Šimůnek (66 b.)

(Svět motorů, 40/1992)KOMPLETNÍ VÝSLEDKOVÝ SERVIS z Finále MS sajdkár Ouběnice 26.-27.9.1992


Kvalifikační měřený trénink – skupina A:


1. Giles Mecene – Eric Mecene F-F EML/Kawasaki 2:07,37
2. Eimbert Timmermans – Eric Verhagen NL-NL EML/Kawasaki 2:07,99
3. Michael Gerhammer – Lothar Jehle D-D EML/Zabel 2:08,76
4. Klaus Weinmann – Thomas Weinmann D-D EML/KTM 2:10,20
5. Wolfgang Kühn – Sigfriede Ruf D-D EML/Kawasaki 2:10,30
6. Chris Etheridge – Nick Brace GB-GB VMC/Zabel 2:10,36
7. Karl Fussenegger – Josef Meusburger A-A EML/Kawasaki 2:10,44
8. Geert Devoldere – Gilbert Devoldere B-B EML/KTM 2:10,58
9. Shaun Mallows – Jason Peters GB-GB EML/KTM 2:11,10
10. Charles Picut – Luc Sorba F-F EML/Honda 2:11,30
11. Jiří Macek – Milan Gažík CZ-CZ EML/KTM 2:11,46
12. David Barat – Sebastien Bellaud F-F EML/Zabel 2:11,67
13. Kristers Sergis – Artis Rasmanis LV-LV EML/Kawasaki 2:11,77
14. Hans Nilsson – Ingemar Olsson S-S EML/KTM 2:12,37
15. Jacob Schweizer – Johannes Pfister CH-CH VMC/KTM 2:12,86

Náhradníci:
16. Patrick Heiniger – Roger Maurer CH-CH EML/Honda 2:13,48

Nekvalifikovaní:
17. Jan Bakens – Harry de Bresser NL-NL EML/Zabel 2:13,66
18. Celso Zunino – Fausto Marchi I-I EML/Zabel 2:14,49
19. Hein van Doom – Sies Hurkmans NL-NL EML/Kawasaki 2:15,27
20. Gerard van Zanten – Ron Varga NL-NL EML/Honda 2:15,31
21. Andre Bernard – Herve Boursaud F-F EML/Kawasaki 2:17,96
22. Antonín Peč – Vítězslav Peč CZ-CZ EML/Zabel 2:20,10
23. Valdis Vorslavs – Martins Vorslavs LV-LV VMC/Honda 2:25,00
24. Jaroslav Kříž – Libor Kříž CZ-CZ ??/KTM 2:25,11

Kvalifikační měřený trénink – skupina B:

1. Andreas Fuhrer – Hansruedi Stettler CH-CH VMC/Kawasaki 2:08,93
2. Eddy Ramon – Gino Strubbe B-B EML/KTM 2:09,52
3. Andreas Lenherr – Reinhard Weber CH-CH EML/Zabel 2:10,50
4. Jacky Janssen – Wiliam Janssen NL-NL EML/Zabel 2:11,08
5. Alois Wenninger – Reiner Schreiber D-D EML/KTM 2:11,29
6. Josef Brustmann – Werner Kircher D-D EML/KTM 2:11,66
7. Josef Novotný – Antonín Šimůnek CZ-CZ EML/KTM 2:12,01
8. Dietmar Schmid – Volker Peppinghaus D-D EML/Zabel 2:12,07
9. Michael Poirier – Bertrand Poirier F-F EML/KTM 2:12,23
10. Hansruedi Herren – Hansruedi Schlaepfer CH-CH EML/Honda 2:12,73
11. Dick van Heugten – Andre Visser N-N EML/KTM 2:12,77
12. Claudio Peer – Flurin Peer CH-CH VMC/Kawasaki 2:12,81
13. Vasily Priadein – Andrei Zavialov RUS-RUS Ural/KTM 2:12,81
14. Pavel Boukal – Jiří Boukal CZ-CZ EML/KTM 2:14,18
15. Christoph Hüsser – Andreas Hüsser CH-CH VMC/Yamaha 2:14,42

Náhradníci:
16. Eddy Nuyts – Perry van Geloven B-NL EML/Zabel 2:14,82

Nekvalifikovaní:
17. Sergei Ščerbinin – Sergei Zyrianov RUS-RUS ??/KTM 2:15,51
18. Gerton Kops – Marc van de Venne NL-NL EML/Zabel 2:15,58
19. Are Kaurit – Jürgen Jakk EST-EST EML/KTM 2:17,24
20. Josef Peták – Milan Taška CZ-CZ EML/Zabel 2:17,58
21. Jan Poledník – Přemysl Novotný CZ-CZ ??/Honda 2:17,92

22. Stuart Brown – Paul Chapman GB-GB EML/Kawasaki 2:18,69
23. Willi Liebl – Emil Boukal D-CZ ??/?? 2:21,59
24. Sergej Maljar – Leonid Maljar UA-UA ??/?? 2:21,74

1. jízda MS 1992:1. Eimbert Timmermans – Eric Verhagen NL-NL EML/Kawasaki 20 b.
2. Wolfgang Kühn – Sigfriede Ruf D-D EML/Kawasaki 17 b.
3. Josef Brustmann – Werner Kircher D-D EML/KTM 15 b.
4. Eddy Ramon – Gino Strubbe B-B EML/KTM 13 b.
5. Andreas Fuhrer – Hansruedi Stettler CH-CH VMC/Kawasaki 11 b.
6. Alois Wenninger – Reiner Schreiber D-D EML/KTM 10 b.
7. Michael Gerhammer – Lothar Jehle D-D EML/Zabel 9 b.
8. Dietmar Schmid – Volker Peppinghaus D-D EML/Zabel 8 b.
9. Josef Novotný – Antonín Šimůnek CZ-CZ EML/KTM 7 b.
10. Geert Devoldere – Gilbert Devoldere B-B EML/KTM 6 b.
11. Andreas Lenherr – Reinhard Weber CH-CH EML/Zabel 5 b.
12. Klaus Weinmann – Thomas Weinmann D-D EML/KTM 4 b.
13. Charles Picut – Luc Sorba F-F EML/Honda 3 b.
14. Dick van Heugten – Andre Visser N-N EML/KTM 2 b.
15. Karl Fussenegger – Josef Meusburger A-A EML/Kawasaki 1 b.
16. Chris Etheridge – Nick Brace GB-GB VMC/Zabel 0 b.
17. David Barat – Sebastien Bellaud F-F EML/Zabel 0 b.
18. Hansruedi Herren – Hansruedi Schlaepfer CH-CH EML/Honda 0 b.
19. Jacob Schweizer – Johannes Pfister CH-CH VMC/KTM 0 b.
20. Michael Poirier – Bertrand Poirier F-F EML/KTM 0 b.
21. Hans Nilsson – Ingemar Olsson S-S EML/KTM 0 b.
22. Pavel Boukal – Jiří Boukal CZ-CZ EML/KTM 0 b.
23. Vasily Priadein – Andrei Zavialov RUS-RUS Ural/KTM 0 b.
24. Claudio Peer – Flurin Peer CH-CH VMC/Kawasaki 0 b.
25. Christoph Hüsser – Andreas Hüsser CH-CH VMC/Yamaha 0 b.
26. Kristers Sergis – Artis Rasmanis LV-LV EML/Kawasaki 0 b.
27. Jiří Macek – Milan Gažík CZ-CZ EML/KTM 0 b.
28. Jacky Janssen – Wiliam Janssen NL-NL EML/Zabel 0 b.
29. Giles Mecene – Eric Mecene F-F EML/Kawasaki 0 b.
30. Shaun Mallows – Jason Peters GB-GB EML/KTM 0 b.

2. jízda MS 19921. Josef Brustmann – Werner Kircher D-D EML/KTM 20 b.
2. Michael Gerhammer – Lothar Jehle D-D EML/Zabel 17 b.
3. Klaus Weinmann – Thomas Weinmann D-D EML/KTM 15 b.
4. Eimbert Timmermans – Eric Verhagen NL-NL EML/Kawasaki 13 b.
5. Eddy Ramon – Gino Strubbe B-B EML/KTM 11 b.
6. Andreas Lenherr – Reinhard Weber CH-CH EML/Zabel 10 b.
7. Andreas Fuhrer – Hansruedi Stettler CH-CH VMC/Kawasaki 9 b.
8. Chris Etheridge – Nick Brace GB-GB VMC/Zabel 8 b.
9. Giles Mecene – Eric Mecene F-F EML/Kawasaki 7 b.
10. Geert Devoldere – Gilbert Devoldere B-B EML/KTM 6 b.
11. Claudio Peer – Flurin Peer CH-CH VMC/Kawasaki 5 b.
12. Hansruedi Herren – Hansruedi Schlaepfer CH-CH EML/Honda 4 b.
13. Charles Picut – Luc Sorba F-F EML/Honda 3 b.
14. Vasily Priadein – Andrei Zavialov RUS-RUS Ural/KTM 2 b.
15. Jacky Janssen – Wiliam Janssen NL-NL EML/Zabel 1 b.

(kompletní výsledek z 2. jízdy se nepodařilo vyhledat. Výše můžete vidět pořadí první bodované 15)

3. jízda MS 19921. Andreas Lenherr – Reinhard Weber CH-CH EML/Zabel 20 b.
2. Andreas Fuhrer – Hansruedi Stettler CH-CH VMC/Kawasaki 17 b.
3. Klaus Weinmann – Thomas Weinmann D-D EML/KTM 15 b.
4. Chris Etheridge – Nick Brace GB-GB VMC/Zabel 13 b.
5. Alois Wenninger – Reiner Schreiber D-D EML/KTM 11 b.
6. Eimbert Timmermans – Eric Verhagen NL-NL EML/Kawasaki 10 b.
7. Eddy Ramon – Gino Strubbe B-B EML/KTM 9 b.
8. Michael Gerhammer – Lothar Jehle D-D EML/Zabel 8 b.
9. Wolfgang Kühn – Sigfriede Ruf D-D EML/Kawasaki 7 b.
10. Vasily Priadein – Andrei Zavialov RUS-RUS Ural/KTM 6 b.
11. Eddy Nuyts – Perry van Geloven B-NL EML/Zabel 5 b.
12. Hansruedi Herren – Hansruedi Schlaepfer CH-CH EML/Honda 4 b.
13. Dietmar Schmid – Volker Peppinghaus D-D EML/Zabel 3 b.
14. Josef Novotný – Antonín Šimůnek CZ-CZ EML/KTM 2 b.
15. Charles Picut – Luc Sorba F-F EML/Honda 1 b.
16. Jacob Schweizer – Johannes Pfister CH-CH VMC/KTM 0 b.
17. Kristers Sergis – Artis Rasmanis LV-LV EML/Kawasaki 0 b.
18. Jiří Macek – Milan Gažík CZ-CZ EML/KTM 0 b.
19. Giles Mecene – Eric Mecene F-F EML/Kawasaki 0 b.
20. Dick van Heugten – Andre Visser N-N EML/KTM 0 b.
21. Hans Nilsson – Ingemar Olsson S-S EML/KTM 0 b.
22. Jacky Janssen – Wiliam Janssen NL-NL EML/Zabel 0 b.
23. Geert Devoldere – Gilbert Devoldere B-B EML/KTM 0 b.
24. Patrick Heiniger – Roger Maurer CH-CH EML/Honda 0 b.
25. Josef Brustmann – Werner Kircher D-D EML/KTM 0 b.
26. Claudio Peer – Flurin Peer CH-CH VMC/Kawasaki 0 b.
27. David Barat – Sebastien Bellaud F-F EML/Zabel 0 b.
28. Karl Fussenegger – Josef Meusburger A-A EML/Kawasaki 0 b.

Celkově MS Ouběnice 1992

1. Eimbert Timmermans – Eric Verhagen NL-NL EML/Kawasaki 43 b.
2. Andreas Fuhrer – Hansruedi Stettler CH-CH VMC/Kawasaki 37 b.
3. Andreas Lenherr – Reinhard Weber CH-CH EML/Zabel 35 b.
4. Josef Brustmann – Werner Kircher D-D EML/KTM 35 b.
5. Klaus Weinmann – Thomas Weinmann D-D EML/KTM 34 b.
6. Michael Gerhammer – Lothar Jehle D-D EML/Zabel 34 b.
7. Eddy Ramon – Gino Strubbe B-B EML/KTM 33 b.
8. Wolfgang Kühn – Sigfriede Ruf D-D EML/Kawasaki 24 b.
9. Chris Etheridge – Nick Brace GB-GB VMC/Zabel 21 b.
10. Alois Wenninger – Reiner Schreiber D-D EML/KTM 21 b.
11. Geert Devoldere – Gilbert Devoldere B-B EML/KTM 12 b.
12. Dietmar Schmid – Volker Peppinghaus D-D EML/Zabel 11 b.
13. Josef Novotný – Antonín Šimůnek CZ-CZ EML/KTM 9 b.
14. Vasily Priadein – Andrei Zavialov RUS-RUS Ural/KTM 8 b.
15. Hansruedi Herren – Hansruedi Schlaepfer CH-CH EML/Honda 8 b.
16. Charles Picut – Luc Sorba F-F EML/Honda 7 b.
17. Giles Mecene – Eric Mecene F-F EML/Kawasaki 7 b.
18. Eddy Nuyts – Perry van Geloven B-NL EML/Zabel 5 b.
19. Claudio Peer – Flurin Peer CH-CH VMC/Kawasaki 5 b.
20. Dick van Heugten – Andre Visser N-N EML/KTM 2 b.
21. Jacky Janssen – Wiliam Janssen NL-NL EML/Zabel 1 b.
22. Karl Fussenegger – Josef Meusburger A-A EML/Kawasaki 1 b.


Videa z Ouběnic, která jsme již publikovali, můžete zhlédnout znovu. Níže přikládáme na ně odkazy!


MEZINÁRODNÍ ZÁVODY:


1984 - https://www.motolevel.com/clanek-11457-video-na-mez-oubenice-1984-skoncili-jako-treti-novotny-lundak

1985 - https://www.motolevel.com/clanek-11482-video-tv-zaznam-z-mez-oubenice-1985

          - https://www.motolevel.com/clanek-8674-video-a-foto-z-mez-oubenice-1985

1986 - https://www.motolevel.com/clanek-11505-video-tv-zaznam-z-mez-oubenice-1986

1991 - https://www.motolevel.com/clanek-11453-video-macek-dobias-na-stupnich-pri-mez-oubenice-1991

MISTROVSTVÍ SVĚTA:

1988 - https://www.motolevel.com/clanek-8498-unikatni-video-z-1-gp-cssr-v-oubenicich-1988

1989 - https://www.motolevel.com/clanek-8618-exkluzivni-video-z-grand-prix-cssr-v-oubenicich-1989

1990 - https://www.motolevel.com/clanek-9408-dobove-video-z-3-gp-csfr-v-oubenicich-1990

1991 - https://www.motolevel.com/clanek-11572-video-tv-zaznamy-z-finale-ms-sajdkar-v-oubenicich-1991


Dále se chystámé zveřejnit i ostatní videa z MS sajdkár v Ouběnicích. V dalším týdnu budeme pokračovat rokem 1993. V průběhu zimy se tak můžete těšit na ostatní záznamy, jak amatérské, tak i televizní!Připravil: Josef Hejnal
Foto: Archiv AMK Ouběnice
Video: Neznámý německý autor

11.12.2021

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.